Czytelnia POLIN online | Żydowscy obywatele Krakowa – Kuchnia i kultura

  • Spotkanie

Czytelnia POLIN online | Żydowscy obywatele Krakowa – Kuchnia i kultura

Wtorek, 27 października 2020

19:30

0 zł

Podczas kolejnego wirtualnego spotkania w Czytelni POLIN, Irek Grin i Łukasz Wojtusik podczas spotkania online porozmawiają o wpływie żydowskich tradycji kulinarnych na życie społeczne Krakowa do 1939 roku.

Pretekstem do rozmowy jest publikacja kolejnych dwóch notesów do czytania Wydawnictwa EMG z serii „Żydowscy obywatele Krakowa” – „Kuchnia i kultura” i „Sztuka i kultura”. Grin i Wojtusik zaproszą nas nie tylko do rozmowy o kuchni żydowskiej, o rodzinnych przepisach kulinarnych, ale także – a może przede wszystkim – zabiorą nas na swoisty spacer po przedwojennych krakowskich restauracjach, prowadzonych przez Żydów.

Irek Grin - pisarz, menedżer kultury. Twórca i dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław i Bruno Schulz. Festiwal. Wydawca w krakowskim wydawnictwie EMG. Były kurator literacki Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016, koordynator obchodów Światowej Stolicy Książki UNESCO. Juror Literackiej Nagrody Europy Środkowej ANGELUS (2017-2018). Dyrektor Wrocławskiego Domu Literatury. Przewodniczący Rady Fundacji Olgi Tokarczuk.

Łukasz Wojtusik – dziennikarz kulturalny radia TOK FM, szef krakowskiej redakcji Grupy Radiowej Agory. Autor wielu rozmów z przedstawicielami kultury i sztuki. Laureat Nagrody Dziennikarzy Małopolski dla najlepszego dziennikarza kulturalnego. Doktorant na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Autor książki-rozmów z ojcem Leonem Knabitem Dusza z ciała wyleciała. Rozmowy o śmierci i nie tylko (2016) oraz współautor z Piotrem Żyłką i Grzegorzem Kramerem książki Łobuzy. Grzesznicy mile widziani (2018).