Ta strona używa plików cookie. Dowiedz się więcej

Języki radykalnej wrażliwości | dyskusja online

  • Spotkanie
  • Online

Języki radykalnej wrażliwości | dyskusja online

Piątek, 13 listopada 2020

18:00

od 0 zł
Kup bilet
informacja organizatora

Języki radykalnej wrażliwości

Rozmawiają Liliana Piskorska, Agnieszka Róż i Margaret Amaka Ohia-Nowak live stream: Facebook i YouTube Zachęty czas trwania: 1,5 h spotkanie będzie tłumaczone na polski język migowy koordynacja: Magdalena Komornicka Spotkanie będzie miało formę rozmowy z elementami prezentacji. Zachęcamy do zadawania pytań w komentarzach pod udostępnionym streamingiem. Szukając połączeń między nami w czasach izolacji i polaryzacji, zapraszamy do rozmowy o radykalnych gestach: uważności i wrażliwości, także tej językowej. Będziemy rozmawiać o tym, jak język wpływa na rzeczywistość, jak ją kształtuje i jak za pomocą języka performujemy, czyli wcielamy w życie nowe znaczenia, a tym samym kreujemy nowe rzeczywistości. Jak przez język pogłębiamy bliskość i podziały. Jak zauważać to, co w języku niezauważalne. Jak wyobrażać sobie społeczne przeorganizowanie. Jak za pomocą języka demaskować typowe sposoby działania społeczeństwa i jak je zmieniać. Opowiemy o języku inkluzywnym oraz o mechanizmach wykluczeń i stereotypizacji na przykładzie własnych doświadczeń: naukowych, artystycznych, trenerskich, a przede wszystkim – codziennych. Zastanowimy się nad tym, jak nasze indywidualne doświadczenia wpływają na to, czym się zajmujemy i jak same praktykujemy naszą codzienną radykalną wrażliwość.


Liliana Piskorska – artystka wizualna, doktora sztuk pięknych. Laureatka OP Young w OP ENHEIM we Wrocławiu w 2020 roku. Laureatka nagrody publiczności na wystawie „Spojrzenia 2019 – Nagroda Deutsche Bank”. Finalistka Forecast Forum w Haus der Kulturen der Welt w Berlinie w 2017 roku. Jej prace pokazywane były na wystawach grupowych i indywidualnych w Polsce i za granicą oraz w mediach, m.in. w TVP Kultura, Arte TV, CBS Canada. W swojej działalności artystycznej analizuje problematykę społeczną z perspektywy radykalnej wrażliwości, zakorzenionej w praktyce i teorii feministyczno-queerowej i feministyczno-posthumanistycznej. Podejmuje temat queerowej lesbijskości i nieheteronormatywności oraz bada miejsce Innego w budowaniu projektów państwowych. Dr Margaret Amaka Ohia-Nowak – językoznawczyni, kulturoznawczyni, trenerka kompetencji międzykulturowych i edukatorka antydyskryminacyjna, prowadzi firmę szkoleniową kształcącą w tym zakresie. Konsultantka Cosmodernity Consultants i New Visions, certyfikowana trenerka FRIS®. Koordynatorka projektów badawczych poświęconych m.in. krytycznym studiom nad dyskursem, a także kampanii antyrasistowskich w Polsce i za granicą. Autorka scenariuszy lekcji, materiałów i programów edukacyjnych i publikacji naukowych o tematyce międzykulturowej, antydyskryminacyjnej i globalnej. Członkini Stowarzyszenia Polaków Pochodzenia Afrykańskiego (SPPA), Stowarzyszenia „Nigdy Więcej” i SIETAR Polska. Agnieszka Róż – pomysłodawczyni Instytutu Otwartego – miejsca twórczych wrażliwości (2019–2022). Opiekunka procesów twórczych nastawionych na zmianę społecznych postaw i przeciwdziałanie wykluczeniom. Kuratorka m.in. Generator Malta w ramach Malta Festival Poznań (2016–2019), akademii dla młodych twórczyń i twórców Sąsiedztwo – granice bliskości (2016–2019), działań dla młodzieży: H2O –The future will involve us (2020), Eksperyment: DIALOG (2017). Producentka serialu podcastowego „Familia” – pierwszego w Polsce opowiadającego o nieheteronormatywnej rodzinie. Uczy, jak projektować i wdrażać działania społecznie odpowiedzialne w instytucjach kultury, sztuki i organizacjach pozarządowych. Edukatorka kulturowa w ramach programów Struktury Kultury (Ogólnopolski Program Bardzo Młoda Kultura, 2016, 2017), Centrum Praktyk Edukacyjnych (2016, 2015), Koalicja Kulturotwórców (FIO, 2016, 2018). W czwartek 19 listopada zapraszamy na spotkanie warsztatowo-dyskusyjne prowadzone przez Lilianę Piskorską, Agnieszkę Róż oraz Margaret Amakę Ohię-Nowak: Praktykowanie radykalnej wrażliwości | warsztaty online. Będzie ono przestrzenią dla dyskusji i rozwinięcia wątków poruszanych podczas pierwszego spotkania. Obowiązują zapisy: bit.ly/Warsztaty_Praktykowanie_radykalnej_wrazliwosci Zdjęcie w tle: Liliana Piskorska, „Sourcebook nr 26 | Wahlverwandtschaften #2”, 2020, fotografia cyfrowa, wymiary zmienne

miejsce

Online

Internet

Wydarzenia online cieszą się obecnie rosnącą popularnością, oferując rozrywkę bez potrzeby wychodzenia z domu. Stand-upy, koncerty, wykłady, webinaria, treningi a nawet festiwale muzyczne odbywają się w sieci, angażując tysiące uczestników. Uwaga! Wydarzenia online źle znoszą osoby, które lubią płacenie za szatnię, kolejkę do baru oraz bolące nogi. Zdecydowanie docenią je za to domatorzy a także osoby, które mają zamiar przetrwać pandemię COVID-19 i dożyć późnej starości.