Czytasz teraz
W Polsce powstała NanoKaplica. Wiernych wspomoże ChatGPT
Lifestyle

W Polsce powstała NanoKaplica. Wiernych wspomoże ChatGPT

NanoKaplica

Mieliśmy mieć latające samochody i roboty w każdym domu, a tymczasem ukazała się nam NanoKaplica. Pomysł wspierany przez AI pojawił się w Poznaniu.

Wiara 2.0 dotarła do Poznania

Całodobowy dostęp i drzwi otwierane za pomocą kliknięcia w aplikacji. Tak prezentuje się NanoKaplica, czyli najnowsza inicjatywa Parafii Łacina w Poznaniu. Jak napisał ks. Radek Rakowski, pomysł ma wyjść naprzeciw oczekiwaniom wszystkich tych, którzy chcą korzystać z kaplicy w niestandardowych godzinach. Ma ona jednak więcej zastosowań. – Do kaplicy będą mogli wejść ci, którzy chcą się spotkać na kawę, porozmawiać. Dzięki aplikacji młodzież z osiedla będzie mogła wspólnie się spotykać i tworzyć razem projekty – skomentował ksiądz.

Oczywiście księża nie będą pełnić służby 24 godziny na dobę. Zamiast nich z wiernymi porozmawia… ChatGPT. Ma odpowiadać na pytania nie tylko z zakresu wiary, ale też pomóc w prawidłowej eksploatacji miejsca. – Będzie on pomagał w poruszaniu się po kaplicy, obsłudze ekspresu. Asystent będzie też pomagał starszym, czytając im fragmenty Ewangelii oraz inne modlitwy i odpowiadał na pytania z dziedziny wiary i teologii – dowiedzieliśmy się z komunikatu.

Artur, przyszykuj kadzidło. Na wirtualne msze w grze Roblox przychodzą tłumy

NanoKaplica: Ojciec Justin zasad się nie bał

Sztuczna inteligencja poczyna sobie coraz śmielej w kościołach, generując przy okazji pytania na temat etyki jej użytkowania. Nad problemem pochyliła się Europejska Konferencja Chrześcijańskiego Internetu (ECIC), która we wrześniu 2024 roku zebrała przedstawicieli kościołów i organizacji chrześcijańskich oraz specjalistów z branży online, aby zastanowić się nad przyszłością AI w praktykach chrześcijańskich.

W 2020 roku głowy Kościoła rzymskokatolickiego, IBM i Microsoft wspólnie podpisali pierwsze Wezwanie do etyki AI (z ang. Call for an AI Ethics), czyli dokument promujący poczucie wspólnej odpowiedzialności wśród organizacji międzynarodowych, rządów, instytucji i sektora prywatnego w celu stworzenia przyszłości, w której innowacje cyfrowe i postęp technologiczny przyznają ludzkości centralne miejsce. W skrócie: AI jest ok, ale człowieka i jego kreatywności zastąpić nie może.

Zobacz również
Oasis britishcore

Mimo tych działań fakapy nadal się zdarzają. Wiosną 2024 roku katolicka grupa wsparcia Catholic Answers zaprezentowała światu wirtualnego Ojca Justina. Miał oferować porady w zakresie wiary, ale szybko się okazało, że poszedł kilka kroków za daleko. Zaczął proponować internautom udzielenie sakramentów takich jak spowiedź, podawał się za prawdziwego człowieka żyjącego w Asyżu we Włoszech i sypał seksistowskimi tekstami. Przez to jego służba zakończyła się po dwóch dniach. Oby Polsce poszło lepiej.

Copyright © Going. 2024 • Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry strony