Maria De Buenos Aires - Premiera

  • Teatr

Maria De Buenos Aires - Premiera

Sobota, 18 stycznia 2020

20:00

TBA
Kup biletBilety aktualnie niedostępne w Going.

Premiera spektaklu
Jeśli szukać tego najbardziej szczególnego dzieła w dorobku ojca Tango Nuevo – Astora Piazzolli – pozycji, która w sposób jednoznaczny ugruntowałaby jego niekwestionowane miejsce w poczcie największych indywidualności muzyki XX wieku, to bezspornie jest nim „Maria de Buenos Aires”. Jedni nazywają ją operą złożoną z tang i milong, utrzymaną w głównym nurcie Tango Nuevo, inni – operetką, rozpisaną na ludzkie emocje, pasje, słabości i miłość, opartą na frazach zakazanego, brudnego tańca. Sam Piazzolla mówił, że tytułowa Maria jest personifikacją Buenos Aires – miasta pięknego, ale kryjącego w sobie również mroczne, nieznane zaułki.

Tango Nuevo to muzyka, którą krytycy definiują w sposób dosyć barwny. Samego Piazzollę czynią kimś, kto tango – taniec zakazany, brudny, aż kipiący od erotyzmu – z portowych zamtuzów wyprowadził na filharmoniczne salony. Z dziełem tym mierzyli się wybitni skrzypkowie i mistrzowie bandoneonu. Sam Gidon Kremer, którego rejestracja płytowa „Maria de Buenos Aires” to interpretacja wzorcowa, mówił: „To muzyka pełna wirtuozerii, emocji i głębi, tak typowych dla dzieł innego mistrza, Nicolo Paganiniego. Bije z niej romantyzm i determinacja, uczucia tak silne, że potrafią pchnąć do zbrodni”.

Reżyser: Michał Znaniecki

Obsada: Marek Kaliszuk, Darek Niebudek jako El Duende, Alicja Węgorzewska, Gosha Kowalinska jako María, La Sombra de María, Mikołaj Adamczak, Hubert Stolarski jako La Voz de un Payador / Una Voz de Ese Domingo, Miłosz Gałaj, Andres Martorell jako Porteño Gorrión con Sueño / Analista Primero, Wojtek Soko Sokolnicki, Paweł Strymiński jako Ladrón Antiguo Mayor.

Autor: Astor Piazzolla
Data premiery: 2020-01-18
Gatunek: opera
Scenografia: Luigi Scoglio
Muzyka: Hadrian Tabęcki
Światło: Darek Albrycht
Choreografia: Inga Pilchowska
Kostiumy: Magdalena Dąbrowska

miejsce

Basen Artystyczny

Warszawa, ul. Marii Konopnickiej 6