Czytasz teraz
Miesiąc Fotografii w Krakowie – 5 wystaw, które musicie zobaczyć
Opinie

Miesiąc Fotografii w Krakowie – 5 wystaw, które musicie zobaczyć

Miesiąc Fotografii w Krakowie

Powoli kończy się kolejna edycja Miesiąca Fotografii w Krakowie – festiwalu, który co roku przyciąga miłośników liczącego sobie już ok. 200 lat medium.   

Do końca tego tygodnia otwarte są niektóre ze składających się na program wystaw. Podpowiadamy, których nie możecie przegapić!

Jesteś tym, co jesz – Bunkier Sztuki, do 16.06

Od amatorów arszeniku przez pracowników ubojni, na polityce żywnościowej w czasie oblężenia Leningradu kończąc – wystawa „Jesteś tym, co jesz” eksploruje funkcję jedzenia na wielu płaszczyznach, zwracając uwagę na społeczno-polityczny aspekt aktu spożywania. Wielowątkowa ekspozycja dotyka problemów marnowania żywności, technologii stojącej za jej produkcją, religijnych konotacji czy ekologii.

Anna Orłowska, Pompier, błoto, socrokoko – MOCAK/Galeria Re, do 16.06

Fotografka Anna Orłowska bierze na warsztat polskie pałace i ich burzliwą historię. Badając „życie pozagrobowe” niegdyś wystawnych rezydencji, dworków i zamków odkrywa mechanizmy transformacji politycznej po II Wojnie Światowej. Zaadaptowane do nowych funkcji miejsca stają się świadectwem ambiwalentnego stosunku do tzw. klasy wyższej – od fascynacji przez nienawiść, od zachwytu przez awersję.

Stefanie Moshammer, Kraina czarnego mleka – Dom Norymberski, do 23.06

Z socrealistycznych pałaców przenosimy się do upalnego Rio de Janeiro. Tętniącą kolorami byłą stolicę Brazylii fotografuje Stefanie Moshammer – austriacka artystka dokumentuje przyrodę na przemian z imprezami i zwykłym, prozaicznym życiem. Puszki chłodnych napoi na niepokojąco fioletowym tle, różowa wata cukrowa, samotny zaparkowany skuter – Rio Moshammer to przede wszystkim obrzeża miasta, z dala od wielkich inwestycji poprzedzających igrzyska olimpijskie w 2016 roku, w którym artystka realizuje swój projekt.

Joanna Helander, Baby patrzą – Muzeum Etnograficzne, do 23.06

Z Rio lądujemy na dobrze znanym nam Śląsku. Sklepikarka, babcia, córki znajomych, sławna pisarka, reżyserka, aktorka spoglądają ze zdjęć polskiej fotografki Joanny Helander. Urodzona w Rudzie Śląskiej artystka rejestruje różne przejawy kobiecości z humorem, dystansem i przede wszystkim niezwykłą czułością. Obraz tzw. „płci pięknej” staje się również wyjątkowym zapisem socjologicznym trudnych czasów PRL-u.

Zobacz również
macklemore

ShowOff, Tytano, do 23.06

Na koniec warto pamiętać o zajmującej coraz ważniejsze miejsce w programie festiwalu sekcji młodych talentów ShowOFF. Pod kierunkiem znanych artystów i kuratorów 8 fotografów przestawia swoje autorskie projekty w industrialnej przestrzeni Tytano. W tym roku zobaczymy m.in. dotykający kwestii wiary w matematyczną reprezentację świata projekt Henriego Airo, konfrontującą niewinność z bezlitosnym światem mody serię Zosi Promińskiej, czy ukazujący rutynę wojny cykl Jana Jurczaka.

Poniżej pełen program festiwalu!

HARMONOGRAM

Copyright © Going. 2024 • Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry strony