Fokus: Markus Öhrn. Trzy epizody z życia

  • Teatr

Fokus: Markus Öhrn. Trzy epizody z życia

Piątek, 18 września 2020

19:00

35/50 zł
Kup biletBilety aktualnie niedostępne w Going.

Spektakl prezentowany w ramach Festiwal Nowa Europa. Zbliżenia.

Markus Öhrn kontynuuje swoją niepokojącą wyprawę w otchłań współczesnego społeczeństwa. Najnowszy spektakl "3 Episodes of Life" czerpie z ruchu #MeToo i bada przypadki nadużyć w środowisku pracy. Ohrn rozwija swój niekonwencjonalny styl, mistrzowsko grając ze zmiennym tokiem narracji i gatunkami.

W trzech kolejnych częściach Öhrn prezentuje codzienne sytuacje w pracy, które w sposób nagły i niezapowiedziany kończą się w sali sądowej.

Tworzy nową konwencję, którą nazywa „cichym kinem”, w którym film niemy spotyka się ze sztuką na żywo, ponownie wykorzystuje maski, które stały się jego znakiem rozpoznawczym.

Jedna z najwybitniejszych światowych wirtuozek thereminu, austriaczka Dorit Chrysler oraz pianista, od lat współpracujący z Öhrnem, Arno Waschk, skomponowali muzykę określającą nastrój każdego z epizodów i wykonują ją na żywo podczas spektakli. Ta podróż w najciemniejsze zakamarki ludzkiej psychiki, to doświadczenie surrealistyczne, wysoce aktualne i analitycznie precyzyjne.

Markus Öhrn (ur. 1972) jeden z najbardziej interesujących reżyserów europejskich. Szwedzki artysta i reżyser teatralny odważnie proponujący własną teatralną poetykę wywodzącą się ze sztuki wideo. Przedstawienia Markusa Öhrna nieustannie budzą kontrowersje i są powodem gorących dyskusji o granicach współczesnego teatru. Jego trylogia: "Contes d'amour", "We Love Africa and Africa Loves Us" oraz "Bis zum Tod" była prezentowana na najbardziej prestiżowych festiwalach teatralnych (Avinion, Wiedeń, Bruksela, Berlin). W swoich spektaklach daleki jest od konwencji tradycyjnego teatru repertuarowego, strzępy tekstu są dla niego jedynie komentarzem dla radykalnie plastycznych sytuacji scenicznych. Intensywnie używa technologii wideo, nieraz przez większość spektaklu nie dając widzowi bezpośredniego dostępu do żywego aktora.

Koncepcja, reżyseria, scenografia: Marcus Öhrn
Przy współpracy z Dorit Chrysler (kompozytorka, Theremin), Arno Waschk (kompozytor, pianista, dyrygent)

Występują:
Janet Rothe
Jakob Öhrman

Maski, kostiumy, rekwizyty: Makode Linde
Tekst: Myra Åhbeck Öhrman
Dźwięk: Eskil Lövström
Produkcja: Wiener Festwochen Institutet

Projekt finansowany przez Kampnagel (Hamburg), Künstlerhaus Mousonturm (Frankfurt and Odrą). Zrealizowany przy pomocy Swedish Arts Council.

Premiera: Maj 2019, Wiener Festwochen

miejsce

Nowy Teatr

Warszawa, ul. Madalińskiego 10/16