Czytasz teraz
Didżeje i dyskryminacja – czym jest The Electronic Music Inclusion Initiative?
Newsy

Didżeje i dyskryminacja – czym jest The Electronic Music Inclusion Initiative?

fot. Brandon Erlinger-Ford, źródło: Unsplash


Jak bumerang (i dobrze!) coraz częściej powraca temat dyskryminacji w środowisku szeroko rozumianego przemysłu muzycznego. Przeciwko mizoginii, rasizmowi i wszelkim przejawom nietolerancji powstała platforma The Electronic Music Inclusion Initiative.

Zorientowana na scenę klubową EMII (czyt. Emmy) umożliwia anonimowe zgłoszenie wszelkich oznak wykluczenia, segregacji i przemocy. Dzięki specjalnemu formularzowi InChorus możemy podzielić się naszym doświadczeniem bez obawy przed wyśmianiem czy typowym gaslightingiem.

źródło: platforma InChorus

[EMII] To bezpieczna przestrzeń gdzie żaden incydent nie jest traktowany jako „nic takiego”. Mikroagresje to codzienny wyraz tendencyjności i uprzedzeń, które w rezultacie kreują wrogie wobec określonych grup środowisko – czytamy na stronie inicjatywy.

Kluczowe jest tu coraz bardziej popularne ostatnio określenie „mikroagresja”, które oznacza uprzedzenie wyrażone w sposób pozornie tylko nieszkodliwy a niekiedy nawet mający cechy komplementu. Projekt skupia się na często banalizowanych komunikatach, które stają się podwaliną pod o wiele bardziej złożone i szkodliwe systemy – z patriarchalnym na czele.

mat. promocyjne EMII

Czy naprawdę trzeba „widowiskowego” skandalu, żeby zwrócić uwagę na utrwalane przez dziesiątki, a nawet tysiące lat schematy? Współczesna scena muzyki elektronicznej (i nie tylko oczywiście!) jest spadkobierczynią przesyconej stereotypami propagandy, z której skutkami musimy się borykać do dzisiaj. W myśl zasady „lepiej zapobiegać niż leczyć” EMII zachęca do pracy u podstaw. Zgromadzone przez InChorus dane posłużą do lepszego zrozumienia mechanizmów nietolerancji i wyłapywania toksycznych trendów. Formularz pozwoli pracować na faktach, czyli dostarczonych przez nas – użytkowników i użytkowniczki sceny klubowej – prywatnych raportach. Kto wie, może nawet uświadomi to bezmyślnie niekiedy kopiowane przez nas samych modele i skłoni do autorefleksji?

Jeśli ktoś komentuje Twój wygląd, podważa Twoje kompetencje ze względu na płeć czy pochodzenie, zasypuje gorszącymi komplementami natury seksualnej czy dopuszcza się innych wprowadzających dyskomfort zachowań – podziel się tym! Kropla drąży skałę. Formularz można wypełnić jeszcze przez 3 tygodnie.

Zobacz również
ĆPAJ STAJL

W projekt zaangażował się Mixmag, Pioneer DJ, Beatport, Sentric Music Group, AFEM, RA, IMSE i Women In CTRL.

Copyright © Going. 2024 • Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry strony