Koncert jazzowy Fundacji im. Zbigniewa Seiferta

  • Koncert

Koncert jazzowy Fundacji im. Zbigniewa Seiferta

Niedziela, 7 lipca 2019

18:00

od 20 
Kup biletBilety aktualnie niedostępne w Going.

KONCERT JAZZOWY FUNDACJI IM. ZBIGNIEWA SEIFERTA

W ramach 7. edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Emanacje, w okresie od 30 czerwca do 1 września 2019 roku, na terenie całego województwa małopolskiego zostanie zaprezentowanych 30 koncertów. Sercem przedsięwzięcia i centrum festiwalowym jest Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. Repertuar koncertów obejmuje recitale solowe, koncerty kameralne, jak również muzykę symfoniczną i jazz.

Niedziela, 7 lipca 2019, 19:00
Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego
Lusławice

Mateusz Smoczyński – skrzypce
Mario Forte – skrzypce
Benjamin „Benni” von Gutzeit – altówka

Kuba Płużek Trio:
Kuba Płużek – fortepian
Alan Wykpisz – kontrabas
Max Olszewski – perkusja

Mateusz Smoczyński - skrzypek jazzowy, zwycięzca II Międzynarodowego Jazzowego Konkursu Skrzypcowego im. Z. Seiferta. Uznany za jazzowego skrzypka roku 2017. Współpracował z takimi artystami jak: Branford Marsalis, Bobby McFerrin, Gil Goldstein, Glen Moore, Tomasz Stańko, Zbigniew Namysłowski, Urszula Dudziak, Vladislav “Adzik” Sendecki, Leszek Możdżeri i inni. Laureat nagrody “Grand Prix” w kategorii Nadzieja Roku 2007 plebiscytu Jazz Melomani. Jest autorem koncertu skrzypcowego “Adam’s Apple”, którego prawykonanie odbyło się w listopadzie 2018 roku w NOSPR. Współzałożyciel Atom String Quartet. Za płyty „Fade In” i „Places nagrodzony dwoma Fryderykami. W latach 2012- 2016 Smoczyński był pierwszym skrzypkiem w legendarnym merykańskim zespole – Turtle Island Quartet (zdobywcy m.in. dwóch nagród Grammy), z którym zagrał ponad 100 koncertów na najważniejszych amerykańskich scenach. W roku 2016 założył duet ze znakomitym wiolonczelistom Stephanem Braunem.

Mario Forte – gra na skrzypcach od 3 roku życia. Absolwent Konserwatorium Muzyki i Tańca w Paryżu. Studiował m.in. u Didiera Lockwooda, Glenna Ferrisa, Dominique’a Juchorsa i Idy Haendel. Założyciel orkiestry String Lab Ensemble. Zdobywca III oraz I nagrody podczas II i III Międzynarodowego Jazzowego Konkursu Skrzypcowego im. Z. Seiferta.Swoim domem uczynił Nowy Jork gdzie współpracuje z licznymi muzykami, m.in. z brazylijskim perkusistą Sergio Krakowskim, skrzypkiem Markiem Feldmanem, izraelskim klarnecistą Anatem Cohenem. We Francji, gdzie nagrał swój pierwszy album z ponad stuosobową orkiestrą, wystąpił również na licznych festiwalach jazzowych, m.in. z Richardem Boną; czasem jako członek jego zespołu. W Szwajcarii stworzył w 2015 r. festiwal Artempo, na którym występował i dla którego komponował jako jego dyrektor artystyczny. Obecnie, poza działalnością muzyczną, jest zaangażowany w produkcję filmu, przekładającego na język obrazów jego artystyczne koncepcje oraz osobistą wizję stanu współczesnej kultury. Benjamin „Benni” von Gutzeit urodził się w niemieckim Bochum w muzycznej rodzinie. Naukę gry na altówce rozpoczął w wieku 4 lat. Laureat dwóch edycji „Jugend Musiziert”. W wieku 14 lat wyruszył w tournée koncertowe po Japonii. Studiował w Konserwatorium w Linz u Andreasa Schreibera oraz Konserwatorium w Amsterdamie pod okiem saksofonistów Ferdinanda Povela i Jaspera Bloma oraz gitarzysty Jessego van Rullera. Brał udział w wielu projektach, w tym m.in. Elastic Jargon Maurice’a Horsthuisa, Starvinsky Orkestar Martina Fondse’a, Laetitia van Krieken Big Bang, Celano-Baggiani-Group oraz Wicked Jazz Sounds, North Sea Jazz Festival. W 2010 roku przeniósł się do Nowego Jorku. Był pierwszym altowiolistą, który uzyskał tytuł magistra Wydziału Jazzowego Manhattan School of Music. Występował i nagrywał z wieloma znakomitymi muzykami, m.in. z Markiem Feldmanem,
Matthew Herbertem, Ernstem Reijsegerem, Lindą Oh, Cyrusem Chestnutem oraz Davem Liebmanem. Od 2012 roku występuje jako altowiolista w utytułowanym nagrodą Grammy zespole jazzowym „Turtle Island Quartet”.

Kuba Płużek Trio:

Kuba Płużek - Kompozytor i pianista jazzowy. Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach. Jeden z najbardziej utalentowanych i kreatywnych instrumentalistów polskiej sceny muzycznej. Finalista Montreux Piano Competition, nominowany do nagrody Fryderyk 2015, zwycięzca i finalista najważniejszych polskich oraz międzynarodowych konkursów jazzowych. Współpracował m.in. z Januszem Muniakiem, Zbigniewem Wegehauptem Arkiem Skolikiem, Wayne Dockery, Michałem Urbaniakiem, Gregiem Osby, Nigelem Kennedym, Maciejem Sikałą, Bronisławem Suchankiem.
Pod koniec 2018 roku wydał płytę pt. „Creationism”, która składa się w dużej mierze z materiału improwizowanego, stworzonego przy pomocy syntezatora i przestrojonego fortepianu. Niedawno w Londynie zakończył nagranie solowego albumu na którym jedną z głównych ról będzie pełnić rezonator magnetyczny, który poszerza możliwości wykonawcze i brzmieniowe fortepianu korzystając z nieznanych dotąd technik wydobywania dźwięku, nowych gestów i ruchów ręką na klawiaturze.

Alan Wykpisz – kontrabasista, absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie oraz w Katowicach, doktorant Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Laureat takich konkursów jak Jazz Hoeilaart 2011, Bass Copenhagen 2012 czy Jazz Nad Odrą 2015. Koncertował na wielu festiwalach w krajach takich jak Kuwejt, Katar, Hiszpania, USA, Kanada, Belgia, Chiny, Indonezja czy Indie. Wraz z zespołem High Definition Quartet był nominowany do nagrody FRYDERYK 2014 (Płyta „Hopasa”) , a z Triem Mateusza Gawędy do FRYDERYKA 2016 za „Overnight Tales” za najlepszy debiut fonograficzny . Koncertował z takimi artystami jak Janusz Muniak, Randy Brecker, Dave Liebman, Adam Pierończyk czy Michał Urbaniak.

Maksymilian Olszewski – perkusista, absolwent bydgoskiej Szkoły Muzycznej w klasie Mirosława Żyty,  oraz absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie profesorów Łukasza Żyty i Wojciecha Fedkowicza . Laureat I nagrody w konkursie Mapex Drummer of Tommorrow w Opolu , II miejsca na festiwalu Jazz Juniors  oraz Grand Prix Jazz Juniors i Krokus Jazz Festival. Koncertuje w Polsce oraz wielu krajach Europy (Serbia, Rumunia, Niemcy, Czechy, Słowacja, Węgry), ale także w Chinach. Ma na koncie 5 albumów płytowych: Zielnik Polski - Joanna Słowińska , Siła – The Flash, Stanisław Słowiński Quintet - Landscapes too easy to explain , Orkiestra Radia Pik - Młodym być , Sophia Grand Club - 4 a.m z legendarnym basistą Vitoldem Rekiem. Członek wielu zespołów (3Kings, TheFlash,
Kuba Banaszek Quartet, Vibe Quartet, Vehemence Quartet, Sophia Grand Club).

Na wydarzenie dostępne są bilety ULGOWE ze zniżką 50%, zniżkę można uzyskać stosując kod rabatowy EMANACJE w koszyku. Grupy uprawnione do wejścia na wydarzenie na podstawie biletów ulgowych: uczniowie, studenci do 26 roku życia, renciści, emeryci, osoby z niepełnosprawnościami.