Going. | Wschód Kultury/Inny Wymiar

Wschód Kultury/Inny Wymiar

Białystok

Wschód Kultury to projekt kulturalny integrujący środowiska artystyczne miast polski wschodniej (Białegostoku, Lublina, Rzeszowa) i artystów krajów Partnerstwa Wschodniego (Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Ukrainy), realizowany przez Narodowe Centrum Kultury oraz trzy wspomniane miasta. Ideą projektu jest wspólne odkrywanie tego, co niepowtarzalne w każdej z kultur, a także wymiana doświadczeń artystycznych.

Pierwszy dzień festiwalu Wschód Kultury/Inny Wymiar. W programie odbywające się na terenie całego Białegostoku wystawy, instalacje, warsztaty, a wieczorem koncert zespołu Białka / Babuka w Zmianie Klimatu.

Wystawa Nikity Kadana dotyczy sytuacji w Ukrainie, ale ma też charakter uniwersalny. Szczególnie aktualna i ważna wydaje się dzisiaj, wobec napięcia, które jest obecne wszędzie na świecie. Majdan otworzył debatę środowisk intelektualnych nad przyszłością Ukrainy, ale też nad jej przeszłością. Artyści często więc podejmują tematykę rozliczeń z komunizmem, traum i konfliktów narodowych, rachunków i krzywd.

Wystawa jest obszerną prezentacją twórczości jednego z najważniejszych i najbardziej rozpoznawalnych artystów rumuńskich debiutujących po 1989 roku i zawiera wybór prac z ostatnich ośmiu lat.

Daniil Galkin zrealizuje w przestrzeni miejskiej instalację "Nothing common, nothing personal” złożoną z obiektów przypominających nosze do przemieszczania rannych. Zmieniając kolor użytego płótna na czerwony i umieszczając na nich litery tytułowego sloganu - artysta nadaje pracy jeszcze jedno znaczenie - transparentu.

„Różne języki – jedna muzyka” to koncert oratoryjny, który podczas Innego Wymiaru zaprezentuje Fundacja Pro Anima Proanima. Utwory pochodzić będą z dwóch obrządków funkcjonujących w ówczesnej Rzeczpospolitej Obojga Narodów: łacińskiego i starocerkiewno-słowiańskiego rozpowszechnionego na terenach dzisiejszej Białorusi i Ukrainy.

W późnych latach 50. XX wieku, w malowniczej ukraińskiej wsi Buchak pojawił się Siergiej Paradżanow, aby nakręcić tam „Ukraińską Rapsodię”. Od tamtego momentu miejsce to stało się kultowym planem filmowym, a mnóstwo produkcji filmowych tam zrealizowanych stało się klasykami i weszło na stałe do kanonu światowej kinematografii.

BABUKA jest muzycznym łącznikiem międzypokoleniowym. Łączy masowego odbiorcę w każdym wieku ze źródłami kultury, która na co dzień jest dość ukryta i traktowana schematycznie. Kocha jeść, spać, tańczyć i kochać się z przyrodą.

Film Aleksandra Hertza to jeden z najwcześniejszych polskich filmów niemych. Do niedawna uznany był za zaginiony, ale dzięki sensacyjnemu odkryciu kilka lat temu w Bundesarchiv w Niemczech, kinematografia z czasów naszego młodego niepodległego państwa w końcu może być lepiej poznana. Muzyka, którą usłyszymy, powstała na specjalne zamówienie Filmoteki Narodowej - do filmu zagrają wybitni warszawscy muzycy: Paweł Szamburski (klarnet, elektronika), Sebastian Wypych (kontrabas) i Patryk Zakrocki (skrzypce).

„Władcy”, to opowieść złożona z kilku rozdziałów inspirowana prawdziwymi wydarzeniami. Punktem wyjścia do stworzenia zdarzeń dramatycznych i scenariusza w oparciu o teksty źródłowe była powieść Williama Goldinga „Władca much”, a motywem przewodnim - ludobójstwo.

Program na drugi dzień festiwalu. Weźcie udział w działaniach miejskich i warsztatach, wernisażach, a wieczorem wpadnijcie na dwa koncerty: o 20:00 Asian Dub Foundation, o 21:00 Taste the East.

Osią wystawy jest postać Sergeya Kiryuschenko artysty, kuratora i profesora Akademii Sztuki, który udostępnił swoją pracownię młodszym kolegom tworząc miejsce aktywności artystycznej i debaty. Wystawa „Przezwyciężając chaos” pokazuje prace artystów, na których praktykę składa się obrazowanie bezprzedmiotowe oraz unikanie jednoznacznych i jedynych definicji.

Sergey Shabohin (1984) jest jednym z najważniejszych białoruskich artystów swego pokolenia. Inspirują go sytuacje przestrzenne, które nie pochodzą koniecznie z „white cube” galerii. Szuka możliwości zanurzenia się w świecie równoległym, w intymności miejsc naznaczonych czyjąś obecnością.

Jaki kształt ma miłość we współczesnym świecie? Czy w czasach walk narodowych, międzykulturowych wojen możliwe jest spotkanie dwojga ludzi, przedstawicieli wrogich sobie kultur, narodów? Takie pytania stawiają sobie i nam dwie artystki: Małgorzata Wróbel-Kruczenkow i Dominika Sergiej.

Brytyjska grupa muzyczna, która łączy w swojej twórczości elementy stylów: drum & bass, reggae, jungle i dub z tradycyjnymi hinduskimi brzmieniami. Niepoważni Pesymiści (czyli de facto Optymiści) powstali natomiast grają energetyczny anti global etno punk.

Dzień trzeci festiwalu to wystawy, atrakcje dla dzieci i dorosłych, premierowe czytanie dramatu „Noc wilków” Ołeksandra Witera, o 17:00 monodram: „Ksenia”, a następnie pokaz Inny Wymiar Mody. O 21:00 koncert Nino Katamadze.

  projekt     projektu     wschodniej     bialegostoku     narodowe     krajow     odkrywanie     moldawii     wspomniane     miasta     niepowtarzalne     centrum     rzeszowa     polski     tego     bialorusi     trzy     wspolne     ukrainy     kazdej     kulturalny     artystyczne     oraz     doswiadczen     przez     wschodniego     wschod     takze     realizowany     miast     lublina     azerbejdzanu