Kino Kosmos
informacje ogólne
Lokalizacja
Katowice, Sokolska 66
zobacz na mapie
aktualne wydarzenia
Piątek, 24 czerwca 2022, 19:00
Kino Kosmos, Katowice, od 13 zł
Wystrzały żenady, wybuchy zmysłów i kiczu czyli drugi (po „The Room z polskim dubbingiem”) pokaz z cyklu Filmy Najlepsze z Najgorszych już 24 czerwca, w piątek, o 19:00, w Kinie Kosmos!BILET NA HAWAJE(Hard Ticket to Hawaii)reż. Andy Sidarisakcja / USA / 19871h 36minfilm z polskimi napisami o filmie:Tym razem zabieramy was w wyjątkową podróż na prywatną, hawajską wyspę Molokai, gdzie będziecie mogli podziwiać piękno natury, rozkoszować się rajską plażą ale też stracić życie!Niestety, w tym pięknym miejscu działa bezwzględna organizacja przestępcza. A gdy w grę wchodzą diamenty może zdarzyć się wszystko. Próbę rozpracowania szajki podejmują wyjątkowi agenci – kobiety tak seksowne jakby wyjęte prosto z rozkładówki Playboya i nie mniej boski Ronn Moss, szerzej znany jako Ridge z „Mody na sukces”.Działają pod przykryciem ale półnadzy. Gangsterzy nie mają szans z ich pięknymi ciałami, inteligencją, brawurową odwagą i naprawdę wielkimi spluwami. Są prawie doskonali, zabrakło im tylko umiejętności aktorskich. Ale czy to teraz ważne? Są większe problemy, choćby grasujący po wyspie toksyczny wąż.Czy agenci zdążą powstrzymać bandytów zachowując doskonałą opaleniznę, modne fryzury i rozpalone zmysły? Zobaczcie sami oddając się gorącej i pikantnej przygodzie.P.S. Według niektórych rankingów kina klasy B, wśród filmów takich jak „The Room”, „Gliniarz Samuraj” czy „Plan 9 z kosmosu” to właśnie „Bilet na Hawaje' jest TYM najlepszym najgorszym filmem wszech czasów. Film odrestaurowano dzięki Malibu Bay Films i American Genre Film Archive. Czym są NAJLEPSZE Z NAJGORSZYCH?To pokazy różnorodnego kina klasy B, od starych, amerykańskich filmów s-f z kosmitami i latającymi spodkami wiszącymi na sznurkach, przez przebojowe kino akcji lat 80. z nieskazitelnymi bohaterami w ortalionowych dresach, po horrory z gumowymi potworami.Niskie budżety, absurdalne dialogi, kiepskie aktorstwo, nielogiczna fabuła a także zaangażowanie i pasja autorów to tylko niektóre cechy wspólne najgorszych filmów w historii kinematografii światowej, które prezentowane są na przeglądzie. Filmy Najlepsze z Najgorszych rozbudzają wśród widzów miłość do kina klasy B od 2015 roku. Dotychczas odbyło się około 150 seansów i wydarzeń w ramach przeglądu. Więcej: www.najlepszeznajgorszych.pl
Wtorek, 28 czerwca 2022, 18:30
Kino Kosmos, Katowice, od 13 zł
“Rodzina Addamsów” z 1991 roku w reżyserii Sonnenfelda to chyba najpopularniejsza i darzona ogromnym sentymentem ekranizacja amerykańskiego komiksu o przygodach ekscentrycznej rodziny. Za co kochamy Addamsów i na czym polega ich fenomen? O tym porozmawiamy na 142. spotkaniu Klubu Filmowego Ambasada 28 czerwca o godz. 18:30 w Kinie Kosmos - serdecznie zapraszamy!Prelekcję przed seansem wygłosi i dyskusję poprowadzi kulturoznawczyni i filmoznawczyni, koordynatorka Klubu Filmowego Ambasada - Alicja Kubies. Będzie to jej druga prelekcja dla Klubu.Film zostanie zaprezentowany w wersji odrestaurowanej cyfrowo.Organizatorzy Klubu Filmowego AMBASADA: Instytucja Filmowa SILESIA FILM, Spółdzielnia Honolulu.Projekt jest wsparty ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Czwartek, 25 sierpnia 2022, 18:30
Kino Kosmos, Katowice, 16.00 zł
Dlaczego tak chętnie poddajemy się fikcjom, które nas przerażają?' (Noël Carroll | „Filozofia horroru”)W 2022 roku mija 100 lat od premiery filmu „Nosferatu – symfonia grozy” Friedricha Wilhelma Murnaua – arcydzieła niemieckiego ekspresjonizmu filmowego otwierającego epokę horroru w światowym kinie.Z tej okazji w Kinie Kosmos przygotowaliśmy całoroczny cykl **ROK Z KINEM GROZY**Przegląd, rozpoczynający się oficjalnie lutowym jubileuszowym pokazem „Nosferatu – symfonii grozy” (1922), prezentuje te bardziej i te mniej znane, funkcjonujące na uboczu głównego nurtu horrory i filmy grozy z każdej dekady minionego stulecia. Klasyki, unikaty czy zapomniane arcydzieła. W programie wydarzenia znalazły się m.in. szwedzki paradokument „Czarownice” (1922), amerykański „Wilkołak” (1941) czy kampowa wersja opowieści o wampirze wszech czasów, czyli kultowy „Dracula” (1958). Nie zabraknie horrorów z różnych stron świata, a także twórczych wariacji na temat gatunku.Seanse każdorazowo uzupełnią prelekcje pokazujące rozwój gatunku oraz to, jak kino grozy funkcjonowało w przestrzeni społecznej, odbijając lęki i kompensując niepokoje swoich czasów. Autorami prelekcji będą znawcy i znawczynie kina, w tym członkinie kolektywu filmoznawczego Final Girls – autorki magazynu internetowego i podcastu o kinie gatunkowym pod tym samym tytułem.Horror to jeden z najciekawszych gatunków filmowych. Poruszający się w obrębie bardzo silnej konwencji i wypracowanych przez lata reguł gatunku, nieustannie je przełamuje w dążeniach do artystycznego rozwoju i poszerzaniu granic języka filmowego. A przy tym jest niezwykle wrażliwy na ducha swoich czasów; bogaty w lokalne nurty i narodowe odmiany.Sto lat po powstaniu filmu Murnaua Kino Kosmos przedstawia nową historię kina – powraca do przeszłości kinematografii, by spojrzeć na nią ze współczesnej perspektywy. Chcemy odkrywać nowe konteksty i pokazywać zapomniane arcydzieła. Rozmawiać o tym, co kino – tym razem ubrane w gatunkowy i często niedoceniany kostium filmu grozy – mówi nam o świecie i o nas samych.