Avant Art Festival wraca do WRO i WWA – oto MORE’owe rekomendacje koncertowe
Kocham muzyczkę, filmy i NBA. Znam zdecydowanie zbyt dużo polskich…
Festiwal Avant Art to ugruntowana marka, która co roku zrzesza entuzjastów nieoczywistej muzyki eksperymentalnej. Edycja 2021 to powrót do Wrocławia i Warszawy, a także specjalny event w Berlinie. W programie czeka na Was mnóstwo koncertów i wydarzeń okołomuzycznych.
Nadchodzący Avant Art to po raz kolejny kolaboracje z wieloletnimi partnerami festiwalu i spora dawka polskiej muzyki, m.in. trio JACASZEK / PODPORA / KOHYT, Bartosz Zaskórski/Mchy i Porosty, utalentowani twórcy młodego pokolenia: Teoniki Rożynek, Aleksandra Słyż oraz Zaumne.
Mistrzowie plemiennego, industrialnego techno T’ien Lai, zespół znanego m.in. ze Starej Rzeki i Alamedy Kuby Ziołka, duża dawka ekstremalnej muzyki gitarowej w wykonaniu zespołów Krzta, Próchno, Dule Tree oraz Czerń, a także reprezentanci sceny hiphopowej Bartus 419, xDZVØNx oraz Ambro Fiszoski.
Poznaj nasze koncertowe rekomendacje!
The End | Wrocław & Warszawa
The End w składzie: Mats Gustafsson, Sofia Jernberg, Kjetil Møster, Anders Hana i Børge Fjordheim to moc żywych instrumentów i niczym nieskrępowanej muzycznej ekspresji. Światowej sławy free-jazzowy muzyk Mats Gustafsson jest stałym bywalcem Avant Artu i nigdy nie zawodzi! Tak też zapewne będzie również i tym razem. The End to poszukiwania na przecięciu takich gatunków jak rock alternatywny, muzyka improwizowana i współczesna, opera, grindcore, folk i jazz. Wypuszczony w 2020 roku album Allt Är Intet przedstawia wiele muzycznych wcieleń kwartetu. Słuchacze są tu zabierani w podróż, w której senne improwizacje i wybuch szalonej energii dzieli zaledwie kilkanaście sekund.
Beatrice Dillon | Warszawa
Brytyjka jest obecnie jedną z najciekawszych postaci próbujących połączyć akademickie podejście do produkowania muzyki z taneczną przystępnością. Można ją porównać do takich artystów jak Mark Fell, Gábor Lázár czy Errorsmith. Tworzona przez nią muzyka to prawdziwa bodźcowa bomba. Nieoczywiste rozwiązania kompozycyjne wsparte niezwykle świeżym sound designem tworzą mieszankę, która karmi zwoje mózgowe i wprawia ciało w ruch. Jak sama mówi, w swoim twórczym procesie kieruje się przede wszystkim chęcią eksploracji i odkrywania nowych rozwiązań. Właśnie dlatego jej utwory wyróżniają się taką świeżością.
BOD [包家巷] | Warszawa
W przygotowanym dla festiwalu Petrarubra audiowizualnym projekcie Dear Diary, (opartym na albumie o tym samym tytule) bod daje się poznać z niezwykle wrażliwej strony. Oniryczne melodie wspierane kruchym spoken wordem odkrywają przed słuchaczem świat, w którym subtelność i spójność są nadrzędnymi wartościami. Artysta przechodzi płynnie między różnymi muzycznymi środkami ekspresji. Ciężko stwierdzić, w którym momencie rozciągliwy dźwięk syntezatora zamienia się w bardziej dynamiczne staccato. Co nie oznacza, że bod nie posiada również znacznie bardziej intensywnej i dosadnej odsłony swojej twórczości. Producent ma na swoim koncie 6 pełnoprawnych wydawnictw, więc z pewnością ma z czego wybierać.
Duma | Wrocław & Warszawa
Zapraszamy na jazdę bez trzymanki z zespołem Duma. Uważacie, że słyszeliście już wszystko? Duet z Nairobi udowodni Wam, że się mylicie. Martin Khanja (aka Lord Spike Heart) i Sam Karugu lubują się w industrialnym hałasie wzmacnianym ogłuszającym wokalem. Wydany w 2020 roku album potwierdził, że Duma jest prawdziwym objawieniem metalowej (i nie tylko) sceny i zgarnął szereg pochlebnych opinii w branżowej prasie. Efektem tego jest ogromne zainteresowanie występami zespołu przez słuchaczy na całym świecie – mamy szczęście, że Duma pojawi się w Polsce, w dodatku w dwóch miastach!
Wrocławska edycja festiwalu rozpocznie się 20 września i potrwa pięć dni. Warszawska odsłona odbędzie się między 27 września a 2 października. Jeśli wybieracie się do Berlina, to specjalny koncert Prison Religion możecie złapać 26 września.
Bilety do kupienia w Going.
Kocham muzyczkę, filmy i NBA. Znam zdecydowanie zbyt dużo polskich rapowych wersów i sposobów na przejście Dark Souls.