Ta strona używa plików cookie. Dowiedz się więcej

Letni przegląd filmowy POD WSPÓLNYM NIEBEM / "EPITAFIUM"

  • Film
  • Free
  • W plenerze
  • Film fabularny
  • Film dokumentalny

Letni przegląd filmowy POD WSPÓLNYM NIEBEM / "EPITAFIUM"

Środa, 20 lipca 2022

20:15

Free
Kup bilet
informacja organizatora

Poznawaj kino na leżakach i z międzykulturowej perspektywy! Centrum Myśli Jana Pawła II przez całe wakacje zaprasza na przegląd filmowy „Pod wspólnym niebem”.

W każdą środę na dziedzińcu Kamienicy Artystycznej przy ul. Foksal 11 w Warszawie widzowie będą mogli oglądać filmy z Ukrainy, Białorusi, Gruzji i Indii – krajów, z których przybysze stanowią coraz liczniejszą grupę mieszkańców Warszawy.

Wstęp wolny.

Plan spotkania:
20:15 – rozmowa z zaproszonym gościem
21:00 – seans filmowy

REPERTUAR

13 lipca godz. 20:15 – ATLANTYDA (2019, Ukraina)
reż. Walentyn Wasjanowycz
fabularny, 108’
Wschodnia Ukraina, niedaleka przyszłość. Pustynia nienadająca się do zamieszkania przez ludzi. Siergiej, były żołnierz cierpiący na zespół stresu pourazowego, ma problem z przystosowaniem się do nowej rzeczywistości. Przyłącza się do ochotniczej misji Czarny Tulipan, której członkowie ekshumują zwłoki żołnierzy. Tą pracą stara się zwalczać swoją traumę i szukać sił, by dalej żyć. Czy w końcu nauczy się żyć bez wojennej traumy i zaakceptuje siebie takim, jakim jest?

20 lipca godz. 20:15 – PEWNEGO RAZU W KALKUCIE (2021, Indie)
reż. Aditya Vikram Sengupta
fabularny, 131’
Inspirowany prawdziwymi wydarzeniami film opowiadający o życiu pogrążonej w żałobie matki i żony w separacji, próbujących desperacko odnaleźć nową tożsamość, miłość i niezależność. Oniryczny nastrój tego cichego, ale epickiego dzieła, który Sengupta oparł na historiach prawdziwych ludzi i miejsc ze swojego rodzinnego miasta, znakomicie rymuje się ze "Spragnionymi miłości" Wong Kar Waia. Warto się w ten świat zanurzyć, wciągnąć w płuca zapach nocnej Kalkuty, poznać jej tajemnice.

27 lipca godz. 20:15 – CO WIDZIMY, PATRZĄC W NIEBO (2021, Gruzja)
reż. Alexandre Koberidze
fabularny, 150’
Lato, piękne, prastare gruzińskie miasto Kutaisi. Na Lisę i Giorgiego, parę u progu miłości, spada klątwa – we śnie przechodzą tajemniczą przemianę i następnego dnia widzą w lustrze obcą, nie swoją twarz. Gdy przychodzą na umówione spotkanie, nie mogą się rozpoznać. Los jednak chce, by pozostali blisko siebie.

3 sierpnia godz. 20:15
CZYSTA SZTUKA (2019)
reż. Maksim Szwed
dokument, 51’
Zagadkowy artysta zjawia się w różnych częściach Mińska. Rozkłada płótno i zaczyna malować. Spod jego pędzla wychodzą tajemnicze figury geometryczne, prostokąty i kwadraty… Na ulicach miasta toczy się życie. Zaciekawieni przechodnie spontanicznie podchodzą do malarza i pytają, co tworzy. Mężczyzna nie zdradza tajemnicy, w odpowiedzi pytając, co sami widzą na płótnie. Krok po kroku coraz bliżej poznajemy artystę. To Zahar Cudin, jeden z bardziej obiecujących białoruskich malarzy. Czym są prostokąty i kwadraty, które maluje i dlaczego to robi…? Rozwiązanie zagadki dla wielu będzie zaskoczeniem.

BIAŁORUŚ | EPITAFIUM (2020)
reż. Wiktar Aśliuk
dokument, 28’
Białoruska nekropolia. Dla jednych to miejsce spotkań ze zmarłymi bliskimi, przestrzeń skupienia i modlitwy, nieliczni poszukują śladów przeszłości, niektórzy spacerują, a jeszcze inni spędzają czas na… rodzinnym biesiadowaniu. Obok spacerowiczów i kontemplujących między grobami czasem przemykają koty, a z drzew wyglądają wiewiórki. Pogrążony w śmiertelnej ciszy cmentarz czasami ożywa, a wszystkiemu przyglądają się zatrzymane w czasie portrety nagrobne.

BIAŁORUŚ | SOYKA (2021)
reż. Anastasiya Serhiyenia
short, 15’
Białoruska emigrantka Anna żyje pod nieustanną presją i podejmuje zazwyczaj desperackie kroki, by zrealizować swoje twórcze marzenia i odnieść sukces w Nowym Jorku. Jednocześnie, tworzy alternatywną historię swojego życia by zaimponować, mieszkającej wciąż w Białorusi, babci.

10 sierpnia godz. 20:15 – THE GREAT INDIAN KITCHEN (2021, Indie)
reż. Jeo Baby
fabularny, 100’
Historia świeżo poślubionej kobiety, wykształconej tancerki, która stara się być uległą żoną w zaaranżowanym małżeństwie z nauczycielem z tradycyjnej hinduskiej rodziny. Z czasem, gdy pierwsze zauroczenie mija, wydarzenia zaczynają przybierać niespodziewany obrót.

17 sierpnia godz. 20:15 – OLGA (2021, Ukraina)
reż. Elie Grappe
fabularny, 85’
Rok 2013 – Olga, utalentowana i pełna pasji 15-letnia ukraińska gimnastyczka, która niedawno przybyła do Szwajcarii stara się o miejsce w Narodowym Centrum Sportu. Kiedy w Kijowie wybucha bunt Euromajdanu, w którym biorą udział także jej krewni, ukraińska rewolucja wkracza z impetem w jej życie i wstrząsa wszystkim.

24 sierpnia godz. 20:15 – BRIGHTON 4th (2021, Gruzja)
reż. Levan Koguashvili
fabularny, 95’
Kachi, były gruziński zapaśnik, rusza w podróż z Tbilisi do Brighton Beach na Brooklynie, aby pomóc swojemu synowi Soso uporać się z hazardowym długiem, co prowadzi do sytuacji równie często komicznych, co tragicznych.
Nagrody:
Gruzińki kandydat do Oscara 2022
Najlepszy międzynarodowy film fabularny – TRIBECA FILM FESTIVAL.\

31 sierpnia godz. 20:15 – KRYSZTAŁ (2018, Białoruś)
reż. Daria Żuk
fabularny, 95’
Historia Eweliny — młodej Białorusinki, która marzy o przeprowadzce do Chicago, gdzie mogłaby rozwijać swoje pasje związane z muzyką house. Choć uzyskanie wizy do USA to trudne przedsięwzięcie, zdeterminowana by opuścić kraj dziewczyna podejmuje ryzyko i na czarnym rynku kupuje oświadczenie pracodawcy o gotowości do zatrudnienia. „Kryształ” to opowieść o kobiecie, ale i społeczeństwie, które wyczekuje lepszej przyszłości, i gdzie pojęcia własnej tożsamości i przynależności wciąż jeszcze nie zostały zdefiniowanie.

7 września godz. 20:15 – wieczór etiud i krótkich metraży, zrealizowanych przez studentów i absolwentów polskich szkół filmowych i kursów Wajda School.

inne terminy
10Sie
Środa, 20:15
od Free
WYBIERZ
17Sie
Środa, 20:15
od Free
WYBIERZ
24Sie
Środa, 20:15
od Free
WYBIERZ
31Sie
Środa, 20:15
od Free
WYBIERZ