Ta strona używa plików cookie. Dowiedz się więcej

Błoto // Eskaubei & Tomek Nowak Quartet | Chorzów Vinyl Festival

 • Koncert
 • Jazz
 • Polskie
 • Pod dachem

Błoto // Eskaubei & Tomek Nowak Quartet | Chorzów Vinyl Festival

Sobota, 20 listopada 2021

19:00

od 30 zł
Kup bilet

Eskaubei & Tomek Nowak Quartet i Błoto

Po rocznej przerwie powraca do Chorzowa Vinyl Festiwal. 20 listopada w Sztygarce wystąpią dwa wyjątkowe zespoły Eskaubei & Tomek Nowak Quartet oraz Błoto.

Pierwsza grupa to jedyny zespół w Polsce, który od 7 lat bardzo udanie łączący w swej twórczości jazz i hip hop. Grupa łamie stereotypy, ponieważ przybliża słuchaczom hip hopu elementy muzyki improwizowanej oraz jazzu, a fanom jazzu ukazuje rap. O klasie grupy świadczy fakt, że dwa lata z rzędu podwójnie zwyciężyła ona w plebiscycie RadiaJazz.FM i magazynu JazzPress w kategoriach „polski jazzowy zespół roku” i „polska jazzowa płyta roku”.

Natomiast fundamentem twórczości wrocławskiego kwartetu Błoto jest brutalny hip-hop nawiązujący luźno do brzmień z lat 90-tych. Muzyka zespołu jest brudna i bezkompromisowa, a jej moc opiera się na bębnach i basie. Odpowiada czasom, w których powstawała, gdy dotykają nas niekorzystne zmiany klimatyczne, ostre podziały społeczne, mowa nienawiści, nacjonalizm, nepotyzm, rośnie znaczenie układów politycznych i rozmontowywane są struktury państwa prawa.

występują

informacja organizatora

Po rocznej przerwie wracamy z Vinyl Festiwalem! Mamy dla Was wyjątkowy wieczór dwóch koncertów!

19:00 Eskaubei & Tomek Nowak Quartet

21:00 Błoto


BŁOTO

Błoto to zespół który zrodził się z przypadku jak kałuża po deszczu. Latem 2018 na trasie koncertowej wrocławskiego sekstetu EABS pomiędzy Brzegiem Dolnym, Łodzią i Sopotem wypadał dzień wolny między koncertami. W drodze do trójmiasta skład coraz bardziej się zmniejszał. W samochodzie zostali: Marek Pędziwiatr aka Latarnik (instrumenty klawiszowe / syntezatory), Paweł Stachowiak aka Wuja HZG (bas), Marcin Rak aka Cancer G (perkusja), Olaf Węgier aka OlafSaxx (saksofon tenorowy / perkusjonalia).

Było piątkowe popołudnie gdy zespół mijał Gdańsk. Między słowami w drodze do Wejherowa, padło hasło, że w pobliżu jest fajne studio… Wolny wieczór, zgrana do granic możliwości sekcja rytmiczna w trasie i duży potencjał kreatywności drzemiący w formującym się właśnie Błocie, wywołał we wszystkich duży entuzjazm. Niestety studio, które zespół mijał nie było gotowe do wykorzystania terminie “na za trzy godziny”. Na szczęście rozpalone chęci na nagranie czegoś nowego nie zatrzymały grupy. Wielką gościnnością wykazał się Grzegorz Skawiński (legendarne Kombi), który udostępnił w piątkowy wieczór świetnie wyposażone studio Maska. To właśnie tam narodziło się Błoto. Po dwóch latach od tych wydarzeń, zespół kontynuuje współpracę, wydając kolejne albumy.

Po zaskakującym sukcesie debiutanckiej płyty kwartetu Błoto nie opadł jeszcze kurz… Pandemia pokrzyżowała wszystkie plany promocyjne, przez co zespół nie zdążył nawet dobrze ograć albumu koncertami i mimo błyskawicznego wyprzedania całego nakładu, band nie zdecydował się na kolejny repress. Idąc za ciosem, znane z improwizacji w trudnych warunkach Błoto wydało drugi w 2020 roku album pt. “Kwiatostan” we współpracy Astigmatic Records z warszawskim klubem Jassmine.* Na początku 2021 otaczająca nas rzeczywistość nadal dostarczała zespołowi inspiracji do tworzenia. Dlatego kwartet Błoto posiadając kolejny punkt zaczepny potrzebował jedynie małego impulsu do wejścia do studia. Powodem do następnego muzycznego spotkania okazał się Program Drugi Polskiego Radia, który wyszedł z inicjatywą zaproszenia zespołu do “Domówki z Dwójką”. Taki był zaczyn do powstania “Kwasów i zasad”. Trzeciej pełnoprawnej płyty Błota. Zespół zawsze poruszał się w sferze metafor bliskich naturze. Podobnie jest i tym razem, jednak Błoto weszło głębiej w „związki chemiczne” zwane kwasami i zasadami. Ostatecznie temat płyty zmyślnie omija bezpośrednie znaczenie tych słów, ponownie bawiąc się konwencją. Zestaw wyimprowizowanych beatów, odnosi się do relacji międzyludzkich, które w dzisiejszych czasach często posiadają skrajny, żrący i wybuchowy charakter, dlatego potrzebujemy ram które pozwolą im przeciwdziałać.

Muzyka wrocławskiego kwartetu jest mocno osadzona na brutalnych hip-hopowych fundamentach, odwołujących się bardzo luźno do brzmienia lat 90-tych. Jest to muzyka brudna i bezkompromisowa, której siła leży w bębnach i basie. W pewnym sensie również radykalna. Oddaje klimat czasów w których powstawała. Czasów niekorzystnych zmian klimatycznych, wyraźnych podziałów społecznych, mowy nienawiści, rosnącego nacjonalizmu, brutalności policji, nepotyzmu, układów politycznych i rozmontowywania struktur państwa prawa. To wszystko dzieje się na naszych oczach. Następuje erozja naszej gleby i systemów społecznych.

Skład zespołu:

Latarnik – pianino, syntezatory, perkusjonalia Wuja HZG – gitara basowa, janczary Cancer G – perkusja OlafSaxx – saksofony, syntezatory, perkusjonalia

Dyskografia:

Błoto – Erozje [Astigmatic Records, 2020] Błoto – Kwiatostan [Astigmatic Records, 2020] Błoto – Kwasy i zasady [Astigmatic Records, 2021]

Social Media:

https://www.facebook.com/blotoquartet/ https://www.instagram.com/bloto_quartet/ https://bloto.bandcamp.com/


ESKAUBEI & TOMEK NOWAK QUARTET

Eskaubei & Tomek Nowak Quartet to jedyny w kraju band regularnie, od 7 lat łączący ze sobą świat jazzu i hip hopu. Zespół jest po wydaniu trzech świetnie przyjętych albumów oraz projektu „Muzyczny Tyrmand” inspirowanego twórczością Leopolda Tyrmanda oraz jego związkami z jazzem. EiTNQ stworzyli również programy koncertowe z udziałem wybitnych osobistości polskiego jazzu – Agi Zaryan i Michała Urbaniaka. Na swoich koncertach, których odbyło się już blisko 150, zespół łączy kilka pokoleń słuchaczy – w sposób przystępny ukazując słuchaczom hip hopu elementy muzyki improwizowanej oraz jazzu, a jazzowej publiczności rap, podany w formie łamiącej stereotypy. W skład grupy wchodzą znakomici muzycy jazzowi młodego i średniego pokolenia oraz znacząca postać polskiego hip hopowego undergroundu, raper Eskaubei.

Zespół 2 lata z rzędu podwójnie zwyciężył w plebiscycie RadiaJazz.FM i magazynu JazzPress w kategoriach „polski jazzowy zespół roku” i „polska jazzowa płyta roku”. Dwa razy z rzędu wystąpił również na zaproszenie organizatorów na festiwalu Jazz nad Odrą, wzbudzając falę pozytywnego odbioru. Występował również na innych ważnych festiwalach m.in. Hip Hop Kemp, Tarnów Jazz Contest, Jazz Wolności, Hałda Jazz, Jazzonalia czy RCK PRO Jazz. Podczas Krakowskich Zaduszek Jazzowych + w 2020 roku z zespołem wystąpił Krzesimir Dębski.

Podczas Chorzów Vinyl Festiwal zespół zaprezentuje m.in. materiał z winyla „Tyrmand to Jazz”, który ukaże się tego dnia nakładem „JuNouMi Records” i będzie dostępny podczas targów.

Eskaubei & Tomek Nowak Quartet wystąpią w składzie:

Eskaubei – rap Tomasz Nowak – trąbka Piotr Bolanowski – instr. klawiszowe Alan Wykpisz – git. basowa Maksymilian Olszewski – perkusja Wojciech Długosz „Mr Krime”- gramofon, syntezator, instr. perkusyjne

miejsce

Sztygarka

Chorzów, Ks. Skargi P. 34 d

podobne wydarzenia
 • Koncert

  Sobota, 27 sierpnia 2022, 19:00

  Szyb Prezydent, Chorzów, od 80 zł

  Clouds Fest powraca by unieść Was jeszcze wyżej i przenieść w najodleglejsze zakątki doznań muzycznych. Odwiedźcie nas i odkryjcie imprezy w chmurach - dosłownie!Zapraszamy na wyjątkowy, DODATKOWY, koncert, podczas którego zagrają dla Was: PRO8L3M, Daria Zawiałow, Natalia Przybysz, a o imprezowy klimat zadba duet Flirtini. Widzimy się 27 sierpnia w Chorzowie (Szyb Prezydent - Sztygarka). Oprócz muzycznych uniesień nie zabraknie festiwalowej strefy, gdzie będą czekać na Was różne atrakcje, przestrzeń gastro i przede wszystkim strefa odlotów z naszym festiwalowym balonem! Balon wznosi się już 3 dni przed każdym z koncertów*, by zabrać chętnych w podróż do chmur.
 Clouds Fest to festiwal muzyczny, którego pierwsza odsłona miała miejsce w 2021 roku - czasie, w którym wszystkie wydarzenia w przestrzeni miejskiej zostały zawieszone. W związku z tym koncerty Clouds Fest odbyły się w chmurach, a sceną dla topowych, polskich artystów stał się napełniany gorącym powietrzem balon.
 *Atrakcja uzależniona jest od warunków atmosferycznych. **Wydarzenie tylko dla osób pełnoletnich.