Czytasz teraz
Rocznica bitwy pod Empikiem – gdzie ruszyć, żeby nie dostać cegłówką 11 listopada
Polecamy

Rocznica bitwy pod Empikiem – gdzie ruszyć, żeby nie dostać cegłówką 11 listopada

Mija rok od pamiętnego starcia pod Empikiem, w którym potężne oddziały narodowców starły się z policją. Brzydzisz się przemocą? Piona! Mamy dla Ciebie warszawskie wydarzenia, które dowożą rozrywkę zamiast krwawych igrzysk.

Niechlubna walka o wąski korytarz przy budynku umiejscowionym na rogu Alei Jerozolimskich i Nowego Świata przeszła już do internetowej encyklopedii śmieszków. Bitwa pod Empikiem zrodziła setki memów, bekowych filmików na jutubie i tekstów w necie. Śmiech jest oczywiście sprawdzoną metodą na walkę z absurdem rzeczywistości, ale pamiętajmy, że mówimy tu o realnych wydarzeniach, które niosą istotne niebezpieczeństwo. W trosce o Was kochani, wybraliśmy wydarzenia, na których nie musicie martwić się o siebie i bliskich.

Antyfaszystowskie streetparty

bitwa pod empikiem

Chcesz maszerować? Maszeruj z Koalicją Antyfaszystowską. Już dziś o godzinie 14 na Placu Unii Lubelskiej rozpocznie się streetparty w ważnej sprawie. Demonstracja odbywać się będzie pod  hasłami wolności, równości i pomocy wzajemnej. To kontra wobec rządowego i bojówkarskiego kultu śmierci i cierpienia, sprzeciw wobec fali nienawiści i terroru w publicznych mediach, na ulicach czy w przygranicznych lasach.

Koalicja Antyfaszystowska zapowiada 6 platform ze zróżnicowaną muzyką, w tym występami na żywo. Wśród artystów wymieniane są wschodzące gwiazdy polskiej sceny rapowej takie jak Młody ATZ czy Asthma. Kultowy już Wixapol poprowadzi własną platformę. Uliczną energię z subtelniejszymi formami mają pomóc pogodzić bard Hiob Dylan czy kabaretowe Di Libe brennt wi Nase Szmate, a łagodniejszy nastrój reggae i dub popłynie z głośników weteranów sceny – Roots Revival Soundsystem. Kolejny raz można też spodziewać się mieszanki wolnościowych brzmień, łączących wiele nurtów muzycznych oraz występów jeszcze mało znanych artystek i artystów podziemnych.

Więcej o demonstracji

Super Sam +1 | Lucas König & Michał Dymny

bitwa pod empikiem

Seria Supersam +1 to uznana seria eventów dostarczająca eklektycznych muzycznych wrażeń na najwyższym poziomie. Projekt ten oparty jest na występach polskich oraz zagranicznych artystów. Skupia się głównie wokół muzyki, ale obejmuje również szeroko rozumiany performance. Wspomniani artyści charakteryzują się innowacyjnym podejściem do tworzenia utworów oraz chęcią eksperymentowania.

Cechą szczególną powyższego projektu jest to, że zazwyczaj artyści spotykający się na scenie w duecie grają ze sobą po raz pierwszy. Dzięki temu zebrane osoby kompletnie nie wiedzą, czego mają się spodziewać. 11 listopada usłyszymy Lucasa König (austriacki perkusista jazzowy) w duecie z Michałem Dymnym (multiinstrumentalista, improwizator i kompozytor grający na gitarze elektrycznej).

Eklektyczne doznania z Super Sam +1

Koncert Chopinowski w Sali Koncertowej Fryderyk

bitwa pod empikiem

Celebrowanie polskości z Chopinem? I to jeszcze jak! Sala Koncertowa „Fryderyk” to miejsce kameralnych spotkań z muzyką Fryderyka Chopina, w stylu XIX-wiecznych spotkań salonowych. Tu, w sercu warszawskiego Starego Miasta spędzicie niezapomniany czas w jednej z najpiękniejszych sal koncertowych. Wspaniały fortepian Steinway, kryształowe żyrandole, lustra, piękne sztukaterie i atmosfera niewymuszonej elegancji oraz występy znakomitych pianistów sprawią, że jest to coś, czego po prostu trzeba doświadczyć.

Koncerty wykonują pianiści i pianistki, których nazwiska znane są w Europie i na świecie. Profesorowie Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie i zwycięzcy międzynarodowych konkursów fortepianowych. Absolwenci Juillard School w Nowym Yorku, Conservatoire de Paris, czy Royal Academy of Music w Londynie: Joanna Ławrynowicz, Anna Kubicz, Maciej Poliszewski, Maria Korecka-Soszkowska czy Robert Skiera.

Bilety na koncerty Chopinowskie

Lutosławski – Hesitant – Direct | Scena Muzyki Nowej

bitwa pod empikiem

Koncert Wiolonczelowy Witolda Lutosławskiego w wersji kameralnej opracowanej przez Cezarego Duchnowskiego na zespół i elektronikę w wykonaniu najwybitniejszych wiolonczelistów najmłodszej generacji przygotowujących się do startu w Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelistów im. W.Lutosławskiego (2022).

Zobacz również
Lado w Mieście 2024

Jak piszą organizatorzy: Ideą towarzyszącą powstaniu Chain Ensemble jest przywrócenie zainteresowania słuchaczy muzyką artystyczną tworzoną w obecnym czasie. Słowa „przywrócenie” używamy w sposób świadomy, gdyż zainteresowanie to z wielu powodów zanikło w przeciągu XX wieku, a programy koncertowe zdominowała muzyka poprzednich epok.

Obserwujemy zjawisko utożsamiania muzyki „klasycznej” z muzyką wieków minionych oraz poszukiwania skojarzeń dla hasła „muzyka współczesna” w muzyce rozrywkowej czy wywodzącej się z nurtu amatorskiego. Zjawisko to powodowane jest między innymi brakiem należytego akcentowania wartości i znaczenia muzyki dla rozwoju człowieka na wszystkich szczeblach edukacji.

Wiolonczelowa uczta w Nowym Teatrze

Copyright © Going. 2024 • Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry strony