Czytasz teraz
„Korova Milky Bar” pojawiła się na Spotify i… już zniknęła
Muzyka

„Korova Milky Bar” pojawiła się na Spotify i… już zniknęła

Korova Milky Bar spotify

Korova Milky Bar, legendarny krążek Myslovitz, wylądował na Spotify, lecz już go tam nie ma. Do sprawy odniósł się sam zespół.

Bar, w którym siedzą wszyscy Polacy

To właśnie w tym barze powstawały największe intrygi Aleksa i jego nastoletnich kolegów-przestępców. Korova Milky Bar po raz pierwszy pojawił się w 1962 roku w książce Mechaniczna pomarańcza Anthony’ego Burgessa, a dziewięć lat później mogliśmy zajrzeć do jego wnętrz w filmie Stanleya Kubricka o tym samym tytule. To właśnie stąd członkowie Myslovitz zaczerpnęli inspirację do wydania w 2002 roku albumu, który jest kwintesencją melancholii.

Dla nas „Korova Milky Bar” jest miejscem, gdzie coś odmiennego może przydarzyć się twojemu umysłowi. To miejsce jest jak dzisiejsza Polska. Wiesz, Polska jest miejscem, w którym z twoim umysłem dzieją się bardzo dziwne rzeczy. To miejsce pełne kryzysów i wszystko wokół ciebie jest bardzo smutne, bardzo mroczne, bardzo popieprzone. Dlatego teksty na naszej płycie są smutne. Śpiewamy dużo o byciu w dziwnym stanie ducha – tak w wywiadzie dla Montreal Mirror album opisał gitarzysta grupy, Przemek Myszor.

Później członkowie formacji niejednokrotnie przyrównywali fikcyjny bar do niezbyt ciekawej sytuacji w Polsce. Smutna i szara przedunijna rzeczywistość znalazła odzwierciedlenie w tekstach Myszora, Powagi i Kuderskiego. Rojek dołączył do tworzenia na późniejszym etapie, gdyż był wtedy zajęty grupą Lenny Valentino. Oczekiwania publiki co do Korovy były duże – w końcu poprzedniczka, Miłość w czasach popkultury, odniosła niewyobrażalny sukces. Następczynię Polacy też polubili.

Zespół Acid Drinkers wraca! W składzie starzy wyjadacze

Polska legenda na europejskich festiwalach

W ciągu trzech miesięcy od premiery Korova Milky Bar uzyskała status złotej, a później platynowej płyty. Rozgłos (choć może nie tak duży) pojawił się też za granicą. W 2003 roku muzycy wydali anglojęzyczną wersję krążka, która ukazała się w 27 krajach, m.in. w Niemczech, Holandii, Belgii, Szwajcarii, Francji, Hiszpanii, Rosji, Turcji i RPA. W ramach promocji zespół wystąpił na kilku europejskich festiwalach (chociażby niemiecki Bizarre Festival i szwajcarski Montreux Jazz Festival), a także supportował Simple Minds i Iggy’ego Popa podczas europejskich tras koncertowych. Ten drugi ponoć obraził się na Polaków, bo… ukradli mu fanki.

Sprzedawców marzeń, Acidland czy Chciałbym umrzeć z miłości dziesiątki tysięcy Polaków nuci do tej pory. Myslovitz słuchają jednak nie tylko smutni millenialsi – w 2024 roku z katalogiem zespołu na Spotify zapoznawały się również młodsze pokolenia, a skokiem popularności cieszył się utwór Długość dźwięku samotności z Miłości w czasach popkultury.

Zobacz również
Eldo

Korova Milky Bar: Spotify z niekompletną wersją

Admin fanpage’a Czy Myslovitz wrzucili Korova Milky Bar na Spotify? wreszcie mógł spać spokojnie, ale była to raczej krótka drzemka. Album bardzo szybko zniknął ze wspomnianego streamingu, a sprawę skomentowała dosadnie sama grupa.

Dobre wieści są takie, że na trackliście i tak zabrakło niektórych tytułów. Wyleciały Acidland (czyżby nie był wystarczająco dołujący?), bonus track Pocztówka z lotniska i… Chciałbym umrzeć z miłości.

Copyright © Going. 2024 • Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry strony