Going. | Non-fiction. Festiwal reportażu

Non-fiction. Festiwal reportażu

Kraków

Festiwal NONFICTION jest pierwszą i jedyną w Polsce imprezą próbującą pokazać pełne spektrum reportażu. Ma być miejscem spotkań reporterów i miłośników nonfiction.
Przestrzenią polskiego i światowego reportażu literackiego i literatury faktu, fotoreportażu, reportażu filmowego i radiowego.
Charakterystyczną cechą festiwalu jest motyw przewodni - temat każdej edycji, któremu razem z gośćmi i uczestnikami, przyglądać się będziemy z bardzo różnych, zaskakujących perspektyw.
W 2016 roku to GRANICE.

To opowieść o kraju, gdzie zagrożenie katastrofą stało się normą, a normalne życie jest podszyte widmem śmierci. I o ludziach, którzy próbują wrócić do życia po wielkim trzęsieniu ziemi, tsunami i wybuchu w elektrowni atomowej pięć lat temu.

Dokumentował najważniejsze konflikty ostatnich lat. Był naocznym świadkiem wydarzeń w Syrii, Palestynie czy w Ukrainie.

Jak żyć w miejscu takim jak Finnmark? O tym już 23 czerwca opowie autorka książki Hen. Na północy Norwegii, Ilona Wiśniewska.

Krzysztof Miller to legenda fotoreportażu wojennego. W ciągu ostatnich 25 lat fotografował niemal wszystkie konflikty zbrojne na świecie oraz wydarzenia historyczne.

"Mur. 12 kawałków o Berlinie" to zbiór tekstów polskich i niemieckich reporterów, który próbują zgłębić fenomen muru - już nieistniejącej ściany, a jednak wciąż silnie wyczuwalnej – szczególnie w świadomości mieszkańców stolicy Niemiec.

Robert Rient (Erient) to autor głośnego "Świadka" – autoreportażu o wystąpieniu ze wspólnoty świadków Jehowy, czyli zamianie jednego życia na inne. Dziennikarz, pisarz, podróżnik, trener umiejętności interpersonalnych.

Zdjęcie Kevina Cartera ukazało się na okładce „New York Timesa” i błyskawicznie obiegło cały świat. Kiedy wyszło na jaw, że aby przycisnąć guzik w aparacie, Carter czekał 20 minut na atak sępa, następnie zaniechał pomocy, wybuchła fala kontrowersji.

Projekt: Prawda to książka absolutnie wyjątkowa. Trzyczęściowy kolaż, na który składają się: osobisty opis intymnych przeżyć autora, poszukiwanie „małych” prawd u innych oraz powieść „Portret z pamięci” Stanisława Stanucha z 1959 roku.

Reżyserka i alpinistka Eliza Kubarska zabiera na wyprawę do podnóża K2 dzieci tragicznie zmarłych alpinistów. Bohaterowie próbują zmierzyć się z przeszłością, stawiając pytanie o cenę pasji, o to, co w życiu ważne.

Cykl „Non-fiction: reportaż czy dokument” to próba zdefiniowania reportażu filmowego jako gatunku, odnalezienia granic między filmem dokumentalnym a reportażem filmowym czy wreszcie zwrócenia uwagi na reportaż jako samodzielny gatunek filmowy.

Zatrzymywali się w miejscach, których nie zobaczymy w telewizji. Jeżeli chcecie posłuchać niesamowitych historii o nieznanej stronie Ameryki Łacińskiej, zapraszamy na spotkanie z Marią Hawranek i Szymonem Opryszkiem.

Ewa Winnicka, wieloletnia dziennikarka i reporterka "Polityki", rozmawia z kilkudziesięcioma polskimi emigrantami z różnych grup społecznych. Przyglądamy się Polakom na emigracji, poznajemy ich sukcesy i porażki, ale także Brytyjczykom i ich stosunkowi do "najeźdźców".

Bogdan Dziworski powraca po dwudziestu pięciu latach artystycznego milczenia niezwykle osobistą opowieścią, będącą dziennikiem z podróży artysty do Gruzji.

Bohaterem filmu "Kilka opowieści o człowieku" jest Jerzy Orłowski – człowiek, który osiągnął szczyt sprawności fizycznej mimo głębokiego kalectwa (nie posiada rąk). W filmie "Medycy niekonwencjonalni" autor ukrytą kamerą odsłania kulisy funkcjonowania "biznesu" sprzedaży artykułów medycyny niekonwencjonalnej.

Bohaterowie trzynastu reportaży to mieszkający w Polsce cudzoziemcy, pochodzący z różnych zakątków świata i odmiennych kręgów kulturowych.

  jedyna     motyw     przygladac     kazdej     faktu     polskiego     bardzo     polsce     reportazu     festiwal     reporterow     edycji     granice     literatury     fotoreportazu     charakterystyczna     zaskakujacych     literackiego     temat     przestrzenia     pelne     goscmi     spektrum     pokazac     filmowego     pierwsza     ktoremu     jest     impreza     cecha     2016     roku