Ta strona używa plików cookie. Dowiedz się więcej

Joanna Krajewska – Formowanie gatunku | wystawa

  • Sztuka
  • Online

Joanna Krajewska – Formowanie gatunku | wystawa

Wejdź do przestrzeni przygotowanej przez Joannę Krajewską i zobacz jak wygląda Formowanie gatunku
link do wirtualnego spaceru pojawi się 6 czerwca.

Ikebana to tradycyjna japońska sztuka układania kwiatów. Tym prostym zdaniem zwykło się w Europie i Ameryce nazywać niezwykle skomplikowany proces artystyczny, który od układającego wymaga zaawansowanej wiedzy botanicznej, wrażliwości estetycznej i wyczulenia na trudno dostrzegalne piękno. (...)
Joanna Krajewska tworzy ikebanę na własnych zasadach. Założenia artystki są podobne do japońskiej filozofii: w projekcie również chodzi o tworzenie estetycznych kompozycji z różnych gatunków roślin, jednak Krajewska idzie o krok dalej, zmieniając się z artystki w kreatorkę. Nie tylko tworzy kompozycje – łącząc elementy pochodzące od różnych roślin i kwiatów stwarza de facto nowy, nieistniejący gatunek. Nowe twory, dzięki zastosowanym mediom (kolaż cyfrowy, grafika 3D) stają się realne i „ożywione”.
"Interesują mnie różne formy spotkań działania człowieka i natury. Człowiek najczęściej jest stroną aktywną, działającą siłowo, natura jest systematyczna i bierna, do pewnego momentu daje się kształtować. Prawa rządzące przyrodą wydają mi się w takich momentach zaskakująco konsekwentne. Aby coś stworzyć niezbędny jest balans, który jest możliwy gdy człowiek ustąpi naturze w odpowiednim momencie i będzie z nią współpracować. Innym razem moment fizycznej interakcji człowieka i natury zaistnieje ale tylko w sferze wyobraźni, wiary w fałszywe informacje. Trwale zaburza on percepcję tak samo jak wydarzenie w rzeczywistości. Brak możliwości ostatecznego osądzenia prawdy inspiruje mnie, każe mi szukać związków, porównywać nieznane z tym co znam dobrze" - Joanna Krajewska
____________________
Joanna Krajewska – absolwentka wydziału grafiki (ASP im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu w latach 2015-2019, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie w latach 2017-2018), ukończyła także kierunek „Mediacja sztuki” na wrocławskiej ASP. W latach 2018-2019 laureatka stypendium artystycznego prezydenta Wrocławia. Dwukrotna laureatka stypendium rektora ASP we Wrocławiu. Finalistka 18. edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii.
Posługuje się najczęściej grafiką 3D i rysunkiem. Poszukuje punktów styku działalności człowieka i natury, poddając je analizie, odtwarzając organiczność w nieorganicznym medium i na odwrót, szukając równoległych zjawisk w obu tych światach. Tym samym stara się zbliżyć do ich zrozumienia lub po prostu rozumie je na swój sposób.