Filozofia w ogrodzie: Śmierć - vol. 3

  • Spotkanie

Filozofia w ogrodzie: Śmierć - vol. 3

Środa, 13 listopada 2019

19:00

od 0 zł
Kup biletundefinedGoing.

Czym jest śmierć z perspektywy lekarza? Dlaczego jest nieuchronna? Jak medycyna definiuje śmierć - i czy te definicje się zmieniały? Czy śmierci da się uniknąć? I czy współcześnie - jak twierdzą antropolodzy i socjolodzy - śmierć została niemal w całości zmedykalizowana, to znaczy zdefiniowana jako problem zdrowotny, a nie nieusuwalny aspekt kondycji ludzkiej? Jak lekarze radzą sobie z własną śmiertelnością? Czy obcowanie ze śmiercią na codzień uodparnia na lęk czy wręcz przeciwnie?

To tylko niektóre pytania, na jakie postara się odpowiedzieć nasz gość - prof. Marek Postuła, specjalista chorób wewnętrznych i kardiolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

W jesienno-zimowej odsłonie "Filozofii w Ogrodzie" mierzymy się z tematyką śmierci. Staramy się zdjąć z niej odium kulturowego tabu. Rozmawiamy o niej i o wszystkim co się z nią wiąże – o lęku przed własną śmiercią, o rozpaczy z powodu śmierci bliskich – w otwarty, pozbawiony uprzedzeń sposób. Zaprosimy lekarzy, biologów, psychoterapeutów, teologów, duchownych różnych wyznań, filozofów i socjologów, żeby naświetlić zagadnienie śmierci z maksymalnie wielu punktów widzenia. Zapraszamy do udziału wszystkich, bez wyjątku. Bo przecież wszyscy, bez wyjątku, umrzemy.


Prowadzenie:
Tomasz Stawiszyński - filozof, eseista, związany z Radiem TOK FM i Kwartalnikiem Przekrój
dr Paweł Boguszewski - neurofizjolog z Instytutu Nenckiego PAN.

Spotkania odbywają się w ramach projektu "Stół Powszechny - miejsce spotkań twórczych". Projekt współfinansuje m.st. Warszawa.

miejsce