Ta strona używa plików cookie. Dowiedz się więcej

ABZGRAM. Karolina Wojtas | Oprowadzanie online z udziałem autorki i kuratora

  • Sztuka
  • Online

ABZGRAM. Karolina Wojtas | Oprowadzanie online z udziałem autorki i kuratora

Sobota, 14 listopada 2020

12:00

od 0 zł
Kup bilet
informacja organizatora

Abzgram

Karolina Wojtas Kurator: Rafał Milach Wystawa: https://www.facebook.com/events/988508451618303 Oprowadzanie online na żywo z udziałem autorki - Karoliny Wojtas i kuratora - Rafała Milacha. Spotkanie odbędzie się na żywo, dzięki czemu będzie okazja do zadawania pytań prowadzącym oraz dzielić się opiniami. Oprowadzanie będzie w języku polskim.


Ekierka, taśma, jaskrawe mazaki, tektura i kolor, dużo koloru. To zestaw narzędzi z którymi Karolina Wojtas wybiera się na wojnę z systemem edukacji. W obszar konfliktu wpisane są: architektura, obiekty, metodologie i regulaminy. To one tworzą system formatowania i miękkiej opresji, którym poddawani są uczniowie. Systemowe wpisywanie się w edukacyjną ramę wyklucza elastyczność, spontaniczne działanie, kreatywność, improwizację, przesuwanie i kwestionowanie znaczeń. To właśnie te obszary artystka stara się odzyskać w swoim projekcie. Metody są proste: sabotaż, zawłaszczenie, destrukcja ale przede wszystkim uważna obserwacja i przykładanie zwierciadła do mechanizmów formatujących. Wojtas przebudowuje system edukacji na własną modłę, deformuje, poddaje torturom człowieka i materię. Przedmioty tracą swoje znaczenia, opresyjne struktury załamują się pod presją koloru i formalnego eksperymentu, parafrazowane szkolne rytuały i ćwiczenia staja się upiornym performensem testującym wytrzymałość zastanego układu. Hackowanie systemu edukacji odbywa się przez multiplikację i niszczenie obrazu, zakłócanie precyzji widzenia. Optyczny miraż nawet w przypadku realistycznych, dokumentalnych obrazów zmusza widza do rozwiązywania wizualnych zagadek i przesuwa relację z obrazem w sferę niepewności. Arsenał Karoliny Wojtas sprawia wrażenie niewyczerpanego. Ilość przeprowadzanych testów mnoży się, nakłada generując coraz to nowe treści. Wojtas nie proponuje nowego porządku, anarchistycznie dekonstruuje stary. Chaos i niczym nie ograniczona ekspresja wydają się być jej naturalnym środowiskiem. Ale uwaga! to kolejna pułapka, którą Wojtas zastawia na widza. Jest jak egzotyczny owad, który swoim jaskrawym ubarwieniem zachęca do interakcji lub wręcz przeciwnie wysyła sygnał ostrzegawczy. Pod kolorową maską kryje się jednak konkretny plan. Wojtas umiejętnie nawiguje pomiędzy szkolnymi obiektoidami, zmienia kształty, cytuje, miksuje tworząc nowy dialekt. Słowa, chociaż znajome, a ich znaczenie nie do końca ustalone, zaczynają układać się w wyraźny krytyczny komentarz przemocowej systemowej ramy. Rafał Milach


Karolina Wojtas (ur. 1996) – jest fotografką, studiuje w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L.Schillera w Łodzi oraz w czeskim Instytucie Twórczej Fotografii w Opavie. Żyje w kolorowym świecie eksperymentu i niekończącej się zabawy. Czerpie z dziecięcych fantazji i wspomnień. Inspiracją mogą stać się dla niej bałagan w ogrodzie dziadka albo wielka ślizgawka. Przez jej wystawy nie da się przemknąć, bywają zasypane brokatem albo balonami, ale można poczuć się w niej dzieckiem – pobawić się, porzucać i pobazgrać. Dwukrotna laureatka stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pokazywała swoje prace między innymi na wystawach w Wiedniu, Bratysławie, Pekinie, Kopenhadze, czy Amsterdamie gdzie wygrała konkurs ING Unseen Talent Award 2019. W te wakacje otworzyła swoje własne muzeum w rodzinnej wsi na Podkarpaciu.

miejsce

Online

Internet

Wydarzenia online cieszą się obecnie rosnącą popularnością, oferując rozrywkę bez potrzeby wychodzenia z domu. Stand-upy, koncerty, wykłady, webinaria, treningi a nawet festiwale muzyczne odbywają się w sieci, angażując tysiące uczestników. Uwaga! Wydarzenia online źle znoszą osoby, które lubią płacenie za szatnię, kolejkę do baru oraz bolące nogi. Zdecydowanie docenią je za to domatorzy a także osoby, które mają zamiar przetrwać pandemię COVID-19 i dożyć późnej starości.