Filarmonica della Scala „Jan Paweł II. Patron Europy” [ZMIANA DATY TBA]

  • Koncert

Filarmonica della Scala „Jan Paweł II. Patron Europy” [ZMIANA DATY TBA]

Niedziela, 18 października 2020

19:30

od 90 
Kup biletBilety aktualnie niedostępne w Going.

Komunikat o przełożeniu koncertu Jan Paweł II. Patron Europy na przyszły rok.

Uprzejmie informujemy, że z uwagi na aktualną sytuację epidemiczną w Polsce, w trosce o bezpieczeństwo i zdrowie publiczności, artystów oraz wszystkich zaangażowanych w produkcję wydarzenia, organizatorzy koncertu Filarmonica della Scala i Chóru Filharmonii Narodowej, podjęli decyzję o przełożeniu wydarzenia na 2021 rok.

O nowym terminie koncertu Jan Paweł II - Patron Europy poinformujemy Państwa niezwłocznie po jego ustaleniu z wszystkimi partnerami wydarzenia. Wszystkich zainteresowanych koncertem przepraszamy za zaistniałą sytuację. Mamy nadzieję, że pomimo trudności, pozostaną Państwo z nami i wezmą udział w koncercie w 2021 roku.

Dodatkowo, chcielibyśmy poinformować, że zakupione przez Państwa bilety zachowują ważność w nowym terminie. W przypadku rezygnacji z udziału w koncercie otrzymają Państwo zwrot należności, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.


Mt 5,14| Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego ma zaszczyt zaprosić na uroczysty koncert Filarmonica della Scala „Jan Paweł II. Patron Europy” pod batutą Fabio Luisiego z udziałem Chóru Filharmonii Narodowej.

Koncert objęty patronatem honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Będzie miał miejsce w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.
Podczas wydarzenia będzie można usłyszeć:
Mieczysław Karłowicz - Odwieczne pieśni, op. 10
Ludwig van Beethoven - IX Symfonia d-moll, op. 125

Koncert objęty jest honorowym patronatem
Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.


Koncert jest częścią obchodów 100-lecia urodzin Karola Wojtyły oraz 42. rocznicy inauguracji pontyfikatu Jana Pawła II. Wybór formy obchodów, ani zaproszonych artystów nie jest przypadkowy. Ojciec Święty znany był ze swojego zamiłowania do sztuki, a zwłaszcza muzyki. Wiadomo też, że wysoko cenił działalność orkiestry z Mediolanu. Do historii przeszła jego wizyta w siedzibie orkiestry - Teatro alla Scala w 1987 roku i słowa, które wówczas padły o sztuce jako uprzywilejowanym wyrazie wiary, miłości i nadziei, „wywyższa bowiem dusze tego, kto jest zbyt zniechęcony lub znużony, by jeszcze mieć nadzieję”.

Filarmonica della Scala

Orkiestra symfoniczna Filarmonica della Scala została założona przez Claudio Abbado i muzyków Opery La Scala w 1982 roku. Działalność Orkiestry przyciągnęła największych dyrygentów. Georges Prêtre, Lorin Maazel i Wolfgang Sawallisch koncertowali z Orkiestrą w jej pierwszych sezonach. Zarówno oni, jak i Walery Girgiejew, z czasem zostali członkami honorowymi zespołu.

Fabio Luisi - Dyrygent

Fabio Luisi jest generalnym dyrektorem muzycznym Opery w Zurychu, dyrektorem muzycznym Dallas Symphony Orchestra i głównym dyrygentem Narodowej Symfonii Duńskiej. W bieżącym sezonie prowadzi Dallas Symphony Orchestra. Składa specjalny hołd Giuseppe Verdiemu w Operze w Zurychu, a także reżyseruje nową produkcję Arabelli Straussa w Zurychu. Z Philharmonia Zurich prowadzi orkiestrowe aranżacje muzyki z cyklu W Kręgu Wagnera, we współpracy ze skrzypkiem Leonidasem Kavakosem oraz program Beethovena, Debussy'ego i Ravela, a także liczne koncerty w trasie. W Opéra National de Paris prowadzi dwie produkcje (Don Carlos i Król Lear). Kontynuuje współpracę w Japonii z NHK Symphony Orchestra. Oprócz występów sezonowych zaplanowane jest tourneé po głównych miastach europejskich z Duńską Symfonią Narodową.

Deniz Uzun- Mezzosopran

Deniz Uzun pochodzi z Mannheim w Niemczech i Izmiru w Turcji. Studiowała śpiew w Konserwatorium Muzycznym w Mannheim, a później na Uniwersytecie Indiana w Bloomington. W czasie studiów była najmłodszą uczestniczką niemieckiego federalnego konkursu śpiewaczego w Berlinie w 2012 roku oraz dziennikarką Metropolitan National Council Auditions 2015. Była stypendystką Heidelberg Spring Song Academy i Richard Wagner Association. Jeszcze jako studentka była gościem Nationaltheater Mannheim i Festiwalu Wielkanocnego w Baden-Baden. W sezonie 2015/16 była członkiem Studia Operowego Bawarskiej Opery Narodowej.

Valentina Farcas - Sopran

Valentina Farcas pracowała z wieloma najznamienitszymi dyrygentami i dyrygentami naszych czasów. Występowała na deskach Theater an der Wien, Salzburg Festival, Teatro Regio Torino, Maggio Musicale Fiorentino, Komische Oper Berlin, Hong Kong Philharmonic, Dallas Opera, Symfonii Dallas, Teatro San Carlo Napoli, Teatro Regio di Parma, Symfonii Tokio,
Nederlandse Opera Amsterdam, Opera National de Lyon, Semperoper Dresden, Festiwalu w Rawennie, Festiwalu Savonlinna, Festiwalu Spoleto, Opera de Lausanne, Theatre de Champs - Elysees, Theâtre Capitole du Toulouse, Teatro Municipal Santiago Chile i Wiener Musikverein.


Matthias Goerne - Bas-baryton

Matthias Goerne jest jednym z najbardziej wszechstronnych i rozchwytywanych wokalistów na świecie i częsty gość na renomowanych festiwalach i salach koncertowych. Współpracował ze czołowymi orkiestrami, dyrygentami i pianistami. Gościł na najważniejszych scenach operowych świata, m.in. the Metropolitan Opera w Nowym Jorku, Royal Opera House Covent Garden, Teatro Real w Madrycie, Paryskiej Operze Narodowej, Wiedeńskiej Operze Narodowej.

Artyzm Goernego został udokumentowany na wielu nagraniach, z których wiele otrzymało prestiżowe nagrody, w tym cztery nominacje do Grammy, ICMA, Gramophone, Vocal Award 2017 Magazynu Muzycznego BBC oraz Diapason d’or arte.

PIERO PRETTI - Tenor

Piero Pretti miał swój debiut na europejskiej trasie w roku 2006 przedstawiając role Rodolfo w La bohème. W kolejnych sezonach grał Alfredo w La traviacie, rolę tytułową w Poliuto w Sassari, Manrico w Il trovarote w Ravennie i Achillesa w Iphigénie en Aulideat w Teatro dell’Opera w Rzymie pod batutą Riccardo Mutiego.

Sezon 2011/2012 wyznaczył przełomowy moment w jego karierze, dając mu wstęp na deski najznamienitszych teatrów świata, takich jak choćby: Wiener Staatsoper, Bayerische Staatsoper, Teatro alla Scala w Mediolanie, Royal Opera House w Londynie, Théâtre des Champs-Elysées w Paryżu, Teatro Regio di Parma, Teatro Filarmonico di Verona, Teatro Regio di Torino, Teatro Real w Madrycie.


Chór Filharmonii Narodowej

Chór Filharmonii Narodowej rozpoczął profesjonalną działalność artystyczną w 1953 roku pod kierunkiem Zbigniewa Soi. Od stycznia 2017 roku głównym dyrygentem chóru jest Bartosz Michałowski. Wiodącą działalnością artystyczną zespołu jest udział w koncertach symfonicznych i oratoryjnych z Orkiestrą Filharmonii Narodowej oraz a cappella na macierzystej estradzie. Chór regularnie bierze udział także w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień” oraz w Festiwalu „Wratislavia Cantans”.

Szczegółowe informacje dotyczące koncertu dostępne są pod adresem www.patroneuropy.eu

Partner wydarzenia:
UniCredit

Patronaty medialne:
Telewizja Polska, Polskie Radio, Teraz Wilanów