Ta strona używa plików cookie. Dowiedz się więcej

Koncert finałowy: Maciej Obara, Dominik Wania & Atom String Quartet | 14. Letnia Akademia Jazzu

 • Koncert
 • Jazz
 • Polskie
 • Pod dachem

Koncert finałowy: Maciej Obara, Dominik Wania & Atom String Quartet | 14. Letnia Akademia Jazzu

Czwartek, 26 sierpnia 2021

19:00

od 30 zł
Kup bilet

Dominik Wania, Maciej Obara i Atom String Quartet wystąpią 29 sierpnia w Łodzi

Już 29 sierpnia w Klubie Wytwórnia pojawią się Dominik Wania, Maciej Obara oraz Atom String Quartet. Początek muzycznego przedsięwzięcia zaplanowano na godzinę 19:00. Emocje na najwyższym z możliwych poziomów gwarantowane!

Dominik Wania to jeden z bardziej rozpoznawalnych polskich muzyków jazzowych oraz klasycznych. Na swoim koncie ma m.in. Fryderyka. Dużą popularność przyniósł mu autorski album "Dominik Wania - Lonely Shadows".

Maciej Obara jest kompozytorem, saksofonistą. Specjalista od jazzu. Ma w dyskografii tak znane albumy, jak: "Three", "Manggha" oraz "Unloved". Również na jego koncie znajduje się Fryderyk.

Atom String Quartet składa się natomiast z czterech wybitnych artystów: Dawida Lubowicza (skrzypce), Krzysztofa Lenczowskiego (wiolonczela), Mateusza Smoczyńskiego (skrzypce) oraz Michała Zaborskiego (altówka). Kwartet został założony w 2009 roku i od tego czasu współpracował m.in. z takimi artystami, jak: Urszula Dudziak, Kayah, Adam Sztaba, Jerzy Maksymiuk czy też Krzesimir Dębski.

informacja organizatora

ATOM STRING QUARTET FEAT. MACIEJ OBARA I DOMINIK WANIA

Tradycyjnie, na finał festiwalu zaprezentujemy sekstet powoływany specjalnie na Letnią Akademię Jazzu, który poprowadzą jedni z najwybitniejszych polskich muzyków jazzowych. Muzykę dla tego niecodziennego składu napisał Maciej Obara - kompozytor i improwizator, człowiek w kultowym labelu ECM. Scenicznym partnerem Obary podczas finałowego koncertu będzie wybitny pianista - Dominik Wania, ostatnio współpracujący m.in. ze Zbigniewem Preisnerem.

Maciej Obara, polski saksofonista, kompozytor, improwizator charakteryzujący się rozpoznawalną frazą i silnym brzmieniem.

Artysta, który od początku kariery konsekwentnie rozwija swój własny język muzyczny. Podwójny zwycięzca nagrody Fryderyk 2018 w kategorii Artysta Roku i Album Roku, podwójny laureat ankiety czytelników Jazz Forum Jazz Top 2019 w kategorii Album Roku i Saksofonista Altowy Roku, laureat nagrody polskiego środowiska muzycznego Koryfeusz 2018.

Kwartet Macieja Obary został założony w 2012r. W jego skład wchodzą: Dominik Wania(fortepian), Ole Morten Vagan (kontrabas), Gard Nilssen (perkusja). Kwartet to czołówka europejskiej sceny jazzowej ,a każdy z jego członków charakteryzuje się indywidualnym brzmieniem wynikającym z różnorodnych muzycznych doświadczeń.

Obara zaprosił do zespołu silnych i dojrzałych artystów, którzy wspólnie tworzą muzykę kompletną, świadomą i przede wszystkim piękną. Po pięciu latach działalności kwartet Macieja Obary dostał zaproszenie od Manfreda Eichera do zarejestrowania materiału na nową płytę dla najważniejszej wytwórni jazzowej na świecie – ECM. We wrześniu 2017 r. nakładem tego monachijskiego wydawnictwa ukazała się płyta „Unloved”, a w październiku 2019 r. światło dzienne ujrzała kolejna płyta kwartetu dla tej prestiżowej wytwórni zatytułowana „ThreeCrowns”.

Pozycja Macieja Obary w jazzowym świecie nieustannie rośnie. W maju 2019 r. kwartet polskiego saksofonisty wygrał pierwszą nagrodę w prestiżowym konkursie „BMW Jazz Welt Award”.

Jury doceniło zespół przede wszystkim za „ogromną amplitudę emocji, dynamikę oraz możliwości ekspresji, którymi zaskoczył i zafascynował publiczność Maciej Obara i jego kwartet. To właśnie liryczność brzmienia Obary, siła kompozycji oraz spontaniczność i nieskrępowana siła improwizacji tego wybitnego zespołu sprawiły, że kwartet stał się tegorocznym zwycięzcą”.

inne wydarzenia w tym miejscu
 • 15. Letnia Akademia Jazzu - KARNET

  5.07 - 25.08.22

  Łódź

  Karnet upoważnia do wstępu na wszystkie wydarzenia 15. Letniej Akademii Jazzu oraz wszystkie koncerty w ramach International Jazz Platform.

 • MARTHE LEA BAND

  Jutro

  Łódź

  MARTHE LEA BAND to przedstawiciele młodej norweskiej sceny,którzy w pomysłowy sposób poruszają się w zakamarkach muzyki.Pokazała to w ostatnich latach w różnych kontekstach np. BuggeNew Conception of Jazz Wessltofta, w trio z Ayumi Tanaką i Thomasem Strønenem (ostatnio wydane przez ECM Records) orazz muzykami tj.: Axel Dörner i Alasdair Roberts. Swoją szczerą i mocnąekspresję, zawierającą pieśni ludowe , balansują w wyzwalającysposób na granicy gatunków.

 • RESINA & EIVIND AARSET

  Poniedziałek, 11 lipca 2022

  Łódź

  EIVIND AARSET to gitarzysta z wyjątkową muzyczną wizją, którapochłania i odzwierciedla wszystkie rodzaje muzyki, zachowującjednocześnie godny pozazdroszczenia indywidualizm i wysokiej jakościkunszt, który może rozciągać się od cichej intymności po palącąintensywność. Jego debiut jako lidera zespołu w Jazzland Recordingszostał opisany przez New York Times jako „(..) jeden z najlepszychalbumów elektrycznego jazzu (…)”, wyznaczając wysoki poziom, któryAarset konsekwentnie spełniał i przekraczał, zarówno w studiu, jaki podczas występów na żywo.RESINA to kompozytorka, wiolonczelistka, twórczyni muzyki teatralnej i filmowej. Jej pierwsze albumy („Resina” i „Traces”) ukazałysię nakładem zasłużonej oficyny Fat Cat Records, a entuzjastycznerecenzje ukazały się m.in.: w „Guardianie” czy w brytyjskim serwisie„The Line of Best Fit” prezentującym najlepszą nową muzykę. Mana koncie współpracę z artystami grającymi bardzo różne gatunkimuzyczne np. z: Christiną Vantzou, Hubertem Zemlerem, Zamilskączy NOONem. Jej utwory zawędrowały do nominowanego do Oscara„Królika po berlińsku”, na wybieg modowy domu Gucci oraz do trailera filmu „Dwóch papieży”. Jest również autorką ścieżki dźwiękowejdo gry typu visual novel zaty

 • SUZANNE, HEDVIG MOLLESTAD & Y-OTIS

  Wtorek, 12 lipca 2022

  Łódź

  SUZANNE to Maëlle Desbrosses, Hélène Duret i Pierre Tereygeol, młodziartyści pochodzący z Francji. Suzanne to szumiący głos, szepczący ponadczasowe wspomnienia, który tworzy pieśni ludowe nowego stulecia.Trio tworzy złożone, harmonijne kompozycje, spotykające się z tradycyjnymi rytmami, wymagającym muzycznym pisaniem i powszechnym improwizowanym językiem, który zawsze przekracza swoje granice.EDVIG MOLLESTAD z pewnością jest obecnie jedną z najciężej pracujących artystek na norweskiej scenie muzycznej. „Tempest Revisited”to jej trzeci album w ciągu zaledwie 18 miesięcy, a wszystkie są naniezmiennie wysokim poziomie artystycznym. Jej pierwszy solowy album – “Ekhidna” (2020), otrzymał nagrodę Spellemannpris (norweskie Grammy), pojawił się na kilku jazzowych i rockowych listach najlepszych płytroku i znalazł się w rankingu DownBeat „25 for the Future”. „TempestRevisited” sięga pamięcią do 1998 roku i początków Rune Grammofon.Był to rok wydania „Electric”, zebranych elektronicznych utworów ArneNordheima, jednego z największych norweskich kompozytorów. Byłto również rok, w którym fragmenty „The Tempest”, prawdopodobnienajbardziej cenionego i znanego utworu Nordheima, zostały wybrane dowykonania podczas otwarcia Parken, nowego domu kultury w Ålesund,miejscu urodzenia Hedvig Mollestad. Można by powiedzieć, że to wielki paradoks, iż jest to najbardziej liryczna i mniej agresywna kolekcja muzyki Hedvig. Z drugiej strony jest to dość dynamiczna płyta, z mnóstwemświateł i cieni oraz wystarczającą ilością dźwiękowych elementów,by przywołać żywioły, a potężny bęben Gran Cassa jest tylko jednymz nich. Wśród muzyków są starzy przyjaciele – Marte Eberson z zespołuEkhidna, Ivar Loe Bjørnstad z jej tria i Trond Frønes (Red Kite) na basie,a także trzyosobowa sekcja dęta.OTIS SANDSJÖ to pomysłodawca i główny mózg zespołu Y-OTIS. Przybył do Berlina ze Szwecji i wnosi do niego swoje własne, specyficzne gatunki i futurystyczne spojrzenie. Otis, po nagraniu solowej debiutanckiej płyty w 2018 r., powraca z materiałem Y-OTIS2. Wydawnictwem opiekuje się szanowana oficyna We Jazz Records. Brzmienie Otisa określa się jako „dźwiękową mozaikę”, łączącą w sobie różne mikro nastroje, inspirowane zarówno hip-hopem i elektroniką, jak i jazzem. Hipnotyzujące riffy saksofonowe i frag mentaryczny styl jazzowy łączą w sobie mocne melodie i funkowe bity, zachowując przy tym płynność.

podobne wydarzenia
 • Koncert
  LGBTQ
  Zagraniczne
  Pod dachem
  Drag show

  Wtorek, 8 listopada 2022, 19:00

  Atlas Arena, Łódź, od 1 zł

  Gwiazdy Rupaul’s Drag Race oczarują swoim występem 8 listopada 2022.Trixie Mattel, znana z 3 sezonu Rupaul’s Drag Race ma na koncie 3 albumy ("Two Birds", "One Stone" oraz "Barbara) oraz jest właścicielką odnoszącej sukcesy marki kosmetycznej Trixie Cosmetics. Oprócz tego publikuje na swoim kanale YouTube materiały z tras koncertowych i udziela się podczas “Twitch Tuesdays” podczas których zebrała już ponad 100 tys. dolarów na rzecz licznych organizacji charytatywnych. 'Hello, Hello" https://youtu.be/W2MMdbp8wgwKatya Zamolodchikova, która zadebiutowała w 2 edycji Rupaul’s Drag Race, jest współprowadzącą szalenie popularnej na YouTube serii "UNHhhh" oraz "I Like to Watch" na Netfliksie. Katya niedawno zakończyła liczące ponad 80 przystanków, globalne tournée teatralne i wydała swój pierwszy telewizyjny stand-up special ze wspomnianej trasy pt., "Help Me I'm Dying".Ding Dong!https://youtu.be/WXsV8HIWcTE Data: 8.11.2022 Start:19:00 Miejsce: Atlas Arena, Łódź Organiztor: Follow The Step Regulamin: www.followthestep.com/regulamin

 • Koncert
  Elektronika
  Zagraniczne
  Pod dachem
  Trasa

  Sobota, 12 listopada 2022, 19:00

  Atlas Arena, Łódź, od 139 zł

  Po prawie 10. latach od występu Hardwella na jednym z najważniejszych wydarzeń muzyki elektronicznej - Ultra Music Festival, pionier muzyki tanecznej i dwukrotny DJ nr. 1 na świecie, powrócił na scenę festiwalu zapowiadając nowy album i trasę koncertową "Rebels Never Die". Jesienią 2018 roku, po ponad dekadzie grania na największych festiwalach na świecie, Hardwell ogłosił, że bierze urlop od koncertowania. W poniedziałek 28 marca podczas Ultra Music Festival artysta na dobre powrócił do świata muzyki EDM, gdzie na mainstage przywitało go 150 tysięcy osób. Fani czekali na tę chwilę od ponad trzech lat. Ogłaszając światową trasę koncertową promującą swój nowy album “Rebels Never Die”, Hardwell wykorzystał swój występ na Ultra, aby zaznaczyć nową erę w swojej karierze. Nowy, składający się z 14 utworów album Hardwella, wydany przez jego wytwórnię Revealed Recordings, ma być przełomem w karierze jednej z największych gwiazd muzyki elektronicznej. Krążek ukaże się już 1 kwietnia!Nowa światowa trasa koncertowa “Rebels Never Die” zapewni fanom wyjątkowe, wielowymiarowe doświadczenie. Trasa obejmuje 24 daty na największych scenach w Europie, Azji, Ameryce Północnej i Południowej.Hardwell wystąpi 12 listopada w Atlas Arenie w Łodzi.Data: 12.11.2022 Miejsce: Atlas Arena, Łódź Organizator: Follow The Step

 • Koncert
  Elektronika
  Zagraniczne
  Pod dachem

  Piątek, 25 listopada 2022, 19:00

  Atlas Arena, Łódź, od 159 zł

  BONOBO, jeden z najważniejszych twórców elektronicznej i tanecznej sceny, jesienią tego roku zagra w Polsce aż 3 koncerty! Artysta z zespołem wystąpi 22.11 we Wrocławiu (Hala Stulecia), 23.11 w Krakowie (Krakó∑ Tauron Arena) i 25.11 w Łodzi (Atlas Arena).Bonobo (aka Simon Green)ma na koncie kilka nominacji donagrody Grammy,współpracę z takimi artystami jakErykah Badu, Ólafur Arnalds czy Jon Hopkins, remiksy dlaMichaela Kiwanuki, Gorillazczy London Grammar. W jego poprzedniej trasie „Migration" wzięło udział2 milionów widzów. Bonobo zagrał też wówczas znakomity, wyprzedany koncert w Warszawie. Niezwykłym powodzeniem cieszy się również jego tegoroczna trasa: niedawno artysta występował ażpięć dni z rzędu w słynnej londyńskiej Royal Albert Hall.Ostatni krążek Bonobo„Fragments"to jego najbardziej emocjonalna płyta i potwierdzenie wielkiego talentu twórcy. Album zyskał efektowny kształt w twórczym natchnieniu, w którym pomogła ucieczka Simona na łono dzikiej natury. Na krążku pojawiają się tacy goście jak Jamila Woods, Joji, Kadhja Bonet, Jordan Rakei, O'Flynn i Miguel Atwood-Ferguson. Płyta to kolejny dowód jego artystycznego rozwoju,12 znakomitych tanecznych groove'ów i poruszających piosenek. Bonobo udało się znaleźćbalans miedzy głębią i szczerością przekazu, a muzycznym, produkcyjnym kunsztem. „Przypomniałem sobie, jak bardzo kocham tłumy, ruch i ludzi łączących się ze sobą"- mówi Green. Ta euforia przebija jednak nie tylko z tanecznych kawałków uptempo, nawet najbardziej introspektywne i melancholijne utwory na "Fragments" wybrzmiewają tonemuniesienia i radości. Podobne emocje towarzyszyć nam będą podczas polskich koncertów Bonobo już w listopadzie. Widzimy się we Wrocławiu, Krakowie i Łodzi! Bonobo „Fragments Live Tour 2022”22.11 Hala Stulecia, Wrocław23.11.Tauron Arena Kraków , Kraków25.11. Atlas Arena, Łódź.