Grupa warszawska

  • Teatr

Grupa warszawska

Czwartek, 24 września 2020

18:30

25/35 zł
Kup biletBilety aktualnie niedostępne w Going.

Grupa warszawska
Eglė Švedkauskaitė

24 września 2020 | 18:30 PREMIERA!
25 września 2020 | 18:30
26 września 2020 | 16:00

Świetlica Nowego Teatru Bilety: 35 / 25 PLN Wiek: 12+ Czas trwania: 1 godzina

Jak dorasta się w czasach kryzysu klimatycznego?
Próby do spektaklu rozpoczęliśmy pod koniec lutego 2020 roku. Dyskutowaliśmy o tym jak zmiany klimatyczne wpływają na nasze życie codzienne w małej skali oraz na nasze poglądy, wyznawane wartości i samoidentyfikację – w większej. Zastanawialiśmy się też nad dystopijnymi scenariuszami dla Ziemi i jej mieszkańców, które mogą spełnić się w najbliższej przyszłości, jeśli już teraz nie podejmiemy działań zapobiegawczych. Tymczasem pewna dystopijna wizja faktycznie stała się rzeczywistością, przerywając pracę oraz dotychczasowe życie i wymuszając dostosowanie się do nieoczekiwanego scenariusza wydarzeń.

Wracamy po przerwie, by przypominać sobie i innym, że temat katastrofy klimatycznej nie zniknął, ale jest jeszcze bardziej aktualny niż wcześniej. Wracamy, by głośno krzyczeć, że groźne zmiany, których spodziewaliśmy się w odległej przyszłości, zachodzą już teraz, i że nie możemy pozostać wobec nich obojętni. Aktywizm młodzieżowy jest w tym kontekście bardzo ważnym ruchem. W czym tkwi siła takich ruchów? Jak młodzież opisuje swój aktywizm? Jaka jest relacja pomiędzy aktywizmem klimatycznym a warunkami bytowymi i osobistym otoczeniem?

Pięcioro nastoletnich aktorek i aktorów Grupy warszawskiej zaprasza widzów do analizy sytuacji młodych mieszkańców Polski. Poruszają tematy dostępu do wiedzy o globalnych procesach na świecie, o zaangażowaniu kraju w te procesy i realnej wartości zdobywanego wykształcenia. Spektakl stawia sobie za cel stworzenie przestrzeni i wygospodarowanie czasu na walkę z nihilizmem i bezwładnością instytucji.

Grupa warszawska będzie pierwszą premierą projektu teatralnego Sąsiedzi. Osoby z Polski, Rosji, Litwy, Białorusi, Ukrainy, Czech, Słowacji i Niemiec będą się sobie przyglądać, z uwagą i empatią. Efektami obserwacji podzielimy się w doświadczeniach teatralnych, wierząc, że teatr dociera często w rejony niedostępne dla innych dyskursów.

Reżyseria: Eglė Švedkauskaitė
Dramaturgia: Michał Telega
Wideo: Hanna Maciąg
Fotografia wykorzystana w identyfikacji graficznej: Jan Jurczak "Little Girl Killed the Rabbit"
Obsada: Zuzanna Bojdecka, Stanisław Garapich, Karolina Laskowska, Marianna Wilska, Ignacy Zasadni

miejsce

Nowy Teatr

Warszawa, ul. Madalińskiego 10/16