Kino Letnie: Beuys

  • Film

Kino Letnie: Beuys

Piątek, 10 lipca 2020

21:00

od 5 zł
Kup biletBilety aktualnie niedostępne w Going.

W ramach akcji Bądź turystą w swoim mieście - zwiedzaj Kraków przez całe wakacje zapraszamy na wieczorne seanse filmowe, których tematem będzie sztuka. Pokazy odbywać się będą w piątki od 3 lipca do 28 sierpnia o godzinie 21 w podcieniach Muzeum.

Wstęp 5 zł, bilety do nabycie w kasie Muzeum przed seansem oraz pod tym linkiem >> bit.ly/3841LFd Sprzedaż online będzie uruchamiana dwa tygodnie przed wydarzeniem i kończyła się w dniu seansu o godz. 12.

Poprzednie edycje kina letniego w MOCAK-u cieszyły się dużym zainteresowaniem. Nie chcemy rezygnować z tej tradycji! Ze względu na obostrzenia sanitarne i bezpieczeństwo widzów w tym roku musieliśmy jednak ograniczyć liczbę miejsc. Zapraszamy maksymalnie 40 osób na jeden seans. Regulamin projekcji dostępny jest tutaj >> https://www.mocak.pl/regulamin-kina-letniego
Przypominamy, że w czwartki i w piątki Muzeum jest czynne do godziny 21.

Jak uchwycić językiem kina materię sztuki i rolę artysty w procesie jej powstawania? Jak ukazać wpływ sztuki na ludzkie życie? Jak kino portretuje skomplikowane osobowości artystów? Jak ukazuje proces twórczy z całym jego pięknem, poświęceniem, cierpieniem, chaosem, niemocą i cudem? W proponowanym przeglądzie znalazło się miejsce dla różnych obszarów sztuki, form i gatunków filmowych, epok. Wszystko łączy artysta i twórczość jako jedne z najtrudniejszych, ale i najbardziej inspirujących tematów dla kina. Film potrafi wychwycić granicę dzielącą sztukę od życia, fikcję od rzeczywistości, artystę od „zwykłego” człowieka oraz ukazać, jak te sfery przenikają się i wzajemnie na siebie wpływają.

Tegoroczny program Kameralnego Kina Letniego w MOCAK-u skupia się na portretach artystów i cenie, jaką płacą za sztukę, bolesnym procesie twórczym oraz na zapomnianych historiach, które przywracane są naszej pamięci.

Wszystkie filmy z polskimi napisami.

Komentarze przed projekcjami, dobór repertuaru: Adrian D. Kowalski

10 lipca, piątek, godz. 21
„Beuys. Sztuka to rewolucja” („Beuys”)
Niemcy, 2017
reż. Andres Veiel
1 h 47 min
Język niemiecki, napisy polskie
Zobacz zwiastun >> bit.ly/2Ntk4Kt

Charyzmatyczny niemiecki artysta, teoretyk sztuki, pedagog, aktywista i społeczno-polityczny reformator Joseph Beuys twierdził, że każdy z nas jest artystą w życiu, każdy może tworzyć sztukę i wpływać na nią oraz otaczający go świat. Ubrany w charakterystyczny kapelusz kontrowersyjny twórca postrzegał sztukę nie jako przedmioty estetyczne, lecz twórcze, terapeutyczne działanie o społecznym lub politycznym podłożu. Film jest wnikliwym portretem jego życia i twórczości opartym niemal w całości na doskonale zmontowanych materiałach archiwalnych. Okazuje się, że dziś – 30 lat po śmierci Beuysa – jego poglądy i życiowa postawa są aktualne znacznie bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Film udowadnia, że Beuys był wizjonerem daleko wykraczającym poza czasy, w których żył. Oglądając jego sztukę, w tym słynne performansy, i słuchając jego wypowiedzi, rozumiemy, dlaczego pieniądze nigdy nie powinny być towarem – według Beuysa handel nimi podważa zasady demokracji. Ale to nie wszystko – podpatrujemy, jak powstawały jego projekty, oglądamy stare fotografie, słuchamy fragmentów wykładów i wyjaśnień własnych prac i głoszonych idei, a także anegdot. Dowiadujemy się, na czym polegał szczególny rodzaj humoru Beuysa. Jednak oglądając ten nieznany dotąd szerzej wizualny i dźwiękowy materiał archiwalny, poznajemy nie tylko portret porywającego artysty, lecz przede wszystkim kameralny, intymny obraz niezwykłego człowieka o kompletnie nietuzinkowej osobowości, oryginalnej koncepcji sztuki i nieoczywistych jak na swoje czasy poglądach.

Harmonogram seansów:

17 lipca, piątek, godz. 21
„McQueen”, 2018
Język angielski, napisy polskie
Zobacz zwiastun >> bit.ly/2NfCrCc

24 lipca, piątek, godz. 21
„Maudie”, 2016
Język angielski, napisy polskie
Zobacz zwiastun >> bit.ly/2V1CZjs

31 lipca, piątek, godz. 21
„Frankofonia” ('Francofonia'), 2015
Język francuski, rosyjski, napisy polskie
Zobacz zwiastun >> bit.ly/3eiPa33

7 sierpnia, piątek, godz. 21
„Mr. Gaga” ('Mr. Gaga: A True Story of Love and Dance'), 2017
Język angielski, napisy polskie
Zobacz zwiastun >> bit.ly/2Ni42Tj

14 sierpnia, piątek, godz. 21
„Obrazy bez autora” ('Werk ohne Autor'), 2018
Język niemiecki, napisy polskie
Zobacz zwiastun >> bit.ly/3ei1lwW

21 sierpnia, piątek, godz. 21
„Paterson”, 2016
Język angielski, napisy polskie
Zobacz zwiastun >> bit.ly/2CkHO0R

28 sierpnia, piątek, godz. 21
„Camille Claudel 1915”, 2013
Język francuski, napisy polskie
Zobacz zwiastun >> bit.ly/2UZLueU

Do zobaczenia!
___
Projektor laserowy zakupiono dzięki projektowi „Wzmocnienie oferty Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK poprzez zakup nowoczesnego sprzętu multimedialnego” współfinansowanemu przez Unię Europejską w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego 2014–2020.

www.mocak.pl