Going. | RadioJAZZ.FM poleca #5 – jazz i okolice na najbliższe tygodnie

RadioJAZZ.FM poleca #5 – jazz i okolice na najbliższe tygodnie

Warszawa | czwartek, 31. marca 2016

Stołeczny jazz to zarówno tradycja, nowoczesny mainstream, awangarda/impro oraz jam-session. RadioJAZZ.FM wybiera najlepiej zapowiadające się występy, których nie warto przegapić.

PROM Kultury na Saskiej Kępie w tym miesiącu zaprasza do rozmowy Nikolę Kołodziejczyka – znakomitego muzyka młodego pokolenia, który działa na wielu frontach zarówno jako pianista, jak i dyrygent.

Dwa sety impro-jazzu z udziałem mniej typowych instrumentów. W pierwszym wiolonczela, w drugim kontrabas i perkusja, a oba zepnie postać Ab Baarsa, obsługującego klarnet i saksofon tenorowy.

Basista Marcin Pendowski przykuł uwagę zdobywając w zeszłym roku Mateusza Trójki w kategorii „Jazzowe odkrycie roku”. Na scenie Harendy zaprezentuje zdecydowanie elektryczną stronę jazzu. Skład niestety nieznany.

Chociaż Tomasz Stańko spędza sporo czasu w Polsce, koncerty jego grupy wcale nie zdarzają się u nas często. Nie warto więc stracić okazji, żeby zobaczyć naszego Mistrza w towarzystwie znakomitych, zagranicznych towarzyszy.

Esencja nowojorskiej sceny jazzowej. Trójka znakomitych, nowocześnie grających muzyków. Nietypowy skład, bo obok perkusji znajdą się tylko gitara i saksofony – co z miejsca gwarantuje intrygujące granie.

Propozycja dla tych, którzy szaleją za Mostly Other People Do The Killing i klasycznym free. Na scenie wystąpią reprezentanci trzech pokoleń – saksofonista MOPDTK, legendarny perkusista Barry Altschul i związany ze sceną AACM basista Mark Helias.

Czołowy polski wibrafonista, który szaloną wręcz popularność zdobył z zespołem Walk Away, powraca na trasę ze swoim trio MaBaSo. Kameralny projekt to coś dla fanów fusion – elektryczny bas Michała Barańskiego, przetworzone dźwięki instrumentu lidera i potężna gra na perkusji słowackiego bębniarza Dano Soltisa.

Premiera nowej płyty LOTTO, która ukaże się niebawem w Instant Classic. Fuzja oszczędnego jazzu z gitarowym nerwem i niepokojącą elektroniką.

Studiują w Kopenhadze i już koncertują po całej Europie. Współpracują zarówno z kolegami z uczelni, jak i doświadczonymi już wyjadaczami. Autorskie trio Kuby Więcka, Grzegorza Tarwida i Alberta Karcha to wspaniały miks inteligentnej delikatności z młodzieńczą furią. Koniecznie!

Trzaska obchodzi swoje 50. urodziny. Z pompą. Niedawno na Jazz Jantar zaprezentował trzy różne składy, teraz w Warszawie wystąpi… całkiem sam. To będzie także moment premiery jego pierwszej solowej(!) płyty – „Delta Tree”.

W Warszawie nie brakuje nigdy koncertów dla fanów lższejszych, ale wciąż jazzowych klimatów. W Pałacu Kultury wystąpi Aga Zaryan, jedna z naszych czołowych jazz-soulowych wokalistek.

Muzyki Komedy nigdy nie za wiele! Przez dwa dni w POLIN-ie koncerty z jego repertuarem w wykonaniu grup Krzesimira Dębskiego i Adzika Sendeckiego orazTord Gustavsen solo. Do tego wystawa fotografii Marka Karewicza, filmowe krótkometrażówki i seans „Komeda – muzyczne ścieżki życia” Claudii Buthenhoff-Dufy.

Wieczór ze standardami w Mazowieckim Instytucie Kulturalnym. Klasykę Elli Fitzgerald, Franka Sinatry czy Billy Holiday zaśpiewają dla was Małgorzata Markiewicz i Wojciech Myrczek, którym akompaniować będą Janusz Skowron i Łukasz Poprawski.

Skojarzenie z rodziną Pospieszalskich będzie prawidłowe, ale Marek już od dawna pracuje na własny rachunek i tworzy ciekawe projekty. Na scenie Studia Koncertowego PR pojawi się dwóch polskich muzyków i dwóch kolegów ze sceny berlińskiego jazzu.

  jamsession     wybiera     tradycja     stoleczny     nowoczesny     zapowiadajace     awangardaimpro     jazz     wystepy     radiojazzfm     przegapic     oraz     najlepiej     ktorych     mainstream     zarowno     warto