Czytasz teraz
Zakradnij się nocą do muzeum – wraca Noc Muzeów!
Newsy

Zakradnij się nocą do muzeum – wraca Noc Muzeów!

Pamiętacie ciepły, majowy wieczór wypełniony sztuką i kulturą? Tak co roku wyglądała warszawska Noc Muzeów. W przyszłą sobotę incjatywa powraca do stolicy, a wraz z nią kilkadziesiąt różnych atrakcji, z których będziemy mogli korzystać bezpiecznie w formie stacjonarnej, plenerowej i online. Wszystkie eventy znajdziecie w aplikacji Going.

Jeśli zwiedzać, to tylko bezpiecznie. Noc Muzeów wraca w nowej odsłonie, wprowadzając innowacyjne rozwiązania, które mają za zadanie ułatwić wszystkim komfortowe korzystanie z przygotowanych atrakcji. Dzięki bogatemu programowi online oraz plenerowym pokazom i spacerom, możemy być pewni, że dla każdego uczestnika nie zabraknie miejsca a specjalny system wejściówek usprawni uczestnictwo w poszczególnych eventach.

Od 4 maja decyzją rządu możemy już odwiedzać muzea i galerie. Zniesienie obostrzeń zbiegło się w czasie z uwielbianą przez (nie tylko) Warszawiaków Nocą Muzeów. Władze miasta postawiły na nowe rozwiązania, które sprawią, że będziemy mogli cieszyć się kulturą bez obaw o zdrowie własne i innych. W majowym święcie muzeów będziemy mogli wziąć udział na trzy sposoby – zwiedzając online, uczestnicząc w plenerowych spacerach z kulturą, lub tradycyjnie – odwiedzając ulubione instytucje, które udostępnione będą zgodnie z obecnymi wytycznymi. Wszystko rozpocznie się już w najbliższą sobotę 15 maja. W tym roku w akcji bierze udział aż 170 jednostek! Działania Nocy Muzeów możecie śledzić na bieżąco na profilu Facebook inicjatywy oraz Instagramie Miasta Warszawy.

By nie zgubić się w gąszczu wydarzeń, wybraliśmy dla Was parę szczególnie dla nas interesujących propozycji. Cały program będziecie mogli dodatkowo śledzić w naszej specjalnej goingowej apce, w której znajdziecie m.in. selekcję wydarzeń dla dzieci.

Dla fanów plenerów:

Spacer z kulturą

W tym roku Noc Muzeów postawiła na nowe, ciekawe rozwiązania dla warszawiaków – spacery z kulturą. Uczestnicy mogą zwiedzać nie tylko muzea, ale i samą stolicę. Na tę okazję przygotowane zostały specjalne trasy spacerowe, które pozwalają poznać różne dzielnice miasta na nowo. Jeśli jednak chcecie zostać w Centrum, macie do wyboru dwa oddzielne trakty, które uwzględniają przygotowane na Noc Muzeów atrakcje pod tzw. chmurką. A jest co oglądać, bo poza mury instytucji wyjdzie w tym roku ponad 80 placówek! Dzięki plenerowym trasom będziemy mogli bezpiecznie doświadczyć czegoś nowego bez konieczności stania w długich kolejkach.

Pierwszy ze spacerów rozpoczyna wystawa zabytkowych pojazdów przy Mauzoleum Walki i Męczeństwa. Później czeka nas nocne zwiedzanie urokliwego Ogrodu Botanicznego i okolic Łazienek Królewskich, po którym podążymy śladami nieoczywistych obiektów sztuki współczesnej przy CSW. Na finał zaplanowany jest pokaz kinowy i koncert w okolicach tzw. domków fińskich, czyli na terenie zielonego Jazdowa.

Drugi spacer zabierze nas w okolice Nowego Światu. Przejdziemy się od kina plenerowego na Foksal aż do Muzeum Chopina, gdzie czekają na nas minirecitale i mapping na elewacji zabytkowego budynku instutucji. Ale to dopiero początek, bo na kampusie głównym UW zobaczymy atrakcje przygotowane przez muzeum uniwersyteckie, Teatr Hybrydy, Zespół Pieśni i Tańca „Warszawianka” oraz Chór Akademicki, by zakończyć nocną trasę wystawą w witrynie kamienicy przy Freta 16, gdzie znajduje się poświęcone naszej noblistce Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie.  

Silent Disco z Mozartem

Jarosław Budzyński / archiwum WOK

Brakuje Wam tańca? Warszawska Opera Kameralna w sobotę zaprasza na swoje patio na Silent Disco. Wyjątkowa iluminacja i samplowany przez DJ-a Mozart? To może się wydarzyć tylko w Noc Muzeów. Utwory austriackiego mistrza w nowej odsłonie będziemy mogli w tym samym czasie porównać z klasycznymi wykonaniami orkiestry MACV na drugim kanale. Trzeci z pewnością usatysfakcjonuje miłośników historii, którzy będą mogli posłuchać faktów z życia wirtuoza opowiadanych przez Jerzego Snakowskiego. To wszystko składa się na multimedialne widowisko pod szyldem „Tajemniczy Ogród Mozarta”.

Jeśli nie macie dość świetlnych instalacji, których na Nocy Muzeów nie zabraknie, polecamy udać się na Plac Defilad. To właśnie tam promujący inicjatywę obraz ożywią specjalnie przygotowane na tę okazję iluminacje. Gra świateł pozwoli nam wniknąć w czarodziejski świat tajemniczego ogrodu, który w tym roku stanowi motyw przewodni Nocy Muzeów. Dodatkowo, na tym samym placu, będziecie mogli obejrzeć wystawę zabytkowych autobusów. Z niej już rzut beretem do Pałacu Kultury i Nauki, gdzie z tarasu widokowego będzie można podziwiać nocną metropolię. Na 30 piętro PKiN dostaniemy się w godzinach 18.00-1.00 tylko z ważną wejściówką. Ci, którzy bacznie obserwowali kanały Nocy Muzeów mogą czuć się wyróżnieni – jedynie 280 szczęśliwców będzie mogło zobaczyć miejską panoramę. Z uwagi przede wszystkim na bezpieczeństwo nas – zwiedzających – liczba podwójnych wejściówek została ograniczona. Bez nich nie będziemy mogli wejść na taras widokowy. Na osłodę dla tych, którym nie udało się ich dostać, Noc Muzeów przygotowała wiele innych atrakcji.

Jak co roku, odbędzie się również połączona parada zabytkowych tramwajów i autobusów. Tramwaje też doczekały się swojej wystawy, która zaplanowana została na Pl. Narutowicza. Z zabytkowego transportu będzie można korzystać w trakcie parady tylko ze specjalnymi wejściówkami, które rozdane zostaną w ramach dwóch równoległych konkursów online. Dla tych, którzy zamiast jeździć wolą się przespacerować, przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności udostępnione zostaną wnętrza pojazdów.

Stacjonarnie:

Podróż do Pollywood

fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Kino według Polin. Nowoczesne muzeum na Anielewicza zaprasza na podróż przez historie polskich Żydów, którzy tworzyli potęgę Hollywood. Postaci reżyserów, filmoznawców i aktorów placówka przybliży na różne sposoby – od spaceru (również wirtualnego!), przez film, aż na wystawie kończąc. My zdecydowanie polecamy świetlną instalację na widowiskowej fasadzie nowoczesnego budynku muzeum, a także wystawę stałą, którą będzie można oglądać w nowej odsłonie. Na Noc Muzeów zaplanowano krótkie spotkanie z przewodnikiem w przestrzeni ekspozycji „Na żydowskiej ulicy”, która zamieni się w spacer śladami oddanych 7 muzie kinomaniaków.

Upał w galerii

Z widowiskowego budynku Muzeum Historii Żydów Polskich kierujemy do niewielkiej galerii officyna art and design w Alejach Jerozolimskich. To tam będzie robić się zdecydowanie gorąco… Niezależny kolektyw Turnus łączy siły z Extinction Rebellion, by zwrócić naszą uwagę na skutki kryzysu klimatycznego. Dając młodym twórcom i twórczyniom głos, wystawa śledzi skutki postępującej eksploatacji środowiska, która właśnie zbiera swoje plony. Temat jak najbardziej aktualny.

Wszystkie prezentowane prace dotyczą zachodzących zmian klimatycznych i tego jak w tej sytuacji odnajdują się ich autorzy. Tym razem jest to nie tylko fotografia, ale także malarstwo, wideo i obiekty, więc będzie wiele różnych emocji i spostrzeżeń – zachęca Turnus.

Nie tylko dla varsavianistów!

Muzeum Warszawy zasłynęło unikatową wystawą główną. Na jej otwarcie czekaliśmy z niecierpliwością! Już sam spacer na północną pierzeję Rynku Starego Miasta, gdzie ulokowana jest warszawska miejscówka, to sama przyjemność! 11 pieczołowicie zrekonstruowanych kamienic, połączonych ze sobą podczas powojennej odbudowy, stworzyło unikatową przestrzeń. Ale tych zabytków nie będziemy oglądać jedynie z zewnątrz. Podczas specjalnie przygotowanego na Noc Muzeów oprowadzania goście zwiedzą liczące sobie kilkaset lat piwnice, zobaczą najstarsze zachowane sufity Warszawy i poznają historię ich ocalenia.

Noc Muzeów online

W ramach Nocy Muzeów czeka nas około 100 wydarzeń online! Zwiedzać muzea i galerie będziemy mogli bez wychodzenia z domu. W trosce o nasze bezpieczeństwo i komfort, instytucje zadbały o nową ofertę, która dopełni program stacjonarny i zachęci do dalszych eksploracji. Spotkania z ekspertami, dyskusje, pokazy filmowe, wykłady, spacery wirtualne – jest w czym wybierać!

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie w tym roku zaproponowało unikatowy spacer, dzięki któremu poznamy powstający właśnie nowy budynek instutucji. Jeśli jesteście ciekawi, jak wyglądają trzy nowe kondygnacje placówki i jak docelowo wyglądać będzie całość, to spotkanie jest dla Was!

Zobacz również
Bambi koncerty

A jeśli raczej interesuje Was odległa przeszłość, to program online PAN Muzeum Ziemi w Warszawie na pewno Was usatysfakcjonuje. Placówka położona przy parku im. Marszałka Rydza-Śmigłego przygotowała dwa fascynujące wykłady: „Wiedza o meteorytach na przestrzeni wieków” oraz „Najdziwniejsze wymarłe zwierzęta„.

Z kolei Warsaw Institute for Modern and Contemporary Asian Art nawiązuje do najnowszej sytuacji. Wystawa fotograficzna Arka Rataja „Pocztówka z Wuhan” przeprowadzi nas przez narodziny pandemii. By jeszcze lepiej umiejscowić ją w kontekście społeczno-kulturowym polecamy wykład „W świecie kościotrupów, smoków i zjaw, czyli o symbolice przedstawień chorób zakaźnych w sztukach wizualnych” organizowany przez Muzeum WUM.

A na koniec ciemność rozbłyśnie milionami kolorów dzięki wyjątkowym eksperymentom ze światłem w Centrum Nauki Kopernik. Jeśli intrygują Was takie terminy jak „bioluminescencja” czy „hemiluminescencja” koniecznie musicie wpaść do nadwiślańskiej miejscówki pod osłoną nocy na wirtualne pokazy iluminacyjne.

Tegoroczna Noc Muzeów odbywa się w nowej, dostosowanej do obecnych warunków formule, która pozwoli wszystkim czerpać z kultury to, co najlepsze. To doskonały moment, by nie tylko świętować otwarcie muzeów i galerii, ale także w komfortowy sposób eksplorować miasto.

Jesteście ciekawi innych wydarzeń? Sprawdźcie je tutaj!

Copyright © Going. 2024 • Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry strony