Ta strona używa plików cookie. Dowiedz się więcej

DZIKIE MIASTO / Sekretne życie roślin w mieście: Urszula Zajączkowska i Marek Krajewski

 • Sztuka
 • Polskie
 • Pod dachem
 • Spotkanie autorskie

DZIKIE MIASTO / Sekretne życie roślin w mieście: Urszula Zajączkowska i Marek Krajewski

Wtorek, 3 sierpnia 2021

18:00

5 zł
Kup biletBilety aktualnie niedostępne w Going.
informacja organizatora

Prowadzenie: Anita Jarzyna

„(…) Miejskie ekosystemy nie są miejscami pokojowej koegzystencji, ale raczej rywalizacji, zaś rośliny jako istotne przejawy tego, co żywe, nieustannie wymykają się ludzkiej próbie ich okiełznania, uczynienia produktywnym, zaprzęgnięcia do świadczenia różnorodnych usług.” – pisze Marek Krajewski w eseju ”Rośliny/Miasto. O tożsamości życia” opublikowanym w projekcie książkowym „ZOEpolis” (Fundacja Bęc Zmiana). Miasto tylko pozornie jest tworem podporządkowanym człowiekowi. To homo sapiens ustala tu reguły, to prawda, ale czy rośliny nie wymykają się im dzień w dzień, z sekundy na sekundę? Spontaniczny wzrost roślin nie zachodzi tylko na miejskich nieużytkach. Właściwie nie istnieje inny wzrost, niż spontaniczny, a „wyjątkowe są te biotopy, które człowiekowi udaje się w pełni podporządkować swojej woli, określać formę i kształt tego, co żywe.” Kto zatem tworzy miasto? Otwierając szeroko oczy próbujemy uchwycić złożoność pozornie tylko ludzkiego ekosystemu. Można go opisywać językiem nauki, a można sięgnąć po język botanicznie zagadkowy, wpuszczający nas bocznymi drzwiami w świat roślin. Urszula Zajączkowska zagląda w zielone tkanki przez mikroskop, ale jednocześnie wie, że pokrzywa, apofit, azotolubny towarzysz człowieka ma tu, w mieście swoje sprawy. Spojrzenie badaczki i poetki pozwala pozbyć się perspektywy antropocentrycznej. Po lekturze „Minimum” (Warstwy) i „Patyków, badyli” (Marginesy) doświadczamy swego rodzaju slow motion. Spod chodników, ze schodów, ze szczelin i tam, gdzie choć gram ziemi – kiełkują chwasty, zielone, rośliny. Nie oglądając się na nas, rozsadzają linie proste, według których człowiek porządkuje przestrzeń, nie baczą na kamery i tablice zakazu. Do rozmowy o subnaturze, o tym, kim są rośliny, które do życia wybrały ludzkie towarzystwo, o przestrzeni miasta rozsadzanej przez spontaniczny wzrost zaprosiliśmy socjologa Marka Krajewskiego oraz botaniczkę i poetkę – Urszulę Zajączkowską. Spotkanie poprowadzi wnikliwa czytelniczka, badaczka literatury Anita Jarzyna.

miejsce

CK Zamek

Poznań, św. Marcin 80/82

Fizyczne i metaforyczne CK Zamek to centrum poznańskiej kultury. Dach i ściany dla artystów i odbiorców.

inne wydarzenia w tym miejscu
 • Meek, Oh Why? | Poznań

  Sobota, 2 października 2021

  Poznań

  Mikołaj Kubicki – lider i założyciel zespołu Meek, Oh Why? Autor tekstów, wokalista i trębacz. Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie. W twórczości Meek, Oh Why? słuchacz odnajdzie dwa, z pozoru przeciwstawne, pierwiastki: tętniące życiem miasto, młodość we współczesnym ujęciu, komentarz do aktualnych zjawisk i wydarzeń, ale także elementy romantyzmu, liryki i myśli utopijnej.Zespół Meek, Oh Why? zadebiutował w 2015 roku minialbumem „Księżniczka i buc”, który ukazał się nakładem kultowego wydawnictwa Asfalt Records. W 2016 roku wytwórnia wydała kolejny album Meek, Oh Why? „Miło było poznać”. „Rękopisy nie płoną” (EP, 2017 rok) oraz „Płyta rodzaju” (self- publishing, 2018 rok) to kolejne wydania artysty, które spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem krytyków i publiczności. Prawdziwym przełomem dla zespołu okazał się wydany w 2019 roku album „Zachód” (wyd. Asfalt Records), na którym gościnnie w tytułowym utworze wystąpiła Sarsa oraz trio Hyper Son. W warstwie muzycznej obecne są zarówno dobrze znane słuchaczom synthowe brzmienia, jak i elementy hip-hopu przeplatane jazzowymi improwizacjami, które tworzą spójną i energetyczną całość.

podobne wydarzenia
 • Sztuka

  Sobota, 25 września 2021, 20:30

  Lokum Stonewall, Poznań, od 35.00 zł

  Po trzech tygodniach zmagań, z trzynastu uczestników_ek wyłoniliśmy_łyśmy **piątkę**, która ma szansę zawalczyć o koronę ***DRAG RACE ONLINE*** w pierwszym ever finale na żywo. Poprosiliśmy_łyśmy naszych uczestników_czki o przygotowanie paraliżującego widownię performance'u oraz by olśnić nas jedną z najważniejszych umiejętności w sztuce dragu - prezencją sceniczną. Każda_y z naszych finalistów_ek miał_a stuprocentową wolność kreatywną w przygotowaniu swojego występu, której głównym celem jest showcase swojej dragowej postaci w największej jej esencji.Następnie, po występach konkursowych, zostanie przeprowadzone głosowanie wśród widowni, które wyłoni najlepszą dwójkę wieczoru - te dwie osoby zmierzą się w **FINAŁOWYM LIPSYNCU O KORONĘ DRAG RACE ONLINE.** Nasi_sze finaliści_stki:⭐ MORPHINA ⭐ TENCZA ⭐ VANESSA ⭐ CINDY WINK ⭐ LUXANNE ⭐ **Występ gościnny:**Zwycięzca pierwszej edycji Drag Race Online - ACNA ATTACK! / @acnaattack Nasze **GRAND FINALE** poprowadzi **NASTI** - główna organizatorka i pomysłodawczyni DRO / @nastiex **Matronaty: pozqueer., Lula Pink, Grupa Stonewall.**