Ta strona używa plików cookie. Dowiedz się więcej

Kwaśny Deszcz / Leszek Możdżer Solo | 14. Letnia Akademia Jazzu

 • Koncert
 • Festiwale muzyczne
 • Jazz
 • Polskie
 • Pod dachem

Kwaśny Deszcz / Leszek Możdżer Solo | 14. Letnia Akademia Jazzu

Czwartek, 5 sierpnia 2021

19:00

od 80 zł
Kup bilet

Kwaśny Deszcz i Leszek Możdżer zaprezentują się 5 sierpnia w Łodzi

5 sierpnia to wyjątkowy dzień dla mieszkańców Łodzi oraz zagorzałych zwolenników muzyki jazz. To właśnie w czwartkowy wieczór (o godzinie 19:00) w Klubie Wytwórnia zaprezentują się zespół Kwaśny Deszcz oraz Leszek Możdżer.

 1. Letnia Akademia Jazzu w Łodzi zapowiada się naprawdę ekscytująco. Grupa Kwaśny Deszcz składa się z trzech artystów: Stanisława Aleksandrowicza (perkusja), Kacpra Krupy (saksofon) i Piotra Cienkowskiego (kontrabas). Na scenie starają się łączyć poważne brzmienia z awangardą i muzyką alternatywną. Są w tym znakomici, dlatego na każdym koncercie spotykają się z ogromną sympatią ze strony publiczności.

Po zespole Kwaśny Deszcz na scenę wejdzie Leszek Możdżer, a więc wybitny pianista jazzowy i kompozytor, który jest jednocześnie producentem muzycznym. Znany ze swojej oryginalności i czystego profesjonalizmu. Tworzeniem muzyki zajmuje się od wielu długich lat. Wśród albumów solowych na szczególne uznanie zasługują: "Chopin-Impresje", "Piano" czy też "Komeda". Ceniony przez wielu uznanych artystów z którymi współpracował (m.in. Kazik Staszewski, Tomasz Stańko i Eldo).

występują

informacja organizatora

CZĘŚĆ I: KWAŚNY DESZCZ W pierwszej części wieczoru zaprezentujemy debiutujący zespół KWAŚNY DESZCZ.

Kwaśny Deszcz to free jazzowe trio w składzie: Stanisław Aleksandrowicz na perkusji, Kacper Krupa na saksofonie tenorowym, Piotr Cienkowski na kontrabasie.

To zespół złożony z przedstawicieli młodej, niezależnej i alternatywnej sceny jazzowej. Trio wyłoniło się z poznańskiego sekstetu Anomalia (wszyscy członkowie są także muzykami tej formacji).

Zespół oscyluje wokół szeroko pojętego freejazzu spod znaku Ornette’a Coleman’a , europejskiej awangardy oraz współczesnej muzyki poważnej.

Kacper Krupa - saksofonista, który od początku swojej muzycznej ścieżki stawia na oryginalność i ciągłe poszukiwania. Objawia się to przede wszystkim w jego kompozycjach, brzmieniu oraz języku improwizacji. Inspiruje się wieloma gatunkami, z czego najistotniejszy dla niego jest free jazz oraz muzyka klasyczna XX w. Jest członkiem i współtwórcą zespołów tj.: Anomalia, Uzurii Friends Tones Quartet.

Piotr Cienkowski – kontrabasista z klasycznym wykształceniem i jazzowym przeznaczeniem. Jest studentem V roku kontrabasu klasycznego w Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie profesora Piotra Czerwińskiego oraz studentem II roku kompozycji aranżacji w klasie Krzesimira Dębskiego na tej samej uczelni. Bierze czynny udział w rozmaitych projektach orkiestrowych i kameralnych. W listopadzie 2017 roku zajął II miejsce w X. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Kontrabasowego im. Adama Bronisława Ciechańskiego.

Stanisław Aleksandrowicz – młody perkusista czerpiący inspiracje z wielu źródeł, począwszy od współczesnej literatury perkusji klasycznej, przez brzmienia jazzu oraz muzyki free/impro rodem ze Skandynawii, po współczesne rytmy muzyki latynoskiej oraz hip hop. Koncertował m.in. na deskach Filharmonii Gorzowskiej i Filharmonii Koszalińskiej, Tauron Areny czy Torwaru, współpracował w ramach festiwalu Made in Chicago z legendą AACM Arim Brownem. Laureat I nagrody na IX Hanza Jazz Festiwal, III nagrody na VII RCK PRO JAZZ i II nagrody na VIII RCK PRO JAZZ. ‍

CZĘŚĆ II: LESZEK MOŻDŻER SOLO Leszek Możdżer jest jednym z najwybitniejszych polskich muzyków jazzowych. To pianista światowej klasy, odważny eksplorator i oryginalny twórca, wyróżniający się własnym językiem muzycznym. Urodził się 23 marca 1971 roku w Gdańsku. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w piątym roku życia i przeszedłszy wszystkie szczeble edukacji uzyskał dyplom gdańskiej Akademii Muzycznej w 1996 roku. Jazzem zainteresował się w klasie maturalnej. Ostrogi zdobył w zespole klarnecisty Emila Kowalskiego, a pierwszą próbę z zespołem Miłość odbył na swoje 20. urodziny. We wczesnych latach działalności muzycznej był również członkiem kwartetu Zbigniewa Namysłowskiego. W roku 1992 otrzymał wyróżnienie indywidualne na Jazz Juniors i była to pierwsza kropla obfitego deszczu nagród, jakie miały spaść na niego przez następne lata. Od tamtego czasu zwyciężał we wszystkich kolejnych ankietach czytelników „Jazz Forum” w kategorii ‘Fortepian’ i został też wielokrotnie uznany Muzykiem Roku.

Leszek Możdżer nagrywał płyty z najwybitniejszymi polskimi muzykami jazzowymi: Tomaszem Stańką (Pożegnanie z Marią), Januszem Muniakiem (One And Four), Michałem Urbaniakiem (Live In Holy City), Piotrem Wojtasikiem (Lonely City i Quest z Billym Harperem oraz Hope z Dave’em Liebmanem), Adamem Pierończykiem (Live In Sofia i 19-9-1999), Henrykiem Miśkiewiczem (Ja nie chcę spać), Anną Marią Jopek (m.in. Bosa, Barefoot, Upojenie, Farat). Nagrywał też ze Zbigniewem Preisnerem (m.in. przy Requiem dla mojego przyjaciela oraz 10 łatwych utworach na fortepian). Od lat współpracuje również z mieszkającym w Los Angeles Janem Kaczmarkiem (nagrania dla wytwórni 20th Century Fox oraz Mira Max) – wliczając w to nagranie nagrodzonej Oscarem muzyki do Finding Neverland.

Możdżer koncertował i nagrywał też z międzynarodowymi gwiazdami takimi jak : David Friesen, Pat Metheny, Arthur Blythe, Buster Williams, Billy Harper, Joe Lovano, Archi Shepp, David Liebman, Charles Fox, Lester Bowie, David Gilmour, Marcus Miller, John Scofield, Steve Swallow, Eddi Daniels, Tan Dun. Pianista najpełniej odnajduje się w projektach solowych i autorskiego trio z Larsem Danielssonem i Zoharem Fresco.Od roku 2011 Leszek Możdżer jest Dyrektorem artystycznym plenerowego festiwalu muzycznego nad Jeziorem Strzeszyńskim w Poznaniu – Enter Music Festival. Leszek Możdżer objawia się zatem jako twórca nowej stylistyki w muzyce jazzowej, gdzie brzmienie i klimat budowane są impresją oraz nastrojem i niepowtarzalnym autorskim stylem wykonawczym. Może właśnie dlatego pianista przyjmowany jest jako elokwentny twórca jazzu młodego pokolenia: wyrafinowana propozycja artystyczna, złożona z muzycznych fascynacji i odkryć Leszka Możdżera – najpopularniejszego dzisiaj muzyka jazzowego w Polsce.

inne wydarzenia w tym miejscu
 • 15. Letnia Akademia Jazzu - KARNET

  5.07 - 25.08.22

  Łódź

  Karnet upoważnia do wstępu na wszystkie wydarzenia 15. Letniej Akademii Jazzu oraz wszystkie koncerty w ramach International Jazz Platform.

 • MARTHE LEA BAND

  Dzisiaj

  Łódź

  MARTHE LEA BAND to przedstawiciele młodej norweskiej sceny,którzy w pomysłowy sposób poruszają się w zakamarkach muzyki.Pokazała to w ostatnich latach w różnych kontekstach np. BuggeNew Conception of Jazz Wessltofta, w trio z Ayumi Tanaką i Thomasem Strønenem (ostatnio wydane przez ECM Records) orazz muzykami tj.: Axel Dörner i Alasdair Roberts. Swoją szczerą i mocnąekspresję, zawierającą pieśni ludowe , balansują w wyzwalającysposób na granicy gatunków.

 • RESINA & EIVIND AARSET

  Jutro

  Łódź

  EIVIND AARSET to gitarzysta z wyjątkową muzyczną wizją, którapochłania i odzwierciedla wszystkie rodzaje muzyki, zachowującjednocześnie godny pozazdroszczenia indywidualizm i wysokiej jakościkunszt, który może rozciągać się od cichej intymności po palącąintensywność. Jego debiut jako lidera zespołu w Jazzland Recordingszostał opisany przez New York Times jako „(..) jeden z najlepszychalbumów elektrycznego jazzu (…)”, wyznaczając wysoki poziom, któryAarset konsekwentnie spełniał i przekraczał, zarówno w studiu, jaki podczas występów na żywo.RESINA to kompozytorka, wiolonczelistka, twórczyni muzyki teatralnej i filmowej. Jej pierwsze albumy („Resina” i „Traces”) ukazałysię nakładem zasłużonej oficyny Fat Cat Records, a entuzjastycznerecenzje ukazały się m.in.: w „Guardianie” czy w brytyjskim serwisie„The Line of Best Fit” prezentującym najlepszą nową muzykę. Mana koncie współpracę z artystami grającymi bardzo różne gatunkimuzyczne np. z: Christiną Vantzou, Hubertem Zemlerem, Zamilskączy NOONem. Jej utwory zawędrowały do nominowanego do Oscara„Królika po berlińsku”, na wybieg modowy domu Gucci oraz do trailera filmu „Dwóch papieży”. Jest również autorką ścieżki dźwiękowejdo gry typu visual novel zaty

 • SUZANNE, HEDVIG MOLLESTAD & Y-OTIS

  Wtorek, 12 lipca 2022

  Łódź

  SUZANNE to Maëlle Desbrosses, Hélène Duret i Pierre Tereygeol, młodziartyści pochodzący z Francji. Suzanne to szumiący głos, szepczący ponadczasowe wspomnienia, który tworzy pieśni ludowe nowego stulecia.Trio tworzy złożone, harmonijne kompozycje, spotykające się z tradycyjnymi rytmami, wymagającym muzycznym pisaniem i powszechnym improwizowanym językiem, który zawsze przekracza swoje granice.EDVIG MOLLESTAD z pewnością jest obecnie jedną z najciężej pracujących artystek na norweskiej scenie muzycznej. „Tempest Revisited”to jej trzeci album w ciągu zaledwie 18 miesięcy, a wszystkie są naniezmiennie wysokim poziomie artystycznym. Jej pierwszy solowy album – “Ekhidna” (2020), otrzymał nagrodę Spellemannpris (norweskie Grammy), pojawił się na kilku jazzowych i rockowych listach najlepszych płytroku i znalazł się w rankingu DownBeat „25 for the Future”. „TempestRevisited” sięga pamięcią do 1998 roku i początków Rune Grammofon.Był to rok wydania „Electric”, zebranych elektronicznych utworów ArneNordheima, jednego z największych norweskich kompozytorów. Byłto również rok, w którym fragmenty „The Tempest”, prawdopodobnienajbardziej cenionego i znanego utworu Nordheima, zostały wybrane dowykonania podczas otwarcia Parken, nowego domu kultury w Ålesund,miejscu urodzenia Hedvig Mollestad. Można by powiedzieć, że to wielki paradoks, iż jest to najbardziej liryczna i mniej agresywna kolekcja muzyki Hedvig. Z drugiej strony jest to dość dynamiczna płyta, z mnóstwemświateł i cieni oraz wystarczającą ilością dźwiękowych elementów,by przywołać żywioły, a potężny bęben Gran Cassa jest tylko jednymz nich. Wśród muzyków są starzy przyjaciele – Marte Eberson z zespołuEkhidna, Ivar Loe Bjørnstad z jej tria i Trond Frønes (Red Kite) na basie,a także trzyosobowa sekcja dęta.OTIS SANDSJÖ to pomysłodawca i główny mózg zespołu Y-OTIS. Przybył do Berlina ze Szwecji i wnosi do niego swoje własne, specyficzne gatunki i futurystyczne spojrzenie. Otis, po nagraniu solowej debiutanckiej płyty w 2018 r., powraca z materiałem Y-OTIS2. Wydawnictwem opiekuje się szanowana oficyna We Jazz Records. Brzmienie Otisa określa się jako „dźwiękową mozaikę”, łączącą w sobie różne mikro nastroje, inspirowane zarówno hip-hopem i elektroniką, jak i jazzem. Hipnotyzujące riffy saksofonowe i frag mentaryczny styl jazzowy łączą w sobie mocne melodie i funkowe bity, zachowując przy tym płynność.

podobne wydarzenia
 • Koncert
  LGBTQ
  Zagraniczne
  Pod dachem
  Drag show

  Wtorek, 8 listopada 2022, 19:00

  Atlas Arena, Łódź, od 1 zł

  Gwiazdy Rupaul’s Drag Race oczarują swoim występem 8 listopada 2022.Trixie Mattel, znana z 3 sezonu Rupaul’s Drag Race ma na koncie 3 albumy ("Two Birds", "One Stone" oraz "Barbara) oraz jest właścicielką odnoszącej sukcesy marki kosmetycznej Trixie Cosmetics. Oprócz tego publikuje na swoim kanale YouTube materiały z tras koncertowych i udziela się podczas “Twitch Tuesdays” podczas których zebrała już ponad 100 tys. dolarów na rzecz licznych organizacji charytatywnych. 'Hello, Hello" https://youtu.be/W2MMdbp8wgwKatya Zamolodchikova, która zadebiutowała w 2 edycji Rupaul’s Drag Race, jest współprowadzącą szalenie popularnej na YouTube serii "UNHhhh" oraz "I Like to Watch" na Netfliksie. Katya niedawno zakończyła liczące ponad 80 przystanków, globalne tournée teatralne i wydała swój pierwszy telewizyjny stand-up special ze wspomnianej trasy pt., "Help Me I'm Dying".Ding Dong!https://youtu.be/WXsV8HIWcTE Data: 8.11.2022 Start:19:00 Miejsce: Atlas Arena, Łódź Organiztor: Follow The Step Regulamin: www.followthestep.com/regulamin

 • Koncert
  Elektronika
  Zagraniczne
  Pod dachem
  Trasa

  Sobota, 12 listopada 2022, 19:00

  Atlas Arena, Łódź, od 139 zł

  Po prawie 10. latach od występu Hardwella na jednym z najważniejszych wydarzeń muzyki elektronicznej - Ultra Music Festival, pionier muzyki tanecznej i dwukrotny DJ nr. 1 na świecie, powrócił na scenę festiwalu zapowiadając nowy album i trasę koncertową "Rebels Never Die". Jesienią 2018 roku, po ponad dekadzie grania na największych festiwalach na świecie, Hardwell ogłosił, że bierze urlop od koncertowania. W poniedziałek 28 marca podczas Ultra Music Festival artysta na dobre powrócił do świata muzyki EDM, gdzie na mainstage przywitało go 150 tysięcy osób. Fani czekali na tę chwilę od ponad trzech lat. Ogłaszając światową trasę koncertową promującą swój nowy album “Rebels Never Die”, Hardwell wykorzystał swój występ na Ultra, aby zaznaczyć nową erę w swojej karierze. Nowy, składający się z 14 utworów album Hardwella, wydany przez jego wytwórnię Revealed Recordings, ma być przełomem w karierze jednej z największych gwiazd muzyki elektronicznej. Krążek ukaże się już 1 kwietnia!Nowa światowa trasa koncertowa “Rebels Never Die” zapewni fanom wyjątkowe, wielowymiarowe doświadczenie. Trasa obejmuje 24 daty na największych scenach w Europie, Azji, Ameryce Północnej i Południowej.Hardwell wystąpi 12 listopada w Atlas Arenie w Łodzi.Data: 12.11.2022 Miejsce: Atlas Arena, Łódź Organizator: Follow The Step

 • Koncert
  Elektronika
  Zagraniczne
  Pod dachem

  Piątek, 25 listopada 2022, 19:00

  Atlas Arena, Łódź, od 159 zł

  BONOBO, jeden z najważniejszych twórców elektronicznej i tanecznej sceny, jesienią tego roku zagra w Polsce aż 3 koncerty! Artysta z zespołem wystąpi 22.11 we Wrocławiu (Hala Stulecia), 23.11 w Krakowie (Krakó∑ Tauron Arena) i 25.11 w Łodzi (Atlas Arena).Bonobo (aka Simon Green)ma na koncie kilka nominacji donagrody Grammy,współpracę z takimi artystami jakErykah Badu, Ólafur Arnalds czy Jon Hopkins, remiksy dlaMichaela Kiwanuki, Gorillazczy London Grammar. W jego poprzedniej trasie „Migration" wzięło udział2 milionów widzów. Bonobo zagrał też wówczas znakomity, wyprzedany koncert w Warszawie. Niezwykłym powodzeniem cieszy się również jego tegoroczna trasa: niedawno artysta występował ażpięć dni z rzędu w słynnej londyńskiej Royal Albert Hall.Ostatni krążek Bonobo„Fragments"to jego najbardziej emocjonalna płyta i potwierdzenie wielkiego talentu twórcy. Album zyskał efektowny kształt w twórczym natchnieniu, w którym pomogła ucieczka Simona na łono dzikiej natury. Na krążku pojawiają się tacy goście jak Jamila Woods, Joji, Kadhja Bonet, Jordan Rakei, O'Flynn i Miguel Atwood-Ferguson. Płyta to kolejny dowód jego artystycznego rozwoju,12 znakomitych tanecznych groove'ów i poruszających piosenek. Bonobo udało się znaleźćbalans miedzy głębią i szczerością przekazu, a muzycznym, produkcyjnym kunsztem. „Przypomniałem sobie, jak bardzo kocham tłumy, ruch i ludzi łączących się ze sobą"- mówi Green. Ta euforia przebija jednak nie tylko z tanecznych kawałków uptempo, nawet najbardziej introspektywne i melancholijne utwory na "Fragments" wybrzmiewają tonemuniesienia i radości. Podobne emocje towarzyszyć nam będą podczas polskich koncertów Bonobo już w listopadzie. Widzimy się we Wrocławiu, Krakowie i Łodzi! Bonobo „Fragments Live Tour 2022”22.11 Hala Stulecia, Wrocław23.11.Tauron Arena Kraków , Kraków25.11. Atlas Arena, Łódź.