Czytasz
Konie ogarniają więcej niż nam się wydaje. Tak sugeruje nowe badanie

Konie ogarniają więcej niż nam się wydaje. Tak sugeruje nowe badanie

konie

Konie potrafią planować i myśleć strategicznie – odkryli naukowcy.
Zespół ma nadzieję, że wyniki badań pomogą poprawić dobrostan koni. Udowodniono wreszcie, że ich zdolności poznawcze obejmują działanie zorientowane na cel.

Stare angielskie przysłowie możesz prowadzić konia do wody, ale nie zmusisz go do picia jest używane od XVI wieku do opisania trudności ze zmuszeniem kogoś do działania w jego własnym interesie gdy sam tego nie rozumie. Współczesne badania naukowców zajmujących się końmi sugerują, że użycie tego zwrotu niesłusznie szkalowało konie przez wieki.

Czytajcie więcej o fenomenach świata przyrody tutaj!

Galopujące rozkminy

Konie mają zdolność do myślenia i planowania naprzód i są znacznie inteligentniejsze, niż naukowcy wcześniej sądzili. Takie wnioski można wysnuć z badania przeprowadzonego przez Uniwersytet Nottingham Trent, który przeanalizował reakcje zwierząt na grę opartą o nagrody.

Konie sprytnie dostosowywały swoje podejście do gry, aby uzyskać jak najwięcej smakołyków, wykonując przy tym jak najmniej wysiłku.

Wcześniejsze badania sugerowały, że konie po prostu reagują na bodźce w danej chwili, nie patrzą proaktywnie w przyszłość, nie myślą naprzód i nie planują swoich działań. Natomiast my pokazujemy, że mają one świadomość konsekwencji i wyników swoich działań – powiedziała główna badaczka, Louise Evans.

Teleturniej z nagrodami dla nieparzystokopytnych

Do trzyetapowej gry zaproszono 20 koni, które początkowo były nagradzane przysmakiem tylko za dotknięcie kartki nosami. Następnie, w drugim etapie, badacze zaczęli włączać czerwone światło. Konie otrzymywały przekąskę tylko wtedy, gdy dotknęły kartki przy wyłączonym świetle.

Początkowo ignorowały światło i nadal bez różnicy dotykały kartki, niezależnie od tego, czy światło włączono, czy nie. W trzecim etapie badacze wprowadzili karę za dotknięcie kartki, gdy świeciło czerwone światło. Przez 10 sekund konie w ogóle nie mogły grać. Wówczas zespół odkrył nagły i bardzo znaczący spadek błędów u wszystkich uczestniczących zwierząt. Zaczęły one poprawnie dotykać kartki tylko w odpowiednim momencie, aby zdobyć przysmak.

Ta przerwa wystarczyła, aby natychmiast uzyskać od nich wyniki, których oczekiwaliśmy – powiedziała Evans. – Pomyślały: dobrze, zagrajmy zgodnie z zasadami – dodała.

Sprawdź też
chiny psy pandy

Konie myślące o przyszłości

Natychmiastowa zmiana strategii wskazuje, że konie mają wyższy poziom rozumowania poznawczego niż wcześniej sądzono. To sugeruje, że cały czas rozumiały one zasady gry. Jednak, przebiegle, nie widziały potrzeby zwracania na nie uwagi na poziomie drugiego etapu.

Gdy pojawiała się przerwa za popełnienie błędu, zaczęły zwracać na to uwagę – powiedziała Evans. Badacze zauważają, że to zachowanie wymaga od koni myślenia o przyszłości. Wymaga to zorientowania na cel. Zwierzęta musiały bowiem skupić się na tym, co właściwie chcą osiągnąć i jakie kroki muszą podjąć, aby to zrobić.

Evans ma nadzieję, że przełomowe badanie, które ma zostać opublikowane w czasopiśmie Applied Animal Behaviour Science, pomoże poprawić dobrostan koni. – Gdy zaczynamy myśleć, że zwierzęta mogą mieć lepsze zdolności poznawcze niż wcześniej sądzono, ich dobrostan zwykle się poprawia. Przede wszystkim pokazaliśmy jednak, że w treningu naprawdę nie potrzebujemy używać metod awersyjnych czy czegokolwiek zbyt surowego, aby uzyskać naprawdę dobre wyniki od koni.

Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone