Banalność zła - faszyzm w kinie

  • Spotkanie

Banalność zła - faszyzm w kinie

Wtorek, 7 kwietnia 2020

18:30

TBA

Autorski wybór filmów i wykłady Tomasza Kolankiewicza
7 kwietnia spotkanie odbędzie się online. Nie zapewnimy projekcji filmu, ale Tomasz Kolankiewicz nagra swoje wprowadzenie.

W Polsce demony faszyzmu i skrajnej prawicy znów ożywają. Nie minęło sto lat, a zdaje się, że lekcja II wojny światowej została zapomniana. Przegląd ma na celu przypomnienie, czym były faszystowskie ruchy polityczne. Faszyzm może się odrodzić, żadne jego przejawy nie mogą być lekceważone. Przegląd filmowy pokaże, jak rodził się, czym był i do czego doprowadził faszyzm w XX wieku. To cykl dziewięciu wykładów połączonych z przekrojowym przeglądem filmowym. ​

7 kwietnia 18:30
Salò , czyli 120 dni Sodomy
reżyseria Pier Paolo Pasolini, 1975, 117 min

Schyłek II wojny światowej – Włoska Republika Socjalna, trwają ostatnie próby zachowania we Włoszech ustroju faszystowskiego. Czterech przedstawicieli władzy: prezydent, biskup, książę i burmistrz porywają grupę młodzieży i więżą ją w pałacyku na odludziu, gdzie poddają ich serii makabrycznych eksperymentów i tortur. Jeden z najgłośniejszych skandali w historii kina, do dziś budzący skrajne emocje i dyskusje o granicy artystycznej ekspresji. Wielkie dzieło zamykające filmografię Pasoliniego – poety, teoretyka filmu i wybitnego włoskiego reżysera.


Wstęp wolny

Cykl wpisany w program Rok Antyfaszystowski