Czytasz teraz
Słowo Roku 2024 już znane. Językoznawcy postawili na „koalicję”
Lifestyle

Słowo Roku 2024 już znane. Językoznawcy postawili na „koalicję”

Słowo Roku 2024

Swojego faworyta wskazali także internauci. W otwartym głosowaniu zorganizowanym przez Instytut Języka Polskiego UW i Fundację Języka Polskiego zwyciężyła sztuczna inteligencja.

Redakcja Collins English Dictionary nasłuchała się Charli XCX i uznała, że wyrazem ostatnich dwunastu miesięcy było brat. Dictionary.com postawiło na demure: postawę łączącą ze sobą powściągliwość i elegancję. Merriam-Webster wytypowało polaryzację, Oxford University Press zaś brain rot. Na polskim poletku najwięcej emocji wywołał zaś plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku. W głosowaniu internautów pierwsze miejsce zajęła sigma, czyli określenie chłodnego, zdystansowanego i pewnego siebie mężczyzny. Tuż za nią uplasowały się azbest i czemó.

Rzut oka na zestawienia słów roku pozwala prześledzić, jak na przestrzeni lat zmieniał się język. W poszukiwaniu opisów postaw, sytuacji czy emocji coraz częściej sięgamy po akronimy i anglicyzmy. Źródłem inspiracji są dla nas zarówno popularne teksty kultury, jak i slang z social mediów. Żywo reagujemy także na zmieniającą się sytuację polityczno-społeczną. Z tego ostatniego powodu laureatem innego lingwistycznego konkursu okazała się koalicja.

Czytanie dla każdego i bez pułapek. Dlaczego dostępność w 2025 roku jest słowem-kluczem?

Słowo Roku 2024: z mównicy sejmowej na podium

O jakim plebiscycie mowa? Wczoraj podczas oficjalnej konferencji prasowej zaprezentowano Słowo Roku 2024. To wspólna inicjatywa Fundacji Języka Polskiego i Instytutu Języka Polskiego UW. Wyboru zwycięzcy w tym przypadku dokonuje kapituła składająca się z dziennikarzy i językoznawców. Na koalicję postawili z prostego powodu – tuż po wyborach parlamentarnych wyraz odmieniano przez wszystkie przypadki. Najpierw, jeszcze przed pójściem Polaków do urn, mówiono o Koalicji Obywatelskiej. Następnie władzę ustawodawczą przejęła koalicja rządząca.

Prof. Barbara Sobczak, językoznawczyni z UAM, wylicza także dwa wyrażenia o charakterze perswazyjnym. Koalicja 15 października ma podkreślać wagę zwycięstwa rządu Donalda Tuska. Opozycja określa zaś to samo porozumienie mianem koalicji 13 grudnia. Nawiązuje nim do dnia, w którym ponad 40 lat temu wprowadzono nad Wisłą stan wojenny.

Ogłoszenie wyników plebiscytu na Słowo Roku 2024

Starsi i młodsi w czołówce

Drugie miejsce w zestawieniu zajęło inne słowo ze świata polityki. Chodzi o komisje (najczęściej określane przymiotnikiem śledcze), które służą wyjaśnianiu rozmaitych nieprawidłowości i nadużyć. Na najniższym stopniu podium uplasowały się z kolei zetki i to również nie powinno dziwić. Temat pokoleń, dzielących je różnic oraz podobieństw między nimi jest bardzo lubiany w mediach. Często tłumaczy napięcia pojawiające się na rynku pracy lub w rodzinie.

Zobacz również
NanoKaplica

How Generation Z Will Change The World According To Experts | TIME

Sieć zdecydowała inaczej

Słowo Roku 2024 równolegle wytypowali także internauci, oddając łącznie ponad 1600 głosów. Pierwsze miejsce przyznali sztucznej inteligencji, która wdziera się do różnych sfer życia społecznego. Wysoko w stawce znalazły się także stołówki i babciowe. Drugie ze słów odnosi się do świadczeń przyznawanych w ramach programu Aktywny Rodzic. Ich celem jest sprawienie, by świeżo upieczeni ojcowie i matki nie musiały zupełnie rezygnować z życia zawodowego.

W poprzednich latach Słowami Roku zostały m.in. wybory, wojna, szczepienie oraz koronawirus.

Copyright © Going. 2024 • Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry strony