Czy aplikacje to przyszłość pracy? Praca dostawców jedzenia w czasie pandemii
Czy aplikacje to przyszłość pracy? Praca dostawców jedzenia w czasie pandemii
Czy aplikacje to przyszłość pracy? Praca dostawców jedzenia w czasie pandemii Wykład Dominiki Polkowskiej (UMCS)
Aplikacje i platformy cyfrowe, które pozwalają na szybkie i bezproblemowe zamawianie posiłków, z perspektywy systemowej można postrzegać jako jedną z form postępującej prywatyzacji zaopatrzenia społecznego. Zamiast sprzyjać powszechnej redystrybucji żywności, przemiany technologiczne umożliwiły korporacjom akumulowanie nadwyżek uzyskiwanych poprzez zatrudnianie pracowników na skrajnie prekarnych warunkach i pobieranie wysokich marży od prywatnych restauratorów.
Wykład Dominiki Polkowskiej będzie dotyczył przemian w łańcuchu dostaw żywności z perspektywy osób pracujących jako kurierzy platform cyfrowych, między innymi Glovo i Uber Eats. Wiosną i jesienią 2020 roku – w szczytowych momentach pandemii – badaczka przeprowadziła pogłębione wywiady z osobami pracującymi jako dostawcy jedzenia. Dlaczego niewidzialna praca kurierów-migrantów często przedstawiana jest jako ucieleśnienie postępu? Kto tak naprawdę stoi za „jedzeniem z dowozem” i w jakich warunkach wykonuje swoją pracę? Analizując procesy prekaryzacji w szerszym kontekście przemian technologicznych, chcemy zastanowić się nad potencjałem uzwiązkowienia w sektorach zarządzanych przez wyśrubowane normy aplikacji oraz nad ich szerszym znaczeniem dla społecznej organizacji reprodukcji społecznej.
Więcej: https://bit.ly/3l3r0O6 Jeżeli chcesz uczestniczyć w dyskusji na Zoomie, zapisz się przez formularz na stronie https://bit.ly/3l4AgBV
REWOLUCJE OPIEKUŃCZE Cykl „Rewolucje opiekuńcze” to seria wykładów i debat, których uczestniczki podejmują próbę diagnozy kryzysu opieki z perspektywy łączącej ujęcie klasowe i feministyczne, w centrum zainteresowania stawiając namysł nad miejscem reprodukcji w społecznym podziale pracy. Zwracamy szczególną uwagę na mechanizmy płciowej, rasowej i klasowej dystrybucji pracy opiekuńczej, którą obciążone są zwłaszcza kobiety biedne i migrantki. Analizujemy zagadnienia takie jak globalne łańcuchy opieki (ze szczególnym uwzględnieniem Europy Wschodniej), płatna praca domowa czy wpływ logiki długu na mechanizmy zarządzania państwowymi wydatkami w sferze reprodukcji.
Przyglądamy się praktykom oporu podejmowanym przez organizacje związkowe i zastanowimy się, w jaki sposób budować polityczną siłę tak, by skutecznie walczyć o realizację postulatów pracowniczych w sektorze opiekuńczym. Rozważamy, jak myślenie o trosce i opiece może przekształcać sposoby funkcjonowania instytucji. Zajmujemy się także oddolnymi sieciami wsparcia oraz autonomicznymi instytucjami dobra wspólnego, czerpiąc inspirację z ich strategii przejmowania kontroli nad środkami reprodukcji. Za kluczowe dla zrozumienia współczesnych zmagań reprodukcyjnych uważamy śledzenie i wspieranie bieżących walk, będących źródłem propozycji sprawiedliwszej dystrybucji zasobów w przyszłości. Więcej o cyklu i program spotkań https://bit.ly/3qJGMzv
Kuratorki cyklu: Michalina Augusiak Kinga Kurysia Ida Ślęzak
Online
Internet
Wydarzenia online cieszą się obecnie rosnącą popularnością, oferując rozrywkę bez potrzeby wychodzenia z domu. Stand-upy, koncerty, wykłady, webinaria, treningi a nawet festiwale muzyczne odbywają się w sieci, angażując tysiące uczestników. Uwaga! Wydarzenia online źle znoszą osoby, które lubią płacenie za szatnię, kolejkę do baru oraz bolące nogi. Zdecydowanie docenią je za to domatorzy a także osoby, które mają zamiar przetrwać pandemię COVID-19 i dożyć późnej starości.