Going. | Świnia - to brzmi dumnie - Bar Studio

Świnia - to brzmi dumnie

19:00 | Wtorek, 19 sierpnia 2014

Bar Studio

Spotkanie

Free

Free

Czy potrafimy spojrzeć na świat w szerszym niż tylko ludzkim kontekście? Czy można żyć ekologicznie i etycznie? Czy te pojęcia znaczą to samo, a może się wykluczają?

Bo albo żyjemy w trosce o zwierzęta, albo o środowisko?

Czy bycie ekologicznym to tylko snobizm i powierzchowne uleganie pseudomodom? A może jest to właśnie element świadomego wyboru? Czy człowiek może być ekologiczny i etyczny jednocześnie?

goście:
Joanna Jeśman - anglistka i kulturoznawca, absolwentka SWPS, doktorantka na Wydziale Kulturoznawstwa i Filologii SWPS w Warszawie. Zajmuje się badaniem sztuki biologicznej, interesuje się medycyną i biotechnologiami i ich wpływem na kulturowe postrzeganie nauk ścisłych i nauk o życiu, oraz zastosowaniem studiów nad zwierzętami jako narzędzia do analizy nieoczywistych gatunków (bakterii, komórek, kultur tkankowych itp.).

Dariusz Gzyra - absolwent ASP, założyciel nieformalnej grupy ?Inicjatywa Empatia?,obecnie Stowarzyszenia Empatia. Autor licznych tekstów, które ukazały się m.in. w Artmixie, Bez Dogmatu, Dzienniku Opinii, Fabulariach, Kropli, Vege, Mentorze, Organicu, Eko i My, Neurokulturze, i Zielonych Brygadach.

Prowadzenie: Dorota Sumińska

***********

Czy wiesz, że świnia jest inteligentniejsza od psa, karpie reagują na stres utratą wagi, psy miewają depresję, a ptaki poziomem świadomości dorównują ssakom?

W nowym cyklu, który rusza w barze Studio, chcemy rozmawiać o zwierzętach, ich emocjonalności, zdrowiu, inteligencji i rozwoju. Chcemy przybliżyć ludziom prawdziwy świat zwierząt. Cykl oczywiście popularyzatorski, ale nie powierzchowny.

Opowiemy o schroniskach, pokażemy przykłady instytucji, w których ratuje się życie wszystkich zwierząt, zastanowimy się, jak kultura, sztuka i tradycja wpływa na uprzywilejowaną pozycję zwierząt domowych.

Przeanalizujemy czym jest hodowla masowa, jakie są alternatywy, jak możemy wpływać na poprawę warunków życia zwierząt hodowlanych? Opowiemy o faktach i mitach dotyczących hodowli kur. Czy wszystkie jajka zerówki naprawdę pochodzą od szczęśliwych kur i co w zasadzie kryje się pod pojęciem ?szczęśliwej? kury? Czy istnieją prawdziwie ekologiczne gospodarstwa i jak do nich dotrzeć?

Nasz cykl kierujemy do ludzi, którym nie jest obojętne cierpienie zwierząt, wahają się nad przejściem na wegetarianizm, zastanawiają się, czy testowanie na zwierzętach leków i kosmetyków to konieczność.

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej