Z artystycznej rodziny do Puszczy Białowieskiej. Powstał film o Simonie Kossak
Sekretarz redakcji Going. MORE. Publikował lub publikuje także na łamach…
W rolę legendarnej orędowniczki bioróżnorodności wcieliła się Sandra Drzymalska. – Mam nadzieję, że ten film bardziej uwrażliwi nas na to, jakie cudowne relacje możemy tworzyć ze zwierzętami i naturą – przekonuje aktorka.
– Nie jesteś ani piękna, ani zdolna. Jedyne, co masz, to nazwisko – słyszy od swojej matki tytułowa bohaterka nowej produkcji Adriana Panka. Simona Kossak rzeczywiście wychowywała się w artystycznej, inteligenckiej rodzinie. Ojciec Jerzy, dziadek Wojciech i pradziadek Juliusz byli znanymi malarzami. Łączyło ją również pokrewieństwo z Marią Pawlikowską-Jasnorzewską i Magdaleną Samozwaniec – cenionymi pisarkami. Takie korzenie były zarówno ułatwieniem, jak i obciążeniem. Kobieta od dziecka słyszała, że powinna pójść śladem bliskich, ale zdecydowała się skręcić w zupełnie innym kierunku. Drobnomieszczański klimat Krakowa zamieniła na serce Puszczy Białowieskiej. Poświęciła tam życie walce o zachowanie naturalnych ekosystemów Polski.
Zobaczcie zwiastun filmu Idź pod prąd. To opowieść o tym, jak rodził się polski punk rock!
Film za filmem
O jednej z najbardziej charyzmatycznych rodzimych naukowczyń z XX wieku powstał niedawno głośny dokument. Jego reżyserka, Natalia Koryncka-Gruz, obsadziła w głównej roli wnuczkę cioteczną badaczki, Idę Matysek. Wraz z kobietą przekopujemy się przez archiwa rodzinne i dowiadujemy się, jak wyglądało życie w leśniczówce Dziedzinka. Wspomniany Panek, twórca Wilkołaka, Kolorów zła: Czerwieni oraz serialu Powrót, postanowił sfabularyzować całą historię. Z życiorysu Kossak wyłuskał co ciekawsze elementy, o czym wiele mówi opublikowany właśnie zwiastun.
Zajawka sygnalizuje, że scenariusz kładzie nacisk na ukazanie nonkonformizmu zoopsycholożki. Porzucenie krakowskich wygód musiało wiele ją kosztować, zwłaszcza że w leśnej chatce nie było dostępu do prądu i bieżącej wody. Gdy już zaadaptowała się do nowych warunków i zaczęła prowadzić badania nad zachowaniami ssaków, pojawiły się kolejne problemy. Wyjątkowej na skalę europejską Puszczy Białowieskiej zaczęła grozić wycinka, a mieszkającym w niej zwierzętom – gruntowny odstrzał. Na szczęście rezolutna kobieta miała sprzymierzeńca w postaci Lecha Wilczka. Z przyrodnikiem i plastykiem, którego poznała w latach 70., była związana aż do śmierci.
Podążać za własnym sercem
Główną rolę w białowieskim biopicu zagrała Sandra Drzymalska. To aktorka znana m.in. z Ostatniego komersu, Io oraz serialu Sexify. – Chciałabym, żeby ludzie podczas seansu doznali piękna, które oferuje puszcza. Mam nadzieję, że ten film bardziej uwrażliwi nas na to, jakie cudowne relacje możemy tworzyć ze zwierzętami i naturą. Chciałabym, aby wybrzmiało również to, iż wbrew wszystkiemu, co dzieje się w naszym życiu, zawsze możemy podążać za własnym sercem i robić to, czego pragniemy – przekonuje. Na dużym ekranie towarzyszą jej Jakub Gierszał, Agata Kulesza, Borys Szyc, Olga Bołądź i Dariusz Chojnacki.
Simona Kossak przedpremierowo krąży po festiwalach filmowych. Niedawno zobaczyli ją choćby widzowie Nowych Horyzontów oraz Letniej Akademii Filmowej w Zwierzyńcu. Wkrótce zagości także na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, gdzie reżyser Adrian Panek powalczy o Złote Lwy. 22 listopada produkcję do regularnej dystrybucji wprowadzi NEXT Film.
Sekretarz redakcji Going. MORE. Publikował lub publikuje także na łamach „newonce", „NOIZZ", „Czasopisma Ekrany", „Magazynu Kontakt", „Gazety Magnetofonowej" czy „Papaya.Rocks". Mieszka i pracuje w Warszawie.