Czytasz
Ruszył plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku 2024. Kiedy wyniki?

Ruszył plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku 2024. Kiedy wyniki?

Młodzieżowe Słowo Roku 2024

Jak brzmiał ten rok wśród młodzieży? Dowiemy się już wkrótce dzięki konkursowi Młodzieżowe Słowo Roku 2024. Kandydatów można zgłaszać do 5 listopada.

Walka na słowa

Młodzieżowe Słowo Roku to plebiscyt popularyzujący język polski wśród młodzieży. Pierwszą edycję konkursu zorganizowano w 2016 roku w ramach corocznej międzynarodowej konferencji Słowa klucze i programu Narodowego Centrum Kultury Ojczysty – dodaj do ulubionych.

Na przestrzeni lat wybrano ponad 30 słów, które według głosujących online oraz jury zasługiwały na wyróżnienie. Wśród nich znalazły się m.in. jesieniara (drugie miejsce w 2019 roku), mamadżer (nagroda jury z 2018 roku) czy xD (pierwsze miejsce w 2017 roku). W 2023 zwyciężyły natomiast rel, sigma, oporowo i oddaje.

W 2020 zwycięskiego słowa nie wyłoniono, a jury przyznało własną nagrodę, którą wygrał tozależyzm. – Konkurs, który przez lata był zabawą z językiem i służył refleksji nad nim, stał się w tym roku areną walki na słowa, a tego faktu nie możemy i nie chcemy akceptować. Najczęściej zgłaszane były słowa wulgarne, wyśmiewające konkretne osoby, poglądy, postawy lub płeć – pisano wówczas w oficjalnym oświadczeniu.

Era to vibe roku 2023. Duża w tym zasługa Taylor Swift

Młodzieżowe Słowo Roku 2024: przebieg konkursu

Tegoroczny plebiscyt składa się z dwóch etapów. Pierwszy z nich odbywa się od 8 października do 5 listopada i polega na zbieraniu słów-kandydatów. Następnie jury w składzie: Anna Wileczek (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach), Ewa Kołodziejek (Uniwersytet Szczeciński), Marek Łaziński (Uniwersytet Warszawski) i Bartek Chaciński (Polityka) analizuje zgłoszenia.

Sprawdź też
Moja i twoja nadzieja

Drugi etap? Od 13 do 30 listopada. W tym czasie nastąpią ostateczne głosowanie internautów oraz wybór zwycięzcy spośród finałowej dwudziestki. Przewidziano także Nagrodę Jury. Pozwoli wskazać najciekawsze słowo w ocenie jurorów konsultujących się z młodymi przedstawicielami Obserwatorium Języka i Kultury Młodzieży UJK. Rozstrzygnięcie plebiscyty za to na początku grudnia.

Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone