Ta strona używa plików cookie. Dowiedz się więcej

Artystyczne związki | cykl spotkań online

  • Sztuka

Artystyczne związki | cykl spotkań online

Wtorek, 9 czerwca 2020

19:00

od 0 zł
Kup biletBilety aktualnie niedostępne w Going.
Artystyczne związki | cykl spotkań online

Doskonale wiemy, że motorem napędowym wielkiej sztuki bywają często wielkie uczucia. Zapraszamy na nowy cykl wykładów prezentujących historie polskich artystycznych par – zarówno tworzących związki niezwykle burzliwe, jak i sielankowo zgodne. Kim była wielka muza Malczewskiego? Czy w życiu Witkacego była „ta jedyna”? Jakie były losy małżeństwa ekscentrycznej Zofii Stryjeńskiej? Czy Kobro i Strzemiński, doskonale rozumiejący się na polu sztuki, tworzyli udaną parę w życiu prywatnym? Nasza rodzima historia sztuki pełna jest fascynujących „podwójnych biografii”, które tylko czekają na odkrycie!

Najbliższe spotkanie: 19 maja (wtorek), 19:00 - “Zofia i Karol Stryjeńscy” | LINK https://tiny.pl/7tz5w

"Sztuka wyzwala wiele emocji, działa na nas bardzo intensywnie i powoduje, że potrafimy zapomnieć o naszych problemach i zmartwieniach. Nie ma jednego sposobu na takie katharsis, bo każdy z nas dostrzega inne wartości w muzyce, w malarstwie czy w literaturze. Jednak tym oczyszczeniem jest z pewnością odzyskanie siły i energii do działania, pozbycie się złych myśli i rozjaśnienie umysłu. Dzięki sztuce odrywamy się od naszej rzeczywistości i zagłębiamy się w świat, który pokazuje nam artysta. Wystarczy oderwać się na chwilę od tego, co dzieje się dookoła nas i pozwolić czyjejś historii zawładnąć naszym umysłem. Po takiej sesji poczujemy się lepiej; myśli staną się lżejsze, zyskamy szersze spojrzenie na świat i lepszą umiejętność radzenia sobie z problemami."

Spotkania odbywają się na platformie Microsoft Teams. Uczestnictwo jest bezpłatne i otwarte dla wszystkich.
Pełny program poniżej
______________________

19.05 - Zofia i Karol Stryjeńscy:
Obydwoje zakochani w góralskim folklorze całkowicie poświęcili się sztuce - Karol wybrał architekturę i rzeźbę, domeną Zofii było malarstwo. Każde znało swoją wartość, jednak to wybuchowy temperament Stryjeńskiej przede wszystkim nadawał ton całej relacji. Wielka, przynajmniej na początku miłość, pasja do życia i wzajemna fascynacja zaowocowała "cichym" ślubem. Stryjeńska wielokrotnie mówiła, że uwielbia u mężczyzn błękitne oczy. Czy to dzięki nim Karol zdobył serce artystki? Jak relacja pary odbiła się na twórczości obojga? Zapraszamy na pierwsze spotkanie z cyklu "Artystyczne związki"!

26.05 - Jacek Malczewski i pani Balowa

2.06 - Xawery Dunikowski i Sara Lipska

9.06 - Władysław Strzemiński i Katarzyna Kobro

16.06 - Witkacy i Jadwiga Witkiewicz
______________________

Prowadzące:

Magda Kąkolewska:- prezeska Fundacji Artystyczna Podróż Hestii, dyrektorka ds. Art Brandingu w STU ERGO Hestia SA. Absolwentka prawa i historii sztuki. Edukatorka i wykładowczyni. W latach 2013-19 organizatorka 49 wystaw sztuki młodych twórców w ramach Fundacji APH. Poprzez swoje działania upowszechnia ideę edukacji przez sztukę w środowiskach biznesowych oraz wspiera młode talenty, które debiutują w świecie sztuki.

Maja Wolniewska: historyczka sztuki, kuratorka, krytyczka. Przez kilka lat współpracowała z Domem Aukcyjnym Desa Unicum, pomagając w budowaniu kolekcji i świadcząc usługi z zakresu doradztwa inwestycyjnego. Od 2019 roku związana z Fundacją Artystyczna Podróż Hestii, gdzie odpowiada przede wszystkim za harmonogram wystawienniczy w Pawilonie Sztuki ERGO Hestii i program art brandingowy Fundacji.

Anna Palacz: historyczka sztuki, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego. Współpracowała z takimi instytucjami, jak Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie czy Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. Przez dwa lata specjalistka w Dziale Merytorycznym Domu Aukcyjnego Libra. Miłośniczka architektury powojennego modernizmu, polskiego designu drugiej połowy XX wieku i fotografii architektury. Od 2019 roku współpracuje z Fundacją Artystyczna Podróż Hestii.