Debata | Obce ciało? Jak zagraniczne pracowniczki i pracownicy sztuki zmieniają polski krajobraz artystyczny

  • Spotkanie
  • Online

Debata | Obce ciało? Jak zagraniczne pracowniczki i pracownicy sztuki zmieniają polski krajobraz artystyczny

Wtorek, 5 stycznia 2021

18:00

Free

Jak zagraniczne pracowniczki i pracownicy sztuki zmieniają polski krajobraz artystyczny?

Polska przestaje być krajem homogenicznym. Masowa migracja do Polski jest zjawiskiem dość nowym. Wraz z przedstawicielami/-kami innych zawodów przyjeżdża tu coraz więcej artystów i artystek, żeby zamieszkać i pracować w lokalnym polu sztuki. Zaprosiliśmy do dyskusji osoby, pochodzące z różnych kontekstów geograficznych, żeby wspólnie się zastanowić nad rolą pochodzących z zagranicy pracowników i pracowniczek kultury w Polsce.

Jak to jest pracować i funkcjonować w polskim środowisku artystycznym będąc z innego kraju? Jakie jest polskie środowisko artystyczne pod względem otwartości? Jakie zmiany są potrzebne, by ułatwić proces integracji? Jak odmienne doświadczenie i inny kąt widzenia poszczególnych osób może wzbogacić toczące się w kraju dyskusje?

DEBATA ODBĘDZIE SIĘ W JĘZYKU ANGIELSKIM NA FB PROFILU MUZEUM SZTUKI NOWOCZESNEJ W WARSZAWIE

Uczestnicy i uczestniczki debaty: Janek Simon, Kathryn Zazenski, Sarmen Beglarian, Cristina Ferreira (performance “Obce ciało”).

Moderatorka: Vera Zalutskaya (ZA*Grupa)

W 2020 roku ZA*Grupa (Yuriy Biley, Yulia Krivich, Vera Zalutskaya) zainicjowała długotrwały projekt, poświęcony doświadczeniu migracji do i życia w Polsce zagranicznych artystów i artystek. Jego pierwszym wynikiem była publikacja, opublikowana przy wsparciu Krytyki Politycznej, dostępna tu: https://krytykapolityczna.pl/.../program.../za-zin/

Wydarzenie jest częścią festiwalu Warszawa w Budowie, organizowanego przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie