Przemek Gawęda w gronie najlepszych architektów świata! Zobaczcie jego prace
Sekretarz redakcji Going. MORE. Publikował lub publikuje także na łamach…
Polaka wyróżniono za projekty Wielofunkcyjnego Stadionu Biathlonowego i tunelu osłonowego na rozbiegu skoczni narciarskiej Wielka Krokiew. Obie koncepcje łączą ze sobą przemyślany design, funkcjonalność i troskę o środowisko.
Architect of the Year Awards to nagroda rokrocznie przyznawana przez organizację The Architecture Community. Jurorzy przy wyborze zwycięzców kierują się wieloma kryteriami. Nie chodzi jedynie o to, żeby dany projekt był atrakcyjny wizualnie. Ważne, żeby wytyczał nowe kierunki myślenia o architekturze. Proponował wykorzystanie pionierskich materiałów, a także uwzględniał zmiany klimatu czy przeobrażenia na gruncie technologicznym. Idealny kandydat do wyróżnienia powinien także adresować potrzeby różnych grup ludzi, którzy będą użytkować gotowe budynki.
Głodni wiedzy o architekturze? Koniecznie sprawdźcie którąś z tych siedmiu wydanych niedawno książek!
Budynki jak rekwizyty
Kilka dni temu rozstrzygnięto kolejną odsłonę konkursu. Wyróżniono profesjonalistów z całego świata, w tym z Chin, Brazylii, Niderlandów czy Węgier. Na obszernej liście Polskę reprezentuje Przemek Gawęda. To absolwent architektury na Politechnice Śląskiej w Gliwicach, który kształcił się także w dziedzinie planowania przestrzennego. Niedawno muzeum Chicago Athenaeum wraz z Europejskim Centrum Architektury, Designu i Studiów Miejskich umieściło go na liście 40 najbardziej obiecujących architektów i projektantów poniżej 40 roku życia. Inowrocławianin na co dzień prowadzi wraz z Marcinem Sajdakiem Pracownię Reżyserii Architektury ARCHIGEUM. O swojej praktyce mówi, że kojarzy mu się ze sceną teatru albo wyreżyserowanym kadrem filmu. – Projektowane obiekty to rekwizyty w ludzkiej przestrzeni życia – przekonuje.
Przemek Gawęda został doceniony za dwie prace. Pierwsza z nich to Wielofunkcyjny Stadion Biathlonowy na Kubalonce. To przełęcz w Beskidzie Śląskim, nieopodal której wytyczono liczne narciarskie trasy biegowe. Wspomniany kompleks, który stanie obok niej, o czym wiadomo od października, ma służyć sportowcom przez cały rok. Będzie przystosowany do organizacji zawodów o randze mistrzowskiej, a także koncertów czy wydarzeń kulturalnych. Jego wyróżniającym elementem jest kilometrowy podziemny tunel ze strzelnicami do biathlonu, który zostanie pokryty śniegiem. Sama prosta, zwarta konstrukcja obiektu wpisze się zaś w górzyste ukształtowanie terenu. Nie kłóci się z linią szczytów, tylko z nią współgra.
Rewolucja w skokach narciarskich
O drugim nagrodzonym projekcie dyskutuje się za to znacznie dłużej. Chodzi o pionierski, przezroczysty tunel osłonowy, który ma wznieść się nad rozbiegiem zakopiańskiej skoczni Wielka Krokiew. Zielone światło do pracy nad projektem już w 2017 roku dał zarząd Międzynarodowej Federacji Narciarskiej i Snowboardowej. Jego głównym celem jest zabezpieczenie sportowców przed negatywnym wpływem niesprzyjających warunków atmosferycznych. Konstrukcja ochroni ich przed wypadkami, ale też wyrówna szanse. Zawodnicy będą bowiem wybijać się z progu w tych samych okolicznościach. Wiatr przestanie kogokolwiek faworyzować.
Wielu ekspertów pozytywnie odniosło się do pomysłu Gawędy i ARCHIGEUM, nazywając go wprost „zapowiedzią rewolucji technicznej w skokach narciarskich”. Tunel z pewnością uatrakcyjni też wygląd obiektu, zwłaszcza że na jego obudowie potencjalnie będą wyświetlane projekcje multimedialne. Niektórzy kwestionują jednak zasadność jego powstania. Oceniają, że zbyt dużo kosztuje (ok. 5 milionów złotych), a opady śniegu nie są w Polsce na tyle intensywne, żeby przeszkadzały skoczkom.
Zespół ludzi wielką siłą
Przemek Gawęda nie kryje zadowolenia z otrzymanej nagrody. W rozmowie z portalem DlaMediow.eu równocześnie przypomniał o tym, że proces projektowania zawsze jest pracą zbiorową. – To miłe wyróżnienie nie tylko mojej osoby, ale przede wszystkim całego zespołu, który tworzymy. Dziękuję w pierwszej kolejności Marcinowi Sajdakowi, Darkowi Wituckiemu, Kubie Kajdaszowi oraz Jankowi Kowalowi. Projektowanie dziś to składowa interdyscyplinarnych zagadnień, w której wartością i siłą zawsze jest zespół ludzi – tłumaczy. Gratulujemy sukcesu i z niecierpliwością wypatrujemy kolejnych realizacji!
Sekretarz redakcji Going. MORE. Publikował lub publikuje także na łamach „newonce", „NOIZZ", „Czasopisma Ekrany", „Magazynu Kontakt", „Gazety Magnetofonowej" czy „Papaya.Rocks". Mieszka i pracuje w Warszawie.