Kino Żak w Waszym domu / Kino rumuńskie - seanse online

  • Film
  • Online

Kino Żak w Waszym domu / Kino rumuńskie - seanse online

7-10.01.2021

14 zł

Kino Żak w Twoim domu. | Kino rumuńskie: EGZAMIN i SIERANEVADA pokazy filmów online. | Filmy są dostępne tylko w Polsce.

Sprzedaż biletów od 1 stycznia 2021. Bilety kosztują 14 zł, a ich sprzedaż zakończy się o g.19.00 w dniu projekcji.

Mimo że od sukcesu „4 miesięcy, 3 tygodni i 2 dni” w Cannes – gdzie film otrzymał Złotą Palmę – minęło już kilkanaście lat, kino rumuńskie niezmiennie utrzymuje wysoką formę. Kolejne dzieła utalentowanych twórców – od mistrzów Cristiego Puiu, Cristiana Mungiu i Radu Munteana po reprezentujących młodsze pokolenie Radu Judego, Adiny Pintilie i Alexandra Nanaua – zachwycają nie tylko krytyków, ale też bywalców festiwali filmowych, które wydają się naturalną platformą dla dzieł wyżej wymienionych. Na szczęście dla nas najlepsze rumuńskie filmy nierzadko trafiają do polskich kin. Tak było z wyprodukowanymi w 2016 roku „Egzaminem” i „Sieranevadą”, na których seanse online zapraszamy na początku stycznia.

7 – 8.01.2021 / G. 20.00
EGZAMIN / Bacalaureat / r. Cristian Mungiu (4 miesiące, 3 tygodnie i 2 dni, Za wzgórzami) / Belgia, Francja, Rumunia / 2016 / MFF w Cannes 2016: Najlepszy reżyser / 128 min.
9 – 10.01.2021 / G.20.00
SIERANEVADA / r. Cristi Puiu (Śmierć pana Lazarescu, Malmkrog) / Chorwacja, Francja, Macedonia, Rumunia, Bośnia i Hercegowina / 2016 / 173 min.

Wyróżniony w Cannes „Egzamin” Mungiu to modelowy przykład tego, co w rumuńskim kinie najlepsze: to film świetnie zagrany, z precyzyjnie napisanym scenariuszem, pełen odniesień do potransformacyjnej sytuacji kraju znajdującego się w zawieszeniu między skomplikowaną przeszłością a próbą wyrwania się z postkomunistycznej rzeczywistości. To jednak nie tyle politycznie zaangażowany dramat, co przede wszystkim trzymający w napięciu thriller psychologiczny. Jego dynamikę kształtują pieczołowicie przemyślane dialogi, odkrywające kolejne warstwy fabuły skoncentrowanej na losach ojca gotowego zrobić wszystko w imię dobra swojej córki przygotowującej się do wyjazdu na studia do Wielkiej Brytanii.

„Sieranevada” – pokazywana premierowo na tym samym festiwalu w Cannes, na którym została haniebnie pominięta przez Jury – to film pod względem narracji i emocjonalnej temperatury zupełnie inny. Jej reżyser, znany przede wszystkim z wybitnej „Śmierci pana Lazarescu”, kreśli wyrazisty portret rodziny we wnętrzu, w którym czeka się na wizytę kapłana mającego oficjalnie rozpocząć stypę. Mieszkanie z minuty na minutę staje się coraz ciaśniejsze – ledwo mieszczą się w nim kolejni członkowie rodziny, co dopiero buzujące w nich emocje. Całość składa się na jedyną w swoim rodzaju metaforę państwa: skłóconego, rozpamiętującego własną historię, ale też mającego do siebie dystans. Trwająca niespełna trzy godziny arcyzabawana „Sieranevada” to jednak film na tyle uniwersalny, że również i my możemy w nim odnaleźć cząstkę siebie.

miejsce

Online

Internet

Wydarzenia online cieszą się obecnie rosnącą popularnością, oferując rozrywkę bez potrzeby wychodzenia z domu. Stand-upy, koncerty, wykłady, webinaria, treningi a nawet festiwale muzyczne odbywają się w sieci, angażując tysiące uczestników. Uwaga! Wydarzenia online źle znoszą osoby, które lubią płacenie za szatnię, kolejkę do baru oraz bolące nogi. Zdecydowanie docenią je za to domatorzy a także osoby, które mają zamiar przetrwać pandemię COVID-19 i dożyć późnej starości.