Imperatorka Senyszyn, stand-upy i komedie. Alek Pietrzak rozkłada polski humor na czynniki pierwsze

Kolektywny umysł członków redakcji Going. MORE
W tym tygodniu w podcaście What’s Going. On? posłuchamy o tym, z czego śmiejemy się nad Wisłą i z czego nie powinniśmy. A może jednak w świecie satyry nie ma żadnych granic? Wątpliwości w tym zakresie rozwiewa ekspert od rozbawiania ludzi, który stoi m.in. za Juliuszem, Czarną owcą, Gąską czy Algorytmem miłości.
Wymienione tytuły to filmy i seriale, które wyreżyserował Alek Pietrzak. Twórca od kilku lat testuje jednak swoje poczucie humoru także na innym polu. To on powołał do życia Muzeum Memów i BiG Festivalowskiego, czyli imprezę popularyzującą sztukę pozytywną. Jak łatwo się domyślić, chodzi o wszelkie formy aktywności, które wywołują uśmiech na twarzy.
– Aplikujemy Wam endorfiny, oksytocynę, dopaminę i inne substancje, które na te ciężkie czasy są potrzebne tak, jak dawno nie były – przeczytamy w manifeście wydarzenia. Jego czwarta odsłona odbędzie się w dniach 15-17 sierpnia w Płocku i to właśnie ona stanowiła pretekst do naszego spotkania.
BiG Festivalowski: Od seansów po pokaz mody szlafrokowej
– Rozwijamy się dalej. Zaraz zabraknie nam miejsca w programie i pewnie będzie trzeba otworzyć się na czwarty dzień festiwalowy. Ważną częścią wydarzenia jest Muzeum Memów, ale od początku wychodzimy od filmów. Głównie organizujemy pokazy komedii i komediodramatów – opowiada Pietrzak. W tym roku nacisk zostanie położony na kino francuskie. Nie zabraknie także znanego i lubianego konkursu krótkometrażowek oraz spotkań z twórcami. O swoim rzemiośle opowiedzą m.in. Katarzyna Figura (laureatka nagrody za całokształt twórczości), Tomasz Kot czy Jacek Borusiński.

– Oprócz tego przewidujemy pokaz mody szlafrokowej, spektakle improwizowane na żywo, warsztaty, no i oczywiście naszą wisienkę na torcie: galę stand-upu. W tym roku zobaczymy m.in. Rafała Rutkowskiego i Czarka Jurkiewicza – tłumaczy nasz gość. Pod koniec rozmowy chwali się jeszcze, że ambasadorką BiG Festivalowskiego została najzabawniejsza uczestniczka kampanii wyborczej i bohaterka licznych memów, prof. Joanna Senyszyn. – Jest wspaniałą kobietą. Cieszymy się, że do nas przyjedzie – mówi Pietrzak.
BiG Festivalowski już w sierpniu. Zdobądź swój karnet i przygotuj się na olbrzymią dawkę śmiechu!
Polski humor rośnie w siłę
Mając takiego gościa na pokładzie, nie zaprzepaściliśmy okazji do tego, żeby porozmawiać szerzej o tym, jak wygląda polski humor. – Lubię mówić o tym, że wlewam festiwalem kroplę atramentu do mętnej, szarej rzeczywistości naszej kultury. Ale na szczęście widzę tendencję, że w Europie Środkowo-Wschodniej po wielu latach profesjonalizuje się rynek komediowy. Łapiemy się zachodnich formatów, na przykład stand-upu czy spektakli improwizowanych. Parę lat temu warszawski Klub Komediowy grał dwa razy w tygodniu, a teraz – dwa razy dziennie. (…) Życzę sobie dalszego rozwoju tego trendu – podkreśla nasz rozmówca.
Alek Pietrzak jako animator, obserwator i twórca rodzimego rynku komediowego opowiedział nam także o tym:
- dlaczego straszenie ludzi jest łatwiejsze od ich rozbawiania;
- jak śmiać się ze wszystkiego, nie obrażając innych;
- czy poprawność polityczna rzeczywiście zrobiła smutasów z przedstawicieli pokolenia Z;
- czy algorytmy rekomendacyjne i rozwój mediów społecznościowych wpłynęły na uniwersalność tego, co nas bawi;
- jak nieprzeniknioną naturę mają internetowe, humorystyczne virale.
What’s Going. On? Pamiętajcie, by nas subskrybować!
Polski humor stanowi siódmy temat poruszony w podcaście What’s Going. On?, którego nowe odcinki ukazują się co wtorek o godzinie 14:00 na YouTube, Spotify i pozostałych serwisach streamingowych. Każda kolejna odsłona programu to rozmowa z innym ekspertem ze świata popkultury, rozrywki, sztuki, nauki czy technologii. Prowadzący, Stanisław Bryś, wraz z nimi identyfikuje najważniejsze trendy, zjawiska i wydarzenia, które zmieniają współczesny świat. Wywiady są nagrywane w zaprzyjaźnionym studiu Empik Go. Podcast wydaje Jagoda Gawliczek, a realizują: Magdalena Więsław (audio) i Tomasz Tański (wideo).
Kolektywny umysł członków redakcji Going. MORE