Czytasz teraz
Rave na 856 stronach – „30 lat polskiej sceny techno” już w sprzedaży
Newsy

Rave na 856 stronach – „30 lat polskiej sceny techno” już w sprzedaży

Okładka książki "30 lat polskiej sceny techno", mat. promocyjne

W czasach, kiedy nie możemy odwiedzić naszych ulubionych miejscówek, 30 lat polskiej sceny techno zabiera nas w podróż po najlepszych imprezach w kraju. Nowe wydawnictwo Krytyki Politycznej to pierwsza taka antologia rodzimej kultury klubowej. Ponad 800-stronicowa książka jest już w sprzedaży!

Historię polskiej sceny techno widzianej oczami jej uczestników – klubowiczów, raverów, producentów, właścicieli klubów, DJ-ów, organizatorów czy promotorów – znajdziecie w najnowszym wydawnictwie Krytyki Politycznej. 30 lat polskiej sceny techno to barwna opowieść o kulturotwórczej sile muzyki elektronicznej, którą wielu banalizuje jako bezduszne „umca umca”. Dla jednych beznamiętna łupanina, dla innych sposób na manifestowanie siebie, wyjście poza sztywne społeczne ramy i po prostu dobra zabawa – techno dalej wzbudza kontrowersje. I dobrze – na tym polega jego wywrotowa siła. Nareszcie polska scena klubowa zyskała swoją książkową reprezentację.

Doczekaliśmy się już książek poświęconych roli, jaką w kształtowaniu posttransformacyjnej kultury odegrały hip-hop, punk albo disco polo. Ale i techno miało swoich fanatyków, którzy byli liczni i aktywni już na początku lat 90. na terenie całego kraju. Nasza książka usiłuje pokazać, że fascynacja tym gatunkiem nigdy nie sprowadzała się w Polsce do lokalnego – w domyśle: wielkomiejskiego – trendu ani też do imitacji clubbingu zza zachodniej granicy. To panorama sceny techno, która rozciąga się od DIY-owych soundsystemów okupujących pustostany w wigilię ich podboju przez dewelopera, przez festiwale – kameralne, halowe i odbywające się w plenerach, aż po profesjonalne kluby, które zaczęły pojawiać się w Polsce (i to całkiem niedługo!) po zmierzchu PRL-owskiego ładu – mówi jeden z redaktorów, Łukasz Krajewski.

30 lat polskiej sceny techno to imponująca, ponad 800-stronicowa antologia. O jej wyjątkowości stanowią przede wszystkim autorzy i autorki. Nowe wydawnictwo Krytyki Politycznej to nie zimna analiza kulturoznawcza, a opowieści z pierwszej ręki, pełne emocji i pasji historie ludzi, którzy współtworzyli scenę klubową na różnych etapach jej rozwoju. Ilość krzyżujących się perspektyw pozwala odczuć ducha epoki i bardziej zrozumieć fascynację muzyką, która w naszym kraju ma się całkiem dobrze.

Zawartość książki to osobiste historie osób tworzących scenę a tym samym po prostu historia sceny widziana z różnych perspektyw. Co charakterystyczne: te opowieści kreślone są językiem i na podstawie „mindsetu” osób zanurzonych w scenę. W efekcie lektura książki przypomina rozmowę w grupce „branżowych zajawkowiczów” gdzieś przed klubem (bo w klubie jest przecież za głośno🙂 – mówi Radek Tereszczuk.

Zobacz również
ĆPAJ STAJL

Więcej o książce i samej rodzimej kulturze techno Radek Tereszczuk opowiedział nam w wywiadzie dla Going.MORE na samym początku pandemii.

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej, zapraszamy na specjalne spotkanie online już 10 grudnia. Dyskusja z Radosławem Tereszczukiem, Łukaszem Krajewskim i Arturem Wojtczakiem, redaktorami książki 30 lat polskiej sceny techno, odbędzie się na profilu Krytyki Politycznej.

Copyright © Going. 2024 • Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry strony