Czytasz teraz
Bezkompromisowe kino zza wschodniej granicy – wybieramy 5 najciekawszych filmów Ukraina! 5. Festiwal Filmowy
Opinie

Bezkompromisowe kino zza wschodniej granicy – wybieramy 5 najciekawszych filmów Ukraina! 5. Festiwal Filmowy

Kadr z filmu "Numery", mat. promocyjne

Jesień upływa nam pod znakiem kina. Po 36. Warszawskim Festiwalu Filmowym nadszedł czas na piątą odsłonę Ukraina! Festiwal Filmowy, który rozpoczął się wczoraj w Kinie Iluzjon i potrwa do 28 października.

Czekają na nas pokazy najnowszych perełek ukraińskiej kinematografii oraz liczne wydarzenia towarzyszące, takie jak debaty, wystawa fotografii, spotkania z ukraińskimi twórcami czy projekcja niemego filmu Ziemia Ołeksandra Dowżenko z muzyką na żywo zespołu Bastarda. Program jubileuszowej edycji został podzielony na sekcję takie jak Nowe kino ukraińskie, Nowe kino białoruskie (w ramach której zobaczymy między innymi retrospektywę filmów Siergieja Łoźnicy) oraz Laureaci nagrody publiczności Festiwalu UKRAINA!. Przejrzeliśmy program i wybraliśmy 5 najciekawszych pokazów. Dla tych, którzy nie będą mogli zobaczyć ich w kinie, organizatorzy mają niespodziankę – festiwal odbędzie się również w formule online, od 2 do 9 listopada.

Numery | reż. Oleg Sencow

Numery Oleg Sencow
Numery, reż. Oleg Sencow, mat. promocyjne

Festiwal otworzy najnowsze dzieło Olega Sencowa Numery – film wyjątkowy, bo wyreżyserowany zza krat rosyjskiego łagru, tylko i wyłącznie dzięki listom wysyłanym z więzienia. To dystopijna i paraboliczna historia oznaczonych cyframi ludzi żyjących w systemie totalitarnym, według ścisłych zasad, nad przestrzeganiem których czuwa Zero. Bohaterzy postanawiają zbuntować się przeciwko deprawującej i zniewalającej władzy. W powstanie filmu zaangażowani zostali polscy twórcy: za zdjęcia odpowiedzialny jest Adam Sikora (Essential Killing, Cztery noce z Anną), za montaż Jarosław Kamiński (Zimna wojna, Ida), a dźwięk do filmu zrealizowali Bartłomiej Woźniak (Nieulotne) i Wojciech Mielimąka (Obywatel Jones).

Zapomniani | reż. Daria Onyszczenko

Zapomniani Daria Onyszczenko
Zapomniani, reż. Daria Onyszczenko, mat. promocyjne

Trzydziestoletnia nauczycielka języka ukraińskiego mieszka w Ługańsku, na terenie okupowanym przez prorosyjskich separatystów. Spotyka osieroconego po wojnie siedemnastoletniego Andrija, który po umieszczeniu ukraińskiej flagi na dachu szkoły, zostaje zatrzymany przez policję. Nina zdaje sobie sprawę, że chłopaka czekać będzie długie więzienie i postanawia mu pomóc. Jak podkreśla Daria Onyszczenko, reżyserka filmu, Zapomniani to historia poświęcona przesiedleńcom wschodniej Ukrainy i Krymu oraz ludziom pozostałym w okupowanych regionach, którzy mimo trudnych warunków mają swoje nadzieje i marzenia, zakochują się i zasługują na przyszłość.

Malowany ptak | reż. Václav Marhoul

Malowany ptak 
Václav Marhoul
Malowany ptak, reż. Václav Marhoul, mat. promocyjne

Ten film bardzo mocno zapadł nam w pamięci. Powstająca przez 11 lat czesko-słowacko-ukraińska koprodukcja z gwiazdorską obsadą (Stellan Skarsgård, Harvey Keitel, Barry Pepper, Udo Kier) to filmowa adaptacja kontrowersyjnej powieści Jerzego Kosińskiego. Tułający się od wioski do wioski samotny żydowski chłopiec walczy o przetrwanie – zderza się z głodem, brutalnością, okrutnymi aktami przemocy żołnierzy oraz chłopskimi przesądami. Doświadczenie wojny, przemocy, odrzucenia i braku miłości doszczętnie niszczą jego duszę, trwale naznaczając jeszcze niewykształconą tożsamość.

Zobacz również

Nie martw się, drzwi się otworzą | reż. Oksana Karpowycz

Nie martw się, drzwi się otworzą, Oksana Karpowycz Festiwal Ukraina!
Nie martw się, drzwi się otworzą, reż. Oksana Karpowycz, mat. promocyjne

Film dokumentalny w reżyserii Oksany Karpowycz przenosi nas do podmiejskich pociągów kursujących między Kijowem a prowincjonalnymi miasteczkami. Podróżując w towarzystwie ukraińskiej klasy robotniczej dowiadujemy się o codziennych troskach pasażerów z marginesu czy drobnych handlowców oraz zgłębiamy tożsamościowe dylematy związane z nową, porewolucyjną rzeczywistością Ukrainy.

Blok filmów animowanych

Pępowina Stas Santimov
Surogat, reż. Stas Santimov, mat. promocyjne

W bloku filmów animowanych znalazło się siedem kilkuminutowych animacji oraz jeden teledysk. Zobaczymy między innymi Historię Ukrainy w pięciu minutach (od Wielkiego Wybuchu aż do dziś), luźną adaptację Metamorfozy Kafki skupiającą się na losach sowieckiego weterana II wojny światowej i jego rodzinie czy Petrivka – Requiem – animację o chaotycznej dekomunizacji i zmianie nazwy jednej ze stacji kijowskiego metra. Naszą ciekawość wzbudza również Pępowina, film Oleksandra Bubnova, który przedstawia ślepą matczyną miłości – nadmiernie opiekuńcza matka nie pozwala synowi wyrosnąć na mężczyznę i sprawia, że pozostaje on bezradny i infantylny na długie lata.

Copyright © Going. 2024 • Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry strony