Ta strona używa plików cookie. Dowiedz się więcej

Debata | CZY ZAMIESZKAMY RAZEM? Cohousing senioralny w Polsce

  • Spotkanie
  • Online
  • Free

Debata | CZY ZAMIESZKAMY RAZEM? Cohousing senioralny w Polsce

Czwartek, 12 listopada 2020

18:00

Free
informacja organizatora

Festiwal WARSZAWA W BUDOWIE zaprasza na cykl debat poświęconych pojęciu WSPÓLNOTY.

CZY ZAMIESZKAMY RAZEM? Cohousing senioralny w Polsce

Cohousing to komuna, a starych drzew się nie przesadza? Podczas czwartkowej debaty porozmawiamy o stereotypach i marzeniach o wspólnym mieszkaniu. Jak mieszkają starsze Polki i starsi Polacy? Jak chcemy się zestarzeć – przy wsparciu rodziny, instytucji, a może w gronie znajomych? Większość osób 60+ posiada mieszkania na własność – w jaki sposób można zamienić je na metry kwadratowe we wspólnocie?

Istotą cohousingu jest życie wspólnotowe przy jednoczesnym zachowaniu prywatności. W Polsce cohousing jest nowością – nie ma jeszcze odpowiednich rozwiązań prawnych ani narzędzi finansowych, które umożliwiłyby mieszkańcom taką formę organizowania się. Wydaje się, że popularyzacja tego tematu może przyczynić się do uwzględnienia cohousingu w nowej polityce społecznej i mieszkaniowej, jaka musi powstać wobec nadchodzących zmian demograficznych.

O potencjale tworzenia cohousingów przez polskich seniorów i seniorki będą rozmawiały Marta Trakul-Masłowska z Fundacji Na Miejscu, dr Agata Twardoch z Politechniki Śląskiej oraz Magdalena Ruszkowska-Cieślak z fundacji Habitat For Humanity.


KIEDY: czwartek 12 listopada 2020 | godz. 18.00

GDZIE: online | transmisja live na Facebooku Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

KTO: Prowadząca: Marta Trakul-Masłowska Uczestniczki: Magdalena Ruszkowska-Cieślak, Agata Twardoch

Organizatorką debaty jest grupa MIESZKAĆ RAZEM – jedna z siedmiu grup roboczych działających przy 12. edycji festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE.

Więcej informacji: bit.ly/2TMmZ3S


Magdalena Ruszkowska-Cieślak – prezeska fundacji Habitat For Humanity, która od lat zajmuje się wdrażaniem modelowych rozwiązań z obszaru budownictwa społecznego. Specjalistka w zarządzaniu projektami społecznymi z dziedziny integracji i ochrony praw grup zagrożonych wykluczeniem społecznym: bezdomnych i zagrożonych bezdomnością, migrantów, osadzonych, użytkowników narkotyków, osób zakażonych HIV. Członkini Komisji Ekspertów ds. Przeciwdziałania Bezdomności przy Rzeczniku Praw Obywatelskich oraz Rady Wykonawczej Polskiego Komitetu EAPN.

Marta Trakul-Masłowska – absolwentka socjologii i nauk politycznych na Uniwersytecie Warszawskim, założycielka Fundacji Na Miejscu. Tworzy miejskie konteksty do dobrego starzenia się.

dr inż. arch. Agata Twardoch – architektka i urbanistka związana z Wydziałem Architektury Politechniki Śląskiej, członkini Towarzystwa Urbanistów Polskich. Współprowadzi pracownię projektową 44STO. Zajmuje się dostępnym budownictwem mieszkaniowym i alternatywnymi formami zamieszkania, prowadzi badania naukowe, otwarte wykłady popularyzatorskie i warsztaty projektowe. Pisze do czasopism branżowych. Projektuje przestrzenie publiczne, architekturę i wnętrza. Promotorka kooperatyw mieszkaniowych, cohousingu i idei prawa do mieszkania.