blok #5 | architektura w kadrze

  • Spotkanie

blok #5 | architektura w kadrze

Wtorek, 27 października 2020

18:00

0 zł

Czy architektura w filmach to tylko scenografia, plastyczne tło akcji? Co sprawia, że przemyślane układy przestrzenne, wpływają na nasz subiektywny odbiór filmowego dzieła?

Obok odpowiedniego oświetlenia, kostiumów czy charakteryzacji, otoczenie, w jakim znajduje się bohater, gra rolę dodatkowego narratora.

W filmach Antonioniego wszystko ma znaczenie, wszystko staje się symbolem - „(...) wyludnione ulice, surrealistyczne pejzaże wielkomiejskich peryferii, dziwaczne miejsca i konstrukcje, wyniosła uroda starej architektury (…), to znaki określonej wrażliwości, sposobu widzenia i odczuwania świata”.*
Włoski reżyser przetwarza każdy kadr i zawarty w nim architektoniczny pejzaż, tak aby stał się nośnikiem odpowiedniego, upozowanego znaczenia.

Wspólnie z Festiwalem filmów o mieście i architekturze MIASTOmovie, w ramach partnerstwa przy 8. jego edycji, zapraszamy na cykl wydarzeń towarzyszących wystawie

„Noc w Mediolanie”
1.10-22.11.2020
http://ma.wroc.pl/pl/artykul/noc-w-mediolanie/

podczas której, podążając śladami głównych bohaterów filmu „Noc” (reż. Michelangelo Antonioni) – Lidii i Giovanniego, za sprawą przemyślanego kadrowania, odkryjemy historię powojennej architektury Mediolanu.

Wykłady naszych prelegentów zostaną wyemitowane na naszym profilu.

HARMONOGRAM:

6.10.2020, g. 18:00 - Architektura w filmie - od analizy do wystawy / Aleksandra Czupkiewicz / wykład


13.10.2020, g. 18:00 - Mediolan Kaliber 9 / Łukasz Wojciechowski / wykład


20.10.2020, g. 18:00 - The environment as sculpture - Atonioni vs architecture and ecology / Simone De Iacobis /wykład online w języku angielskim


27.10.2020, g. 18:00 - Antonioni: Przestrzenie samotności / Diana Dąbrowska / wykład online


*Maria Kornatowska, Ucieczka w głąb siebie, filmopedia.org

miejsce

Online

Internet,

Wydarzenia online cieszą się obecnie rosnącą popularnością, oferując rozrywkę bez potrzeby wychodzenia z domu. Stand-upy, koncerty, wykłady, webinaria, treningi a nawet festiwale muzyczne odbywają się w sieci, angażując tysiące uczestników. Uwaga! Wydarzenia online źle znoszą osoby, które lubią płacenie za szatnię, kolejkę do baru oraz bolące nogi. Zdecydowanie docenią je za to domatorzy a także osoby, które mają zamiar przetrwać pandemię COVID-19 i dożyć późnej starości.