Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Sprawdź wydarzenia

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Warszawa

Zobacz
informacje ogólne

Lokalizacja

Warszawa, Anielewicza 6

zobacz na mapie

aktualne wydarzenia

 • Film
  against2019_mistrzowie

  Niedziela, 12 maja 2019, 12:30

  Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Warszawa, TBA

  W sobotni wieczór 4 listopada 1995 roku, po wielkim wiecu politycznym w centrum Tel Awiwu, został zastrzelony premier Izraela Icchak Rabin, jeden z najpopularniejszych polityków w historii tego kraju oraz wielka nadzieja na rozwiązanie konfliktu izraelsko-palestyńskiego. Jego zabójcą był 25-letni student prawa Jigal Amir. Film przedstawia kulisy tego brutalnego morderstwa. Ukazuje przerażającą rzeczywistość, która doprowadziła do tego tragicznego czynu. Łączy fabułę z fikcją. Portretuje ponury punkt zwrotny w izraelsko-palestyńskim procesie pokojowym oraz religijny i nacjonalistyczny fanatyzm, który nadal wywiera niebezpieczny wpływ na politykę prowadzoną przez Izrael.

 • Film
  against2019_człowiekwkinie

  Niedziela, 12 maja 2019, 16:00

  Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Warszawa, TBA

  Wojna w Bośni i Hercegowinie kosztowała życie około 100 000 niewinnych ludzi. W 2012 roku, prawie 20 lat po tym krwawym konflikcie, w Międzynarodowym Trybunale Sprawiedliwości w Hadze rozpoczął się trwający pięć lat proces serbskiego generała Ratko Mladicia, zwanego „rzeźnikiem z Bałkanów”. Czy sądmoże przywrócić wiarę w sprawiedliwość, skoro nie przywróci on życia zmarłym, a oskarżony nie poczuwa się do winy i odmawia uznania werdyktu, który skazuje go na dożywocie? Szokujące obrazy przywoływane w archiwalnych materiałach przypominają o absurdalnym okrucieństwie wojny, której skutki odczuwamy do dziś.

 • Film
  against2019_GrandPrix

  Niedziela, 12 maja 2019, 19:30

  Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Warszawa, TBA

  „Dlaczego nikt mnie nie pyta, czy w getcie była miłość”? Dlaczego nikogo to nie interesuje?” – mówił na krótko przed śmiercią w 2009 roku Marek Edelman, ostatni przywódca powstania w getcie warszawskim. Odpowiada on na to pytanie w długo oczekiwanym i głośnym jeszcze przed premierą filmie „Marek Edelman... i była miłość w Getcie”, przy którego scenariuszu współpracowała Agnieszka Holland, a Andrzej Wajda współreżyserował fabularyzowane sceny filmu, Jak się okazuje, w piekle getta mogło istnieć dobro i piękno. I miłość – także ta przepełniona erotyką.

 • Film
  against2019_miejsca

  Poniedziałek, 13 maja 2019, 13:00

  Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Warszawa, od 0 

  Rok 1941. Warszawa. Młody Polak, ryzykując życiem, kręci amatorski film ukazujący rzeczywistość po obu stronach muru warszawskiego getta. Odnalezienie taśmy po latach jest pretekstem dla reżysera, by wrócić do wydarzeń wyrwania i odgrodzenia części miasta, eksterminacji mieszkańców i destrukcji. Przejmujący archiwalny materiał, jedyny do tej pory nienazistowski i niepropagandowy dokument z tamtego miejsca, wpleciony w film, staje się niemym świadkiem tragedii. Równolegle widzimy sceny z życia nowoczesnej metropolii, w której ślady ran sprzed 75 lat wciąż są namacalne i widoczne.