Jezus

  • Teatr

Jezus

Środa, 16 września 2020

19:00

TBA
Kup biletBilety aktualnie niedostępne w Going.

To jedna z najważniejszych historii w dziejach ludzkości,
opowieść o radykalnej, bezwarunkowej miłości i jej potędze, o sile poświęcenia i zdolności przekraczania wszystkich granic. Dwa tysiące lat temu nauczanie Jezusa doprowadziło do powstania nowego rodzaju wspólnoty, przeobraziło
ówczesny porządek społeczny, duchowy, religijny i polityczny. Wywołało rewolucję, której owoce stały się podwaliną kultury europejskiej.

Przez wieki historia Jezusa przechodząc z ust do ust była
zawłaszczana przez kolejne autorytety i instytucje, stała się przedmiotem sporów, manipulacji, wypaczeń, a nawet źródłem okrucieństw, prześladowań i wojen. A jednak wciąż jest z nami. Jezus wciąż trwa. Dla jednych jest centralnym punktem życia religijno-duchowego, dla innych kulturowo-filozoficznym fenomenem, albo tylko przebrzmiałym zabobonem. Jego nauki jednak nieustannie są punktem odniesienia dla kolejnych pokoleń wiernych, duchownych, religijnych guru, ateistów, myślicieli, artystów czy obrazoburców.

Kameralne przedstawienie Sulimy i Piaskowskiego jest kolejną próbą wejścia w dialog z zapisaną w ewangeliach historią oraz rodzajem XXI-wiecznej gnozy. To próba stworzenia wolnościowo-miłosnego palimpsestu nadpisanego na historię życia i nauczanie Jezusa.

Reżyseria
Jędrzej Piaskowski

Dramaturgia
Hubert Sulima

Scenariusz
Jędrzej Piaskowski, Hubert Sulima

Scenografia,
koncepcja świateł Przemysław Branas

Kostiumy
Hanka Podraza

Muzyka Jan
Tomza-Osiecki

Choreografia
Szymon Dobosik

Obsada: Małgorzata Biela, Bartosz Bielenia, Sara
Celler-Jezierska, Bartosz Gelner, Piotr Polak

Premiera: 22 czerwca 2019

miejsce

Nowy Teatr

Warszawa, ul. Madalińskiego 10/16