Lifestyle

Imperatorka Senyszyn, stand-upy i komedie. Alek Pietrzak rozkłada polski humor na czynniki pierwsze

polski humor

W tym tygodniu w podcaście What’s Going. On? posłuchamy o tym, z czego śmiejemy się nad Wisłą i z czego nie powinniśmy. A może jednak w świecie satyry nie ma żadnych granic? Wątpliwości w tym zakresie rozwiewa ekspert od rozbawiania ludzi, który stoi m.in. za Juliuszem, Czarną owcą, Gąską czy Algorytmem miłości.

Wymienione tytuły to filmy i seriale, które wyreżyserował Alek Pietrzak. Twórca od kilku lat testuje jednak swoje poczucie humoru także na innym polu. To on powołał do życia Muzeum Memów i BiG Festivalowskiego, czyli imprezę popularyzującą sztukę pozytywną. Jak łatwo się domyślić, chodzi o wszelkie formy aktywności, które wywołują uśmiech na twarzy.

Aplikujemy Wam endorfiny, oksytocynę, dopaminę i inne substancje, które na te ciężkie czasy są potrzebne tak, jak dawno nie były – przeczytamy w manifeście wydarzenia. Jego czwarta odsłona odbędzie się w dniach 15-17 sierpnia w Płocku i to właśnie ona stanowiła pretekst do naszego spotkania.

Alek Pietrzak, reżyser filmowy i serialowy oraz pomysłodawca BiG Festivalowskiego, to kolejny gość podcastu What’s Going. On?.

BiG Festivalowski: Od seansów po pokaz mody szlafrokowej

Rozwijamy się dalej. Zaraz zabraknie nam miejsca w programie i pewnie będzie trzeba otworzyć się na czwarty dzień festiwalowy. Ważną częścią wydarzenia jest Muzeum Memów, ale od początku wychodzimy od filmów. Głównie organizujemy pokazy komedii i komediodramatów – opowiada Pietrzak. W tym roku nacisk zostanie położony na kino francuskie. Nie zabraknie także znanego i lubianego konkursu krótkometrażowek oraz spotkań z twórcami. O swoim rzemiośle opowiedzą m.in. Katarzyna Figura (laureatka nagrody za całokształt twórczości), Tomasz Kot czy Jacek Borusiński.

BiG Festivalowski odbędzie się w dniach 15-17 sierpnia. / fot. materiały prasowe

Oprócz tego przewidujemy pokaz mody szlafrokowej, spektakle improwizowane na żywo, warsztaty, no i oczywiście naszą wisienkę na torcie: galę stand-upu. W tym roku zobaczymy m.in. Rafała Rutkowskiego i Czarka Jurkiewicza – tłumaczy nasz gość. Pod koniec rozmowy chwali się jeszcze, że ambasadorką BiG Festivalowskiego została najzabawniejsza uczestniczka kampanii wyborczej i bohaterka licznych memów, prof. Joanna Senyszyn. –  Jest wspaniałą kobietą. Cieszymy się, że do nas przyjedzie – mówi Pietrzak.

BiG Festivalowski już w sierpniu. Zdobądź swój karnet i przygotuj się na olbrzymią dawkę śmiechu!

Polski humor rośnie w siłę

Mając takiego gościa na pokładzie, nie zaprzepaściliśmy okazji do tego, żeby porozmawiać szerzej o tym, jak wygląda polski humor. – Lubię mówić o tym, że wlewam festiwalem kroplę atramentu do mętnej, szarej rzeczywistości naszej kultury. Ale na szczęście widzę tendencję, że w Europie Środkowo-Wschodniej po wielu latach profesjonalizuje się rynek komediowy. Łapiemy się zachodnich formatów, na przykład stand-upu czy spektakli improwizowanych. Parę lat temu warszawski Klub Komediowy grał dwa razy w tygodniu, a teraz –  dwa razy dziennie. (…) Życzę sobie dalszego rozwoju tego trendu podkreśla nasz rozmówca.

Zobacz również
mielec air show 2025

Najpopularniejszym materiałem opublikowanym na YouTube przez Klub Komediowy jest parodia reklamy firmy Apart. Obejrzano ją już prawie 4 miliony razy.

Alek Pietrzak jako animator, obserwator i twórca rodzimego rynku komediowego opowiedział nam także o tym:

  • dlaczego straszenie ludzi jest łatwiejsze od ich rozbawiania;
  • jak śmiać się ze wszystkiego, nie obrażając innych;
  • czy poprawność polityczna rzeczywiście zrobiła smutasów z przedstawicieli pokolenia Z;
  • czy algorytmy rekomendacyjne i rozwój mediów społecznościowych wpłynęły na uniwersalność tego, co nas bawi;
  • jak nieprzeniknioną naturę mają internetowe, humorystyczne virale.

What’s Going. On? Pamiętajcie, by nas subskrybować!

Polski humor stanowi siódmy temat poruszony w podcaście What’s Going. On?, którego nowe odcinki ukazują się co wtorek o godzinie 14:00 na YouTube, Spotify i pozostałych serwisach streamingowych. Każda kolejna odsłona programu to rozmowa z innym ekspertem ze świata popkultury, rozrywki, sztuki, nauki czy technologii. Prowadzący, Stanisław Bryś, wraz z nimi identyfikuje najważniejsze trendy, zjawiska i wydarzenia, które zmieniają współczesny świat. Wywiady są nagrywane w zaprzyjaźnionym studiu Empik Go. Podcast wydaje Jagoda Gawliczek, a realizują: Magdalena Więsław (audio) i Tomasz Tański (wideo).

W poprzednim odcinku Stanisław Bryś gościł Sebastiana Smolińskiego, krytyka i edukatora filmowego. Tematem ich rozmowa był renesans klasyków kina.

Copyright © Going. 2024 • Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry strony