Ta strona używa plików cookie. Dowiedz się więcej

Klub filmowy {OD–JAZD}: pokaz filmu „Zezowate szczęście” i dyskusja

 • Film
 • Film fabularny

Klub filmowy {OD–JAZD}: pokaz filmu „Zezowate szczęście” i dyskusja

Poniedziałek, 21 lutego 2022

18:30

od 5 zł
Kup biletBilety aktualnie niedostępne w Going.
informacja organizatora

Zapraszamy na kolejne spotkanie klubu filmowego {OD–JAZD} w poniedziałek 21/02/2022 o 18:30 – pokaz filmu „Zezowate szczęście” (1960, reż. Andrzej Munk) poprzedzony będzie krótką prelekcją, po filmie dyskusja z udziałem historyka i publicysty dr Mikołaja Mirowskiego.

Jan Piszczyk to największy pechowiec polskiego kina. Od wczesnego dzieciństwa stara się jak najlepiej dopasować do aktualnych tendencji społecznych i politycznych – niestety, za zmieniającym się światem niełatwo nadążyć, a kolejne próby sprostania jego wymaganiom układają się w pasmo niepowodzeń i kompromitacji. Wreszcie, wraz z nastaniem PRL, która systemowo premiuje oportunizm, wydaje się, że los w końcu się do Piszczyka uśmiechnął. Nie na długo.

Film o tragikomicznych przygodach Jana Piszczyka to obowiązkowa pozycja wśród dokonań polskiej kinematografii. Kwintesencja postalinowskiej odwilży w kinie, nietypowa podróż przez polską historię, opowiedziana w formie umiejętnej gry z filmowymi konwencjami. Andrzej Munk rozlicza się z narodowymi mitami, a ostrze satyry uderza tak celnie, że śmiech zamiera nam na ustach. Jaką rolę w polskiej kinematografii odegrała twórczość Andrzeja Munka?

Jak za pomocą języka kina sportretować oportunistę?

Czy Munk, chcąc pokazać niewolnika idealnego, sam nie zbliżył się do oportunizmu, atakując tych, którzy przegrali? Na te oraz wiele innych pytań spróbujemy odpowiedzieć wspólnie z ekspertem naszego klubu, dr. Mikołajem Mirowskim. Zapraszamy na seans oraz dyskusję, podczas której będziecie mogli zadawać pytania lub dzielić się swoimi pomysłami na interpretację filmu. O czym według Was jest „Zezowate szczęście”? Chcemy poznać Waszą opinię! Bilety w cenie 5 zł

Klub filmowy {OD–JAZD} to kinofilskie poszukiwania skarbów i wyjątkowa szansa spotkania oraz dyskusji z wybitnymi znawcami kina, którzy przedstawią autorskie interpretacje swych ukochanych filmów. To cykl 20 spotkań, na które składają się prelekcje ekspertów, projekcje dzieł filmowych oraz dyskusja z uczestnikami. Celem klubu {OD–JAZD} jest rozbudzanie filmowej pasji i krytycznego myślenia o kinie, odkrywanie jego fascynującej historii, zachęta i nauka samodzielnej analizy filmów i własnych, nawet tych najbardziej od-jechanych interpretacji. Współorganizatorem cyklu jest Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny.

podobne wydarzenia
 • Film

  Wtorek, 5 lipca 2022, 18:30

  Zamek Królewski, Warszawa, od 25 zł

  Astor Piazzolla: Lata rekinaProjekcja dokumentu 2018, 95′Reżyseria – Daniel RosenfeldPortret twórcy tango nuevo, który tango z miejskich potańcówek w Buenos Aires podniósł do rangi muzyki granej w filharmoniach na całym świecie.Większość materiałów, która weszła do filmu nie była dotąd pokazywana publicznie. Reżyser czerpał z archiwów prywatnych, m.in. sięgnął po taśmy z rozmowami Piazzolli z jego córką, ujawniającymi ich skomplikowane relacje.Film zdobył nagrody na wielu festiwalach w Ameryce Południowej i nominację do międzynarodowej nagrody muzyki klasycznej ICMA 2022.

 • Film

  Środa, 6 lipca 2022, 18:30

  Zamek Królewski, Warszawa, od 25 zł

  Anne-Sophie Mutter gra Johna WilliamsaProjekcja koncertu 65’Nagranie z Monachium 2019Wykonawcy: Anne-Sophie Mutter – skrzypce, Royal Philharmonic Orchestra London, David Newman – dyrygent W programie muzyka z filmów: Gwiezdne wojny, Lista Schindlera, Harry Potter, Dracula, E.T., Czarownice z Eastwick, The Adventures of Tintin, Indiana JonesWybitna, niemiecka skrzypaczka w scenerii monachijskiego Königsplatz gra muzykę oscarowego kompozytora – swego bliskiego, wieloletniego przyjaciela. Prawie wszystkie utwory, które wykonuje w tym koncercie, zostały specjalnie dla niej zaaranżowane i w takim kształcie zabrzmiały po raz pierwszy.

 • Film

  Wtorek, 12 lipca 2022, 18:30

  Zamek Królewski, Warszawa, od 25 zł

  Udział biorą: Luciano Pavarotti, Plácido Domingo, José Carreras, Zubin Mehta, Nicoletta Mantovani, Mario Dradi, Paul Potts I inni.Reżyseria – Jean-Alexander Ntivyihabwa6 tysięcy widzów na widowni i 800 milionów przed telewizorami. Niezapomniany koncert Trzech Tenorów z okazji Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej we Włoszech w 1990 r. wszedł do historii. Zrealizowany w 30. rocznicę tego wydarzenia dokument, ukazuje od kulis koncert w Termach Karakalli oraz jego sequel w Los Angeles. Niepokazywane dotąd materiały nawiązują do zmagań Carrerasa z białaczką, a także rzucają snop światła na rywalizację i przyjaźń śpiewaków, „poker kontraktowy” oraz życie gwiazd opery.