Going. | Europejskie Dni Dziedzictwa

Europejskie Dni Dziedzictwa

Poznań

EDD - Europejskie Dni Dziedzictwa to największy w Europie projekt społeczno-edukacyjny, a także najważniejsze święto zabytków kultury Starego Kontynentu. Głównym celem EDD jest szeroko pojęta edukacja historyczna i kulturalna, promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej oraz propagowanie dialogu międzykulturowego.

Celem spaceru jest poznanie w jaki sposób w dawnych wiekach (od momentu lokacji miasta) sprowadzone do miasta zakony realizowały swoją duchową misję i odpowiadały na potrzeby ówczesnych mieszkańców.

Przed świątyniami i miejscem modlitwy będą przewodnicy, którzy oprowadzą i opowiedzą o ich historii. (Godziny oprowadzania wycieczek w zależności od ustaleń z gospodarzami świątyń).

Zgodnie z zasadami centrum interpretacji dziedzictwa, uczestnicy wpierw zapoznają się z ekspozycją Bramy Poznania, a dalej udadzą się w przestrzeń Ostrowa Tumskiego.

Zazwyczaj patrząc na pomnik, rzeźbę czy obraz, nie znamy terminologii i zasad stosowanych w sztuce. Ocena dzieła sztuki opiera się wówczas o stwierdzenie: podoba mi się – nie podoba. Warsztat skierowany do młodzieży i dorosłych umożliwi bliższe poznanie wybranych dzieł sztuki znajdujących się w poznańskiej katedrze.

Zapraszamy dzieci wraz z opiekunami do barwnego świata opowieści. Towarzyszyć nam będą niezwykli bohaterowie zamieszkujący Ostrów Tumski – postaci legendarne i historyczne, ale także zwierzęta.

Badania archeologiczne prowadzone na terenie Ostrowa Tumskiego, trwające już prawie stulecie, pozwoliły na odzyskanie pamięci o wielkości i znaczeniu grodu poznańskiego.

W ramach tegorocznej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa zapraszamy rodziny z dziećmi do wzięcia udziału w grze rodzinnej – „Skarby pierwszych Piastów”, stworzonej specjalnie z okazji 1050 rocznicy Chrztu Polski.

Od początku łączył wiarę ze sztuką, ducha z przestrzenią. Teatr europejski narodził się w starożytności. Po upadku Rzymu został zapomniany. Po raz drugi narodził się w średniowieczu.

  regionalnego     projekt     swieto     jest     takze     korzeni     starego     kultury     dziedzictwa     glownym     historyczna     wspolnych     dialogu     szeroko     europie     edukacja     oraz     najwiekszy     kulturowego     miedzykulturowego     promowanie     pojeta     najwazniejsze     celem     roznorodnosci     europejskiej     podkreslenie     kontynentu     kulturalna     propagowanie     europejskie     spolecznoedukacyjny