Ta strona używa plików cookie. Dowiedz się więcej

Maria Kniaginin-Ciszewska „Stara Malutka” / NOWY ZŁOTY odsłona XV | PJM

  • Sztuka
  • Free
  • Pod dachem

Maria Kniaginin-Ciszewska „Stara Malutka” / NOWY ZŁOTY odsłona XV | PJM

Piątek, 5 listopada 2021

14:00

od 0 zł
Kup bilet
informacja organizatora

Wystawa Marii Kniaginin-Ciszewskiej to XV odsłona realizowana w ramach nieformalnej inicjatywy wystawienniczej NOWY ZŁOTY, która tymczasowo gości w OSA, czyli Otwartym Studio Antyfaszystowskim będącym częścią Galerii Labirynt.

Artystka została nominowana przez Planetę, w myśl funkcjonującej od 2019 roku formuły: artysta/artystka prezentujący w danym momencie pracę wskazuje kolejny trzy nazwiska, a z nich zespół kuratorski – Magdalena Kreis i Yuriy Biley – wybiera jedno. Kiosk K67 zaprojektowany przez Sašę J. Mächtiga, w którym mieści się OSA, w działaniu Marii Kniaginin-Ciszewskiej na powrót zyska swój “sklepikowy” charakter. Artystka zaaranżuje w jego wnętrzu punkt z rajstopami. Ta interwencja będzie osobliwą próbą powrotu do serdelków (nóżek), a także drogą od rytualnego wkładania rajtuzów jako dziecko do bycia starą i posiadania tych dziurawych. Rajstopy jawią się tu jako symbol szyku, elegancji, piękna, schludnej dziewczynki – czy coś zmieniło się z biegiem lat i stawaniem się kobietą?

Jak mówi artystka: “Gdy byłam mała, moja mama uczyła mnie jak zakłada się rajstopy, w taki sposób żeby ich nie porwać. Zakładało się je tylko na specjalne okazje. Małymi paluszkami naciągałam warstwę po warstwie, zobowiązana do pozytywnego rezultatu – jak na damę przystało. Całe życie zakładam „drugą skórę” i jestem starą malutką. Malutką w świecie tego, jak mamy się prezentować i co jest od nas oczekiwane”. Na stworzonych przez Marię rajstopach pojawią się zdjęcia – archiwalne, zrobione przez jej rodziców, a także te wykonane przez nią w formie portretów-pocztówek. Fotografie artystki ujawniają schematy piękna, prezentują postacie gotowe „do wyjścia” i wejścia w dorosłość. „Stara Malutka” przenika społeczeństwo wewnątrz — sprawdza jak kobiety są wychowywane przez masę. Przygląda się stereotypom, w których czasami odnajdujemy się najlepiej.

Maria Kniaginin-Ciszewska, urodzona w 1998 roku w Warszawie, w tym roku ukończyła fotografię na Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych, w Hadze. Jej zainteresowania krążą wokół stereotypów i ich prezentacji w kulturze. Jako niezależna twórczyni wizualna, pracuje między rzeczywistością a fantazją, penetrując normy społeczno-kulturowe. Tworząc reprezentacje kobiecej formy, eksploruje granice tabu i ikon. Odnajduje artefakty polskości czy szerzej słowiańskości, łącząc je z koncepcjami ciała oraz relacji międzyludzkich.

Więcej: mariaciszewska.com

Wernisaż będzie tłumaczony na PJM. Współpraca: OSA – Otwarte Studio Antyfaszystowskie Galeria Labirynt

miejsce

Galeria Labirynt Lublin

Lublin, Księdza Jerzego Popiełuszki 5