18. Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej Kamera Dawida

  • Festiwal

18. Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej Kamera Dawida

16-22.11.2020

Free

W dniach 16-22 listopada odbędzie się 18. Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej KAMERA DAWIDA. Ze względu na pandemię tegoroczne wydarzenie odbędzie się w Internecie: na platformie Ninateka, na kanale Fundacji Kamera Dawida na Vimeo oraz na portalu Tokfm.pl. Głównym partnerem wydarzenia jest Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Dostęp do wszystkich wydarzeń będzie BEZPŁATNY.

Jak co roku przygotujemy dla naszych widzów konkurs fabuł i dokumentów oraz liczne sekcje tematyczne. Głównym organizatorem festiwalu jest Fundacja Kamera Dawida WJFF.pl. Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej to najstarsza i największa impreza tego typu w Polsce, a także jedna z pierwszych w Europie i na świecie.

Ceremonię otwarcia uświetni polska premiera filmu „Pod tym samym niebem” / „Non Odiare” Maura Manciniego. Odtwórcą głównej roli jest Alessandro Gassman, syn światowej sławy włoskiego aktora Vittoria Gassmana („Sir Laurence Olivier z Włoch”). Film „Pod tym samym niebem” miał premierę w prestiżowej sekcji Międzynarodowego Tygodnia Krytyków na Festiwalu w Wenecji i porusza problematykę odradzającego się we Włoszech faszyzmu.

W tym roku Fundacja Kamera Dawida WJFF.pl przyznała dwie nagrody: „Honorową Kamerę Dawida” Marianowi Turskiemu za „nieoceniony wkład w odbudowę życia żydowskiego w Polsce, odbudowę kapitału społecznego w Polsce oraz walkę z ksenofobią i antysemityzmem” oraz „Kamerę Dawida” izraelskiemu reżyserowi Aviemu Nesherowi „za całokształt twórczości i wybitny wkład w izraelską kinematografię”. W programie festiwalu znajdzie się retrospektywa filmów Avi Neshera, a jego film „Cena Prawdy” zostanie pokazany podczas ceremonii zamknięcia festiwalu!

Pełny program festiwalu udostępnimy już wkrótce na naszej stronie internetowej www.wjff.pl. Zachęcamy do śledzenia informacji o WJFF na naszych profilach w mediach społecznościowych.
Filmy konkursowe: https://wjff.pl/pl/konkurs-2020-2/
Festiwal współfinansowany jest przez m. st. Warszawa, Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej, Samorząd Województwa Mazowieckiego, The Dutch Jewish Humanitarian Fund, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce.

miejsce

Online

Internet,

Wydarzenia online cieszą się obecnie rosnącą popularnością, oferując rozrywkę bez potrzeby wychodzenia z domu. Stand-upy, koncerty, wykłady, webinaria, treningi a nawet festiwale muzyczne odbywają się w sieci, angażując tysiące uczestników. Uwaga! Wydarzenia online źle znoszą osoby, które lubią płacenie za szatnię, kolejkę do baru oraz bolące nogi. Zdecydowanie docenią je za to domatorzy a także osoby, które mają zamiar przetrwać pandemię COVID-19 i dożyć późnej starości.