Avant Art Festival 2020 Warszawa // Teoniki Rożynek & Żaneta Rydzewska / CEL (Hubert Zemler / Felix Kubin) / Polonka

  • Festiwal

Avant Art Festival 2020 Warszawa // Teoniki Rożynek & Żaneta Rydzewska / CEL (Hubert Zemler / Felix Kubin) / Polonka

Czwartek, 1 października 2020

20:00

od 30 zł

Teoniki Rożynek i Żaneta Rydzewska są absolwentkami Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Jedną z cech ich twórczości jest, pozbawione kompleksów i nasycone autentyczną ciekawością dźwięku, sięganie do elektroniki i środków nawiązujących do formuł wypracowywanych latami przez twórców z kręgu muzyki konkretnej. Teoniki Rożynek fascynuje brzmienie glitchowe, pochodzące często z pozamuzycznych źródeł (np. dźwięki otoczenia, maszyn). Żaneta Rydzewska porusza się swobodnie w wielu muzycznych obszarach, tworząc muzykę symfoniczną, kameralną, elektroniczną, improwizowaną oraz projekty interdyscyplinarne. Obydwie kompozytorki podkreślają rolę improwizacji oraz elektronicznego przetwarzania naturalnych źródeł dźwięku (np. linijki, ciecierzycy).

************************
Muzyka: CEL (Felix Kubin (elektryk, fx), Hubert Zemler (dr, fx))
Wideo: Josephin Böttger

Hamburski artysta-futurysta Felix Kubin i warszawski awangardowy perkusista Hubert Zemler badają granice między hipnotycznymi rytmami tanecznymi a dźwiękami elektroakustycznymi. Minimalistyczne i momentami intensywnie pulsujące pasaże sekwencera spotykają się z imponującymi motywami perkusyjnymi, które są rozszerzane przez orkiestrową perkusję i samoistnie zbudowane instrumenty. W ciągle zmieniających się kombinacjach, pętle rytmiczne zderzają się z klastrami dźwiękowymi, hałasem, sprzężeniami zwrotnymi i nieregularnymi sygnałami, które wirują w przestrzeni. Kubin i Zemler tworzą eksperymentalne laboratorium dla stanów pośrednich i wyładowań elektrostatycznych.

Do ich muzyki artystka video Josephin Böttger (Hamburg) skomponowała kolaż filmowy, który przybliża audiowizualny świat znanych klasyków science fiction w poszukiwaniu czarnych dziur, białych plam i ingerencji w pęknięcia zbiorowej podświadomości. Kluczowe sceny gatunku zostają przywrócone do równowagi poprzez alienację, zwichnięcie i zestawienia. Klasyczna narracja rozpuszcza się w jego składnikach, film staje się architekturą i metajęzykiem External, ciągiem znaków, które (miejmy nadzieję) zostaną zrozumiane przez wszystkich mieszkańców naszej galaktyki. „Pulsować, wibrować, zastępować, Tworzywo.”
Dekonstrukcja kina do zatrzymania się w czasie.

************************
Polonka w roku 2011 powstało trio o nazwie Pole. Debiutancka płyta formacji tworzonej przez Piotra Zabrodzkiego, Michała Górczyńskiego oraz Jan Emil Młynarski Official/Info/Promo ukazała się pod szyldem wytwórni Kilogram Records i nosi tytuł „Radom”. Po kilku latach trio zmieniło nazwę na Polonka.
Jesienią 2018 roku nakładem Bôłt Records wyszła płyta pt. „Poemat konfesyjny”. W skład instrumentarium Polonki wchodzi pozytyw organowy, klawikord (Zabrodzki), klarnet kontrabasowy (Górczyński) oraz perkusja i instrumenty perkusyjne (Młynarski).
Od samego początku celem tria jest łączenie rytmów oraz muzycznych motywów i inspiracji z geograficznie odległych a muzycznie bardzo bliskich sobie miejsc świata (Afryka, Europa, Ameryka).
Na najnowszej płycie Polonka konsekwentnie podąża w obranym wspólnie artystycznym kierunku, łącząc style i nurty muzyki ludowej z różnych kontynentów, jednocześnie czerpiąc z tradycji awangardy, improwizując, kontemplując brzmienie, melodykę i rytm.

Skład na koncerty w ramach Avant Art Festival 2020:
Piotr Łyszkiewicz – klarnet kontraltowy
Piotr Zabrodzki – pozytyw organowy
Jan Emil Młynarski – perkusja

miejsce

Klub SPATiF

Warszawa, Aleje Ujazdowskie 45

Klub SPATiF mieści się w klimatycznym budynku przy al. Ujazdowskich 45 w Warszawie i imponuje ideą obraną przez założycieli. Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru i Filmu zrzeszyło osobistości ściśle związane z radiem, kinem i teatrem. To wszystko na rzecz stworzenia unikalnego miejsca, które będą mogli odwiedzać wszyscy spragnieni kulturalnych wrażeń. Wyjątkowość, klub SPATiF zawdzięcza awangardowej aranżacji i najlepszej jakości trunkom oraz kuchni. Mnogość atrakcji, jakie oferuje, przyprawia o zawrót głowy i ciężko przy jednej wizycie skorzystać z nich wszystkich, dlatego stali bywalcy tam wracają. Wszechstronność to główne założenie Klubu SPATiF. Ma być miejscem, do którego każdy, niezależnie od preferencji na spędzanie czasu wróci po więcej i dopieści swoje muzyczne podniebienie. SPATiF to jednak więcej niż standardowy klub. Odwiedzając lokal zaznamy profesjonalnej i sympatycznej obsługi, która przeprowadzi przez wszystkie ścieżki SPATiF'u i zostawi po sobie pozytywne wrażenia. To miejsce to swego rodzaju hołd oddany założycielom i członkom Stowarzyszenia. Dzięki stworzeniu takiego miejsca, jakim jest SPATiF mamy możliwość zasmakować profesjonalizmu i doskonałości w nieco zawadiackiej formie. Wszystko utrzymane w klimacie wypoczynku i nastrojowości, która urzeka pasmem udogodnień.  SPATiF to miejsce nie lada artystyczne i intrygujące. Odnajdą się w nim osoby o silnych i niezależnych osobowościach, fani ambitnej muzyki elektronicznej, ale i jazzu. Każdy dzień tygodnia oferuje coś innego, dzięki czemu klub ewidentnie trafia w każde gusta. Weekendami zamienia się w prawdziwie dynamiczną i energetyczną salę, a w dni, kiedy szukamy wysublimowanych brzmień zjemy przepyszny lunch, prosto z otwartej kuchni. Jakość obsługi i organizowanych wydarzeń jest zawsze na najwyższym poziomie. Możesz tam trafić zupełnie przypadkiem, bez różnicy czy szukasz klimatycznego miejsca na herbatę w ogródku albo drinka w znakomitym lokalu. Codzienność w SPATiF niesie za sobą nowe koncerty, wydarzenia i doskonale skomponowane menu, którym Cię uraczy.